Gegužė - tai celiakijos supratimo mėnuo, skirtas atkreipti dėmesį į celiakiją. Mokslininkai iš viso pasaulio kasdien tyrinėja celiakiją, siekdami geresnės pacientų gyvenimo kokybės. Daug kas jau atrasta.

Todėl, be mokslinių tyrimų ir patikimų duomenų, svarbu ir geras mokslininkų, žiniasklaidos ir žmonių bendravimas. Melagingos naujienos, klaidinga ar neišsami informacija gali labai pabloginti sergančiųjų šia liga arba esančių diagnostikos etape gyvenimą. Manome, kad geras bendravimas mokslo srityje yra labai svarbus siekiant mokslo žinių pažangos ir gyventojų gerovės.  

Vienas iš būdų pagerinti komunikaciją apie mokslą - naudoti vaizdinius išteklius, pavyzdžiui, infografiką, vaizdo įrašus ar grafines santraukas. Galite glaustai ir gražiai parodyti savo duomenis.

Mūsų komanda parengė infografiką, kuriame pateikė moksliniais tyrimais pagrįstą informaciją apie celiakiją.

 Pirmiausia, kas yra celiakija?

Tai autoimuninis sutrikimas, dėl kurio plonojoje žarnoje atsiranda pažeidimų, susijusių su glitimo vartojimu. Egzistuoja genetinis veiksnys ir kai kurie žmonės turi genetinį polinkį sirgti celiakija.

Apie 95% žmonių, sergančių celiakija, turi HLA-DQ2 alelio variantą arba (rečiau) HLA-DQ8 alelį. Tačiau apie 20-30% žmonių, nesergančių celiakija, taip pat yra paveldėję kurį nors iš šių alelių. Šie duomenys rodo, kad celiakijai išsivystyti reikalingi papildomi veiksniai, t. y. predisponuojantis HLA rizikos alelis yra būtinas, bet nepakankamas ligai išsivystyti.

Kai žmonės, sergantys šiuo sutrikimu, valgo glitimo (baltymų, esančių kviečiuose, rugiuose ir miežiuose), kyla imuninė reakcija į gliadinus ir gliuteninus (glitimo baltymus), kurie atakuoja plonosios žarnos ląsteles. Dėl šių atakų pažeidžiamos skaidulos, skatinančios maistinių medžiagų įsisavinimą. Pažeistos skaidulos sutrumpėja ir galiausiai suplonėja, todėl maistinės medžiagos negali būti tinkamai įsisavinamos į organizmą.

 

Ką reikia keisti, jei sergate celiakija?

Celiakija nėra išgydoma. Todėl dažniausiai taikomas gydymas - visą gyvenimą laikytis griežtos dietos be glitimo, kuri padeda valdyti simptomus ir skatina žarnyno gijimą.

celiakija

Kodėl mums reikia informuotumo apie celiakiją mėnesio?

Apskaičiuota, kad celiakija serga 1 iš 100 žmonių visame pasaulyje.

Milijonai žmonių yra nediagnozuoti. Daugelis jos požymių ir simptomų yra nespecifiniai, o tai reiškia, kad jie gali pasireikšti esant daugeliui sutrikimų.

Vidutiniškai liga diagnozuojama tik praėjus 6-10 metų nuo simptomų atsiradimo. Tai yra problema dėl ilgalaikių sveikatos komplikacijų rizikos.

Kai kurie žmonės serga tyliąja celiakija, kai jiems nėra jokių ligos simptomų. Tačiau tyliąja celiakija sergančių žmonių kraujyje yra imuninių baltymų (antikūnų), kurie būdingi šiai ligai. Jie taip pat turi uždegiminių plonosios žarnos pažeidimų, kuriuos galima nustatyti atlikus biopsiją.

Jei manote, kad sergate celiakija, kreipkitės į gydytoją. Tik gydytojas gali nustatyti tinkamą diagnozę.

 

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai