Viena iš didžiausių diskusijų mokslo pasaulyje - atvira prieiga prie mokslinių duomenų. Mes, mokslininkai, jaučiame skausmą, kai norime perskaityti straipsnį ir neturime laisvos prieigos prie jo. Nors daugelis universitetų siūlo atvirąsias platformas, vis dar egzistuoja piratinė mokslinės informacijos rinka.

Mokslinių straipsnių pirkimas gali skambėti ne taip keistai, jei atsižvelgsime į tai, kad tai yra darbas. Tai galutinis produktas, kurį per daugelį studijų metų sukūrė mokslininkų grupė. Vis dėlto idėja imti mokestį už informaciją prieštarauja mokslo darymo ir skleidimo tikslui.

Dėl šios priežasties daugelis šalių pastaraisiais metais pakeitė savo politiką ir prisitaikė prie atvirosios prieigos proceso. Tačiau vis dar yra daug įtakingų mokslo platformų, kurios nesutinka prisijungti prie laisvesnio formato. Tiesą sakant, ne tik kai kurios šalys prieštaravo atvirosios prieigos idėjai, bet ir ištisi žemynai, pavyzdžiui, Europa, iki šiol neprisijungė prie šios logikos.
Gegužės 27 d. 2016 m. ES pirmininkaujantys Nyderlandai paskelbė Skelbimas apie Europą keisti savo nuomonę apie atvirąją prieigą:

"Nuo 2020 m. visi moksliniai straipsniai Europoje turi būti laisvai prieinami. ES valstybės narės nori pasiekti optimalų pakartotinį mokslinių tyrimų duomenų naudojimą. Jos taip pat svarsto Europos vizos užsienio pradedančiųjų įmonių steigėjams galimybę. O pagal naująjį inovacijų principą naujuose Europos teisės aktuose turi būti atsižvelgiama į jų poveikį inovacijoms. Tai pagrindiniai gegužės 27 d. Briuselyje įvykusio Konkurencingumo tarybos posėdžio rezultatai."

atvira prieiga

Ši žinia sukėlė šurmulį mokslo pasaulyje. Viena vertus, nuostabu, kad tradicinės šalys daro pažangą mokslo komunikacijos srityje. Tačiau labai kritikuotina šio pranešimo proporcija. Argumentuojama tuo, kad kitos šalys jau anksčiau pakeitė prieigą prie mokslinės informacijos, o Europa tik daro tai, ką turėjo padaryti prieš daugelį metų. Nieko nuostabaus.

Nepriklausomai nuo egoizmo konflikto, džiugu matyti, kad mokslo komunikacija tobulėja. . atviros prieigos formatas padeda tyrėjams bendradarbiauti ir keistis duomenimis. Tai abipusiai naudingas sandoris, skirtas mokslo komunikacijai tobulinti!

Nežinote, kas yra atvira prieiga? Nesijaudinkite, pažiūrėkite šį nuostabų vaizdo įrašą, kuriame tai paaiškinta komiksais:

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai