Yale Üniversitesi'nden bilim insanları domuz beyinlerini ölümden sonra saatlerce vücut dışında canlı tuttu. Makale Ölümden saatler sonra beyin dolaşımının ve hücresel fonksiyonların restorasyonu domuz beyni kullanılarak yapılan ve beyin hasarı araştırmalarına ışık tutabilecek deneyi açıklıyor. Nature dergisi yayınlandı 17 Nisan'da.

"İnsanlık tarihinin büyük bölümünde ölüm çok basitti." diyor Christof Koch. Kendisi Seattle, Washington'daki Allen Beyin Bilimi Enstitüsü'nün başkanı ve baş bilim insanıdır. "Artık neyin geri döndürülemez olduğunu sorgulamak zorundayız." 

Bu beyinlerdeki nöronlar arasında herhangi bir iletişim yoktu, dolayısıyla bilinç de yoktu. Ancak hücreler canlıydı - ve bu tek başına çok büyük bir keşif.

"Daha önce elde edilen bulgular, hücrelerin temelde dakikalar içinde bir hücre ölümü sürecine girdiğini göstermişti." Araştırmayı yöneten Yale nörobilimcisi Nenad Sestan bir basın toplantısı sırasında şunları söyledi "Gösterdiğimiz şey, hücre ölümü sürecinin kademeli bir süreç olduğu ve bu süreçlerden bazılarının ertelenebileceği, korunabileceği ve hatta tersine çevrilebileceğidir."

Beyin hasarı deneyi

Nature Magazine'e göre, araştırmacılar altı saatlik bir süre boyunca beyinlerin ne kadar iyi durumda olduğunu test ettiler. Nöronların ve diğer beyin hücrelerinin şeker tüketmek ve karbondioksit üretmek gibi normal metabolik işlevleri yeniden başlattığını tespit ettiler. Ayrıca, beyinlerin bağışıklık sistemleri de çalışıyor gibi görünüyordu. Tek tek hücrelerin ve beyin bölümlerinin yapıları korunmuştur. Buna karşılık, besin ve oksijen açısından zengin solüsyonu almayan kontrol beyinlerindeki hücreler çöktü. Ve bilim insanları tedavi edilen beyinlerden alınan doku örneklerine elektrik uyguladıklarında, tek tek nöronların hala sinyal taşıyabildiğini gördüler.

Bilim insanları, postmortem beyinlerde doku bozulmasından sorumlu bazı süreçleri hafifletmek için özel olarak tasarlanmış BrainEx adlı bir sistem oluşturdular. Sistem, BEx perfusat adı verilen bir çözeltinin pompalanmasını içeriyor. Bu çözelti, kan yerine geçen koruyucu, stabilize edici ve kontrast maddelerden oluşan tescilli bir karışımdır. Perfüzat ayrıca vücut dokusunun oksidasyonunu ve apoptozu durduran kimyasallar da içeriyor. Ayrıca, amacı iki yönlü olan bir nöral aktivite engelleyici de içeriyor. Çözeltiyi izole edilmiş beynin ana arterlerine normal vücut sıcaklığında pompaladılar.

 

domuzlar
Makaledeki şekil bütün bir beynin BEx cihazına nasıl bağlandığını göstermektedir. Domuz beyninin perfüzyon sistemine bağlantısı arteriyel hatlar aracılığıyla yapılmıştır. 

 

Araştırmacılar, ABD Tarım Bakanlığı'na bağlı bir mezbahadan alınan yaklaşık 300 domuz kafasını kullandı. Teknolojiyi optimize ettikten sonra ekip 32 domuz beynini BrainEx sistemine bağladı. Bağlantıyı domuzlar öldürüldükten 4 saat sonra ve beyinleri kafataslarından çıkardıktan sonra yaptılar. Pompalar, ısıtıcılar ve filtrelerden oluşan bu bilgisayarlı ağ, akışı, sıcaklığı ve tescilli perfüzat solüsyonunu altı saat boyunca kontrol etti.

Deneyi anlamak için bir infografik

 

preview_77833 (2)

 

İnfografiği Mind the Graph kullanarak oluşturdum. Araştırmanızla daha fazla insana ulaşmak için çekici bilimsel illüstrasyonlar kullanmak istiyorsanız siz de Mind the Graph'i kullanabilirsiniz!

preview_250

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar