Mayıs ayı çölyak farkındalık ayıdır ve çölyak hastalığına dikkat çekilmesi gereken bir tarihtir. Dünyanın dört bir yanından araştırmacılar her gün çölyak hastalığı üzerinde çalışmakta ve hastaları için daha iyi bir yaşam kalitesi aramaktadır. Ve şimdiden çok şey keşfedildi.

Bu nedenle, araştırma ve sağlam verilerin yanı sıra bilim insanları, medya ve halk arasında iyi bir iletişim de önemlidir. Yalan haberler, yanlış ya da eksik bilgiler, hastalığa yakalanan ya da teşhis aşamasında olan kişiler için hayatı çok daha kötü hale getirebilir. Bilimde iyi iletişimin, bilimsel bilginin ilerlemesi ve genel nüfusun refahı için çok önemli olduğuna inanıyoruz.  

Bilim iletişimini geliştirmenin bir yolu da infografikler, videolar veya grafik özetler gibi görsel kaynakları kullanmaktır. Verilerinizi özlü ve güzel bir şekilde gösterebilirsiniz.

Ekibimiz, çölyak hastalığı hakkında bilimsel araştırmalara dayanan bilgileri göstermek için bir infografik hazırladı.

 Öncelikle çölyak hastalığı nedir?

Gluten tüketimine bağlı olarak ince bağırsakta hasara neden olan otoimmün bir bozukluktur. Genetik bir faktör vardır ve bazı insanlar çölyak hastalığına genetik olarak yatkındır.

Çölyak hastalığı olan kişilerin yaklaşık 95%'sinde HLA-DQ2 aleli ya da (daha az yaygın olarak) HLA-DQ8 aleli bulunmaktadır. Bununla birlikte, çölyak hastalığı olmayan kişilerin yaklaşık 20-30%'si de bu alellerden herhangi birini miras almıştır. Veriler, çölyak hastalığının gelişmesi için ek faktörlerin gerekli olduğunu göstermektedir; yani, yatkınlık yaratan HLA risk aleli, hastalığın gelişmesi için gereklidir ancak yeterli değildir.

Bu bozukluğa sahip kişiler gluten (buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein) yediğinde, ince bağırsak hücrelerine saldıran gliadinlere ve glutenlere (gluten proteinleri) karşı bir bağışıklık tepkisi oluşur. Bu saldırılar, besin emilimini sağlayan villuslarda hasara neden olur. Hasar gören villuslar kısalır ve sonunda düzleşir, böylece besinler vücuda düzgün bir şekilde emilemez.

 

Çölyak hastalığınız varsa neleri değiştirmeniz gerekir?

Çölyak hastalığının tedavisi yoktur. Bu nedenle, en yaygın tedavi, semptomları yönetmeye ve bağırsak iyileşmesini desteklemeye yardımcı olan sıkı bir glütensiz diyete ömür boyu bağlı kalmaktır.

çölyak hastalığı

Neden çölyak farkındalık ayına ihtiyacımız var?

Çölyak hastalığının dünya genelinde her 100 kişiden 1'ini etkilediği tahmin edilmektedir.

Teşhis konulmamış milyonlarca insan vardır. Belirti ve semptomlarının çoğu spesifik değildir, bu da birçok rahatsızlıkta ortaya çıkabileceği anlamına gelir.

Ortalama olarak, semptomlar başladıktan 6 ila 10 yıl sonrasına kadar tanı konulamamaktadır. Bu, uzun vadeli sağlık komplikasyonları riski nedeniyle bir sorundur.

Bazı kişilerde sessiz çölyak hastalığı vardır ve bu kişilerde hastalığa dair hiçbir belirti görülmez. Ancak sessiz çölyak hastalığı olan kişilerin kanlarında bu hastalıkta yaygın olarak görülen bağışıklık proteinleri (antikorlar) bulunur. Ayrıca ince bağırsaklarında biyopsi ile tespit edilebilen iltihabi hasar vardır.

Çölyak hastalığınız olduğundan endişe ediyorsanız, doktorunuza gidin. Sadece bir doktor doğru teşhisi koyabilir.

 

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar