Bilim dünyasındaki en büyük tartışmalardan biri bilimsel verilere açık erişim. Araştırmacılar olarak, bir makaleyi okumak isteyip de ona ücretsiz erişememenin acısını hissediyoruz. Birçok üniversite açık platformlar sağlasa da, bilimsel bilgi için korsan bir pazar hala mevcut.

Bilimsel makale satın almak, bunun bir çalışma olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda kulağa o kadar da garip gelmeyebilir. Bir grup araştırmacının yıllar süren çalışmaları sonucunda ortaya çıkan nihai bir üründür. Bununla birlikte, bilgi için ücret alma fikri, bilim yapma ve iletme amacıyla çelişir.

Bu nedenle birçok ülke geçtiğimiz yıllarda politikalarını değiştirerek açık erişim sürecine adapte oldu. Mesele şu ki, hala daha özgür bir formata katılmayı kabul etmeyen birçok etkili bilim platformu var. Aslında sadece bazı ülkeler açık erişim fikrine karşı değil, Avrupa gibi tüm kıtalar bu mantığa bugüne kadar katılmadı.
Hollanda'nın 2016 AB Dönem Başkanlığı 27 Mayıs tarihinde bir açıklama yaptı Avrupa hakkında duyuru açık erişim hakkındaki fikirlerini değiştiriyor:

"Avrupa'daki tüm bilimsel makaleler 2020 itibariyle serbestçe erişilebilir olmalıdır. AB üye ülkeleri araştırma verilerinin en uygun şekilde yeniden kullanımını sağlamak istiyor. Ayrıca yabancı start-up kurucuları için bir Avrupa vizesi üzerinde çalışıyorlar. Ve yeni İnovasyon İlkesine göre, yeni Avrupa mevzuatı inovasyon üzerindeki etkisini dikkate almalıdır. Bunlar 27 Mayıs'ta Brüksel'de yapılan Rekabet Edebilirlik Konseyi toplantısının ana sonuçlarıdır."

açık erişim

Haber bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. Bir yandan geleneksel ülkelerin bilim iletişimi konusunda ilerleme kaydettiğini görmek şaşırtıcı. Ancak, bu duyurunun oranına yönelik büyük bir eleştiri var. Buna göre diğer ülkeler geçmişte bilimsel bilgiye erişimi değiştirdi ve Avrupa sadece yıllar önce yapması gerekeni yapıyor. Önemli bir şey değil.

Ego çatışması ne olursa olsun, bilim iletişiminin ilerlediğini görmek heyecan verici. Bilim iletişiminin açık erişim formatı araştırmacıların işbirliği yapmasına ve veri alışverişinde bulunmasına yardımcı olur. Bu, bilim iletişiminin geliştirilmesi için bir kazan-kazan anlaşmasıdır!

Açık erişimin ne olduğunu bilmiyor musunuz? Endişelenmeyin, bunu çizgi romanlarla açıklayan bu harika videoya göz atın:

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar