Máj je mesiacom povedomia o celiakii, ktorý upozorňuje na celiakiu. Výskumníci z celého sveta každý deň skúmajú celiakiu a snažia sa o zlepšenie kvality života svojich pacientov. A už sa toho veľa zistilo.

Preto je okrem výskumu a spoľahlivých údajov dôležitá aj dobrá komunikácia medzi vedcami, médiami a ľuďmi. Falošné správy, nesprávne alebo neúplné informácie môžu veľmi zhoršiť život tým, ktorí chorobu majú alebo sú vo fáze diagnostiky. Veríme, že dobrá komunikácia vo vede je veľmi dôležitá pre pokrok vo vedeckých poznatkoch a pre blaho širokej verejnosti.  

Jedným zo spôsobov, ako zlepšiť vedeckú komunikáciu, je využívanie vizuálnych zdrojov, ako sú infografiky, videá alebo grafické abstrakty. Svoje údaje môžete zobraziť stručným a krásnym spôsobom.

Náš tím vytvoril infografiku, ktorá na základe vedeckého výskumu zobrazuje informácie o celiakii.

 Po prvé, čo je celiakia?

Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje poškodenie tenkého čreva v dôsledku konzumácie lepku. Existuje genetický faktor a niektorí ľudia majú genetickú predispozíciu na celiakiu.

Približne 95% ľudí s celiakiou má buď variant alely HLA-DQ2, alebo (menej často) alelu HLA-DQ8. Približne 20-30% ľudí bez celiakie však tiež zdedilo niektorú z týchto alel. Tieto údaje naznačujú, že na vznik celiakie sú potrebné ďalšie faktory, to znamená, že predisponujúca riziková alela HLA je na vznik ochorenia potrebná, ale nie postačujúca.

Keď ľudia s touto poruchou zjedia lepok (bielkovinu, ktorá sa nachádza v pšenici, raži a jačmeni), dochádza k imunitnej reakcii reakciou na gliadíny a gluteníny (bielkoviny lepku), ktoré napádajú bunky tenkého čreva . Tieto útoky spôsobujú poškodenie klkov, ktoré podporujú vstrebávanie živín. Poškodené klky sa skracujú a nakoniec sploštia, takže živiny sa nemôžu správne vstrebávať do tela.

 

Čo je potrebné zmeniť, ak máte celiakiu?

Celiakia sa nedá vyliečiť. Preto je najčastejšou liečbou celoživotné dodržiavanie prísnej bezlepkovej diéty, ktorá pomáha zvládať príznaky a podporuje hojenie čriev.

celiakia

Prečo potrebujeme mesiac povedomia o celiakii?

Odhaduje sa, že celiakiou trpí 1 zo 100 ľudí na svete.

Milióny ľudí nie sú diagnostikované. Mnohé jej príznaky sú nešpecifické, čo znamená, že sa môžu vyskytovať pri mnohých poruchách.

V priemere sa diagnóza stanoví až po 6 až 10 rokoch od začiatku príznakov. To je problém kvôli riziku dlhodobých zdravotných komplikácií.

Niektorí ľudia majú tichú celiakiu, pri ktorej nemajú žiadne príznaky ochorenia. Ľudia s tichou celiakiou však majú v krvi imunitné bielkoviny (protilátky), ktoré sú pri tomto ochorení bežné. Majú tiež zápalové poškodenie tenkého čreva, ktoré sa dá zistiť biopsiou.

Ak sa obávate, že máte celiakiu, navštívte svojho lekára. Správnu diagnózu môže stanoviť len lekár.

 

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny