Oletko koskaan miettinyt, miten lukemasi tutkimusjulkaisut ja lehdet, joihin viittaat tutkimusta tehdessäsi, tarkistetaan? Usein olemme hämmentyneitä siitä, onko raportti pätevä vai vain kuvitteellinen teos, mutta sinun ei tarvitse olla huolissasi. On olemassa tämä vertaisarviointina tunnettu arviointijärjestelmä, joka tarkistaa kaikki julkaistut teokset. Tästä syystä tieteellisiä artikkeleita pidetään aina äärimmäisen tärkeänä osana innovaatioita. Tutustutaanpa yksityiskohtaisesti siihen, mitä vertaisarviointi on ja mikä on vertaisarvioinnin historia tässä artikkelissa. 

Mitä vertaisarviointi on?

Vertaisarviointi on kriittinen arviointiprosessi, jota käytetään akateemisissa ja tieteellisissä yhteisöissä tutkimuspapereiden, artikkeleiden tai muiden tieteellisten teosten laadun, pätevyyden ja merkityksen arvioimiseksi ennen niiden julkaisemista. Se on olennainen osa tieteellistä julkaisuprosessia ja auttaa varmistamaan, että julkaistut teokset täyttävät tietyt laatu- ja uskottavuusvaatimukset.

Kun tutkija tai tutkija lähettää työnsä julkaistavaksi johonkin lehteen tai konferenssiin, julkaisun toimittaja lähettää käsikirjoituksen yleensä alan asiantuntijoista koostuvalle ryhmälle, joita kutsutaan vertaisarvioijiksi tai referee-arvioijiksi. Nämä refereet ovat yleensä tutkijoita tai akateemisia henkilöitä, joilla on asiantuntemusta samalta tai siihen liittyvältä alalta kuin arvioitavana oleva käsikirjoitus.

Vertaisarvioijat arvioivat huolellisesti toimitetun työn tieteellisen tarkkuuden, metodologian, omaperäisyyden, esitystavan selkeyden ja eettisten ohjeiden noudattamisen. He voivat arvioida tutkimusasetelma, metodologia, tietojen analysointi ja tulosten tulkinta. Lisäksi tarkistetaan, lisääkö työ uutta tietoa alalle ja tukeutuuko esitetty näyttö tehtyihin päätelmiin.

Aiheeseen liittyvä artikkeli: Mikä on vertaisarvioitu artikkeli ja mistä sitä löytyy?

Vertaisarvioinnin alkuperä

Vertaisarvioinnin juuret voidaan jäljittää useiden vuosisatojen taakse, mutta on haastavaa määrittää tarkka päivämäärä tai henkilö, joka on vertaisarvioinnin "isä". Asiantuntijalausuntojen ja -arviointien pyytäminen tieteellisestä työstä on kehittynyt ajan myötä.

Yksi varhaisimmista dokumentoiduista vertaisarvioinnin esimerkeistä on peräisin 1700-luvulta, jolloin Royal Society of London, vuonna 1660 perustettu tieteellinen seura. Royal Society otti käyttöön järjestelmän, jossa tieteelliset käsikirjoitukset jaettiin asiantunteville henkilöille arvioitavaksi ennen niiden julkaisemista seuran lehdessä, Filosofiset transaktiot. Tämä varhainen järjestelmä loi pohjan vertaisarviointiprosessille sellaisena kuin me sen nykyään tunnemme.

On kuitenkin tärkeää huomata, että vertaisarvioinnin käsite eri muodoissaan oli olemassa jo aiemmin. Esimerkiksi islamin kultakaudella, joka kesti 800-luvulta 1300-luvulle, oppineet käyttivät vertaisarvioinnin muotoa, jota kutsutaan nimellä "ijma" eli "oppineiden yksimielisyys", arvioidakseen uskonnollisten tekstien pätevyyttä ja aitoutta.

Vertaisarvioinnin esihistoria

Vertaisarvioinnin esihistoriaa voidaan laajemmassa mielessä jäljittää antiikin maailmaan, jolloin tutkijat ja intellektuellit jakoivat työnsä luotettavien kollegoiden tai mentoreiden kanssa saadakseen palautetta ja vahvistusta. Vertaisarvioinnin muodollinen prosessi, sellaisena kuin me sen nykyään ymmärrämme, muotoutui kuitenkin vasta ajan myötä. Seuraavassa on joitakin vertaisarvioinnin esihistorian keskeisiä virstanpylväitä:

Valistuksen aika

Ennen tieteellistä vallankumousta ja valistuksen aikakautta tutkijat luottivat henkilökohtaisiin verkostoihin ja kirjeenvaihtoon jakaessaan työtään vertaistensa kanssa palautetta ja kritiikkiä varten. Tämä epävirallinen arviointiprosessi mahdollisti laadunvalvonnan älymystön piirissä.

1700-luvun tieteelliset seurat

1600-luvulla tieteelliset seurat, kuten Lontoon Royal Society of London (perustettu 1660) ja Académie des Sciences Pariisissa (perustettu vuonna 1666) oli ratkaisevassa asemassa vertaisarvioinnin kehittämisessä. Nämä seurat ottivat käyttöön arviointimekanismeja, joissa seuran valitut jäsenet arvioivat toimitetut käsikirjoitukset.

Lehtijulkaisut

Tieteellisten aikakauslehtien syntyminen 1700- ja 1800-luvuilla toi mukanaan jäsennellymmän lähestymistavan vertaisarviointiin. Esimerkiksi Philosophical Transactions of the Royal Societyn ja Journal des Scavans alkoi palkata toimittajia ja arvioijia, jotka tarkastavat ja valitsevat artikkeleita julkaistavaksi. Prosessi oli kuitenkin vielä suhteellisen epävirallinen nykyaikaisiin standardeihin verrattuna.

Lääketieteellinen vertaisarviointi

1800-luvulla lääketieteelliset yhdistykset ja lehdet, kuten esimerkiksi The Lancet (perustettu vuonna 1823) ja New England Journal of Medicine (perustettu vuonna 1812) otti käyttöön tiukemmat vertaisarviointiprosessit vastauksena lääketieteellisen tutkimuksen laadunvalvonnan tarpeeseen.

Toisen maailmansodan jälkeinen laajentuminen

Toisen maailmansodan jälkeen tieteellinen tutkimus ja julkaisutoiminta lisääntyivät merkittävästi. Tämä johti siihen, että perustettiin yhä useampia erikoislehtiä ja että tieteellisen työn kasvavan määrän arvioinnissa luotettiin yhä enemmän vertaisarviointiin.

Miksi vertaisarviointi on tärkeää historiassa?

Vertaisarviointi on historian alalla tärkeää useista syistä, joista mainittakoon seuraavat:

Laadunvarmistus

Vertaisarviointi auttaa varmistamaan historiantutkimuksen laadun ja luotettavuuden. Se on tiukka arviointiprosessi, jossa alan asiantuntijat arvioivat historiantutkimuksen menetelmiä, lähteitä, analyysejä ja tulkintoja. Tämä auttaa tunnistamaan mahdolliset virheet, ennakkoluulot tai heikkoudet tutkimuksessa, mikä edistää historiallisen tiedon yleistä tarkkuutta ja uskottavuutta.

Tarkastus ja validointi

Vertaisarvioinnilla on ratkaiseva merkitys historiallisten väitteiden paikkansapitävyyden ja pätevyyden tarkistamisessa. Historiantutkijat tukeutuvat ensisijaisista ja toissijaisista lähteistä saatuihin todisteisiin rakentaessaan väitteitään, ja vertaisarviointiprosessi auttaa tarkastelemaan näitä lähteitä ja niiden analysoinnissa käytettyjä menetelmiä. Tämä tarkastelu auttaa todentamaan esitettyjen historiallisten väitteiden paikkansapitävyyden ja edistää historiantutkimuksen validointia.

Rakentava palaute ja parantaminen

Vertaisarvioijat antavat kirjoittajille rakentavaa palautetta, jossa he tuovat esiin kirjoittajan työn vahvuudet, heikkoudet ja parannuskohteet. Tämän palautteen avulla historioitsijat voivat tarkentaa argumenttejaan, arvioida tulkintojaan uudelleen ja vahvistaa tutkimustaan. Vertaisarviointi on elintärkeä palautekehä, joka auttaa historioitsijoita parantamaan tieteellisen työnsä laatua ja vaikutusta.

Henkinen vaihto ja yhteistyö

Vertaisarviointi edistää älyllistä vaihtoa ja yhteistyötä historiallisessa yhteisössä. Arvostelijat paneutuvat kollegoidensa työhön, jakavat näkemyksiä, tarjoavat vaihtoehtoisia näkökulmia ja edistävät meneillään olevaa tieteellistä keskustelua. Vertaisarvioinnin yhteistyöhakuisuus parantaa historiantutkimuksen yleistä laatua ja edistää alan tietämyksen kehittymistä.

Mikä on PLOS?

PLOS tarkoittaa Public Library of Science -tiedekirjastoa. Se on voittoa tavoittelematon kustantaja- ja edunvalvontajärjestö, joka keskittyy tieteellisen ja lääketieteellisen tutkimuksen avoimen saatavuuden edistämiseen. PLOS perustettiin vuonna 2001 saattamaan tieteellinen kirjallisuus vapaasti yleisön saataville ja poistamaan näin tiedon saatavuuden ja jakamisen esteitä.

PLOS julkaisee useita avoimesti saatavilla olevia tieteellisiä lehtiä eri tieteenaloilta, muun muassa biologian, lääketieteen, genetiikan, neurotieteen ja ekologian aloilta. PLOSin ylläpitämiin lehtiin kuuluvat muun muassa PLOS Biology, PLOS Medicine, PLOS Genetics ja PLOS Computational Biology. Nämä lehdet noudattavat tiukkoja vertaisarviointiprosesseja julkaistujen tutkimusten laadun ja eheyden varmistamiseksi.

Yksi PLOS-lehtien ominaispiirteistä on niiden sitoutuminen avoimeen saatavuuteen. Avoin saatavuus tarkoittaa, että PLOSin julkaisemat artikkelit ovat vapaasti kaikkien saatavilla ilman tilaus- tai maksumuurirajoituksia. Tämän lähestymistavan ansiosta tutkijat, tutkijat, terveydenhuollon ammattilaiset, poliittiset päättäjät ja suuri yleisö voivat saada ja hyödyntää tieteellistä tietoa ilman taloudellisia tai institutionaalisia esteitä.

Aiheeseen liittyvä artikkeli: PLOS ONE -julkaisun vaikutustekijän tutkiminen avoimen tieteen edistämisessä

Mikä tekee PLOS-julkaisun vertaisarviointihistoriasta erilaisen?

PLOS (Public Library of Science) on merkittävä avointen tieteellisten lehtien kustantaja, ja yksi PLOS:n ainutlaatuisista ominaisuuksista on sen julkaisema vertaisarviointihistoria. Tämä ominaisuus erottaa ne perinteisistä lehdistä tarjoamalla avoimuutta ja läpinäkyvyyttä vertaisarviointiprosessissa. Seuraavassa on joitakin keskeisiä seikkoja, jotka tekevät PLOS:n Published Peer Review History -järjestelmästä erilaisen:

Avoimuus

PLOS Published Peer Review History pyrkii lisäämään avoimuutta tekemällä koko vertaisarviointiprosessin näkyväksi lukijoille. Se sisältää artikkelin koko vertaisarviointihistorian, mukaan lukien arvioijien kommentit, kirjoittajien vastaukset ja toimittajan päätöksen. Avoimuuden ansiosta lukijat näkevät, miten artikkeli kehittyi arviointiprosessin aikana.

Avoin pääsy

PLOS-lehdet ovat avoin pääsyeli niiden sisältö on vapaasti yleisön saatavilla. Näin kuka tahansa voi lukea julkaistua tutkimusta ja osallistua siihen, mikä edistää sen laajempaa levittämistä ja yhteistyötä.

Arvostelijan anonymiteettivaihtoehdot

PLOS tarjoaa joustavuutta arvioijien anonymiteetin suhteen. Arvostelijat voivat halutessaan allekirjoittaa arvostelunsa, jolloin heidän nimensä voidaan julkaista heidän kommenttiensa ohella. Vaihtoehtoisesti he voivat halutessaan pysyä nimettöminä.

Yhteisön sitoutuminen

PLOS Published Peer Review History kannustaa yhteisöä osallistumaan ja käymään julkaisun jälkeistä keskustelua. Jakamalla avoimesti arvosteluprosessin PLOS antaa lukijoille, tutkijoille ja asiantuntijoille mahdollisuuden esittää julkaisun jälkeisiä kommentteja, kysymyksiä ja lisätietoa, mikä edistää vuorovaikutteisempaa ja yhteistyökykyisempää tieteellistä ympäristöä.

Artikkelin vaikutus

Julkaistun vertaisarviointihistorian lisäksi PLOS-lehdet tarjoavat usein artikkelitason mittareita ja altmetriikkaa, jotka osoittavat artikkelin vaikutuksen ja ulottuvuuden perinteisten viittauslukujen lisäksi. Näihin mittareihin voi sisältyä esimerkiksi artikkelin katselukertoja, latauksia, sosiaalisen median mainintoja ja muita tietoja.

Lopuksi voidaan todeta, että vertaisarviointi on tärkeä osa tieteellistä julkaisuprosessia eri tieteenaloilla, kuten luonnontieteissä, humanistisissa tieteissä ja historiassa. Se toimii mekanismina tutkimuksen laadunvarmistuksessa, todentamisessa ja parantamisessa. Alan asiantuntijoiden kriittisen arvioinnin avulla vertaisarviointi auttaa varmistamaan tieteellisen työn tarkkuuden, pätevyyden ja uskottavuuden. 

Kun tutkijat ja lukijat hyväksyvät vertaisarvioinnin, he voivat luottaa tuotetun ja levitetyn tiedon tarkkuuteen ja luotettavuuteen ja edistää näin omien alojensa kehitystä.

Yksinomainen tieteellinen sisältö, jonka ovat luoneet tutkijat

Tutkijana saatat työskennellä päivät pitkät tutkimustyötäsi varten. Kun kyse on tutkimuksen esittämisestä, sen kirjoittaminen ja julkaiseminen maineikkaassa lehdessä vaatii sinulta vielä enemmän vaivannäköä. Ja kun sinulla on ongelmia kielen, esitystavan tai infografiikan luomisen kanssa, se vaikeutuu entisestään.

Älä ole huolissasi, jos olet tällaisessa ahdingossa, koska Mind the Graph on apunasi. Mind the Graph on työkalu, joka tarjoaa tutkijoiden luomaa tieteellistä sisältöä erityisesti visuaalisten ja infografisten kuvien avulla. Rekisteröidy ilmaiseksi ja opi lisää.

tieteellisesti tarkat julisteet
logo-tilaus

Tilaa uutiskirjeemme

Eksklusiivista korkealaatuista sisältöä tehokkaasta visuaalisesta
tiedeviestintä.

- Eksklusiivinen opas
- Suunnitteluvinkkejä
- Tieteelliset uutiset ja suuntaukset
- Oppaat ja mallit