Jednou z největších diskusí ve vědeckém světě je otevřený přístup k vědeckým datům. Jako vědci cítíme bolest, když si chceme přečíst nějakou práci a nemáme k ní volný přístup. Přestože mnoho univerzit poskytuje otevřené platformy, stále existuje pirátský trh s vědeckými informacemi.

Nákup vědeckých prací nemusí znít tak zvláštně, když vezmeme v úvahu, že se jedná o dílo. Jedná se o finální produkt, který vytvořila skupina vědců během dlouholetého studia. Nicméně myšlenka zpoplatnění informací je v rozporu se smyslem dělání a sdělování vědy.

Z tohoto důvodu mnoho zemí v posledních letech změnilo svou politiku a přizpůsobilo se procesu otevřeného přístupu. Jde o to, že stále existuje mnoho vlivných vědeckých platforem, které nesouhlasí s tím, aby se připojily k volnějšímu formátu. Ve skutečnosti se proti myšlence otevřeného přístupu stavěly nejen některé země, ale k této logice se dodnes nepřipojily celé kontinenty, například Evropa.
Dne 27. května 2016 nizozemské předsednictví EU v roce 2016 učinilo oznámení o Evropě mění svůj názor na otevřený přístup:

"Od roku 2020 musí být všechny vědecké články v Evropě volně přístupné. Členské státy EU chtějí dosáhnout optimálního opakovaného použití výzkumných dat. Zvažují také zavedení evropských víz pro zahraniční zakladatele start-upů. A podle nové zásady inovací musí nová evropská legislativa zohledňovat svůj dopad na inovace. To jsou hlavní výsledky zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se konalo 27. května v Bruselu."

otevřený přístup

Tato zpráva vyvolala ve vědeckém světě rozruch. Na jedné straně je úžasné vidět, že tradiční země dělají pokroky v komunikaci o vědě. K poměru tohoto oznámení se však objevuje velká kritika. Argumentuje se tím, že jiné země změnily přístup k vědeckým informacím již v minulosti a Evropa pouze dělá to, co měla udělat již před lety. O nic nejde.

Bez ohledu na konflikt ega je vzrušující vidět, jak se vědecká komunikace vyvíjí. Na formát otevřeného přístupu pomáhá výzkumným pracovníkům spolupracovat a vyměňovat si data. Je to oboustranně výhodná dohoda pro zlepšení vědecké komunikace!

Nevíte, co je to otevřený přístup? Nebojte se, podívejte se na toto úžasné video, které to vysvětluje pomocí komiksů:

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony