Sociální média mimo sociální sítě

V posledních několika letech se vědecké časopisy kvůli silnému vlivu sociálních médií na šíření informací ocitly v situaci, kdy si musely vytvořit profily na sociálních médiích, aby mohly lépe komunikovat se svým publikem.

Nejen vědecké časopisy, ale i výzkumní pracovníci, redaktoři a instituce mají nyní účty na sociálních sítích z profesních důvodů: aby mohli lépe řídit komunikaci se svou veřejností, dále ji šířit a upozorňovat na své vědecké publikace.

Pokud jde o přítomnost v sociálních médiích, není to výhradní nutnost vědeckých časopisů nebo vědců. V současné době se mnoho podniků ocitlo (ještě více po pandemii COVID-19) v situaci, kdy jsou povinny a nuceny být přítomny online prostřednictvím webových stránek, stránek nebo účtů na sociálních sítích, aby zvýšily míru svého prodeje.

Samozřejmě, že v jiném smyslu to platí i pro vědeckou komunitu.

Akademické časopisy a výzkumní pracovníci využívají platformy sociálních médií, jako jsou Twitter, Facebook a Instagram, k podněcování a rozšiřování diskusí mezi všemi lidmi ve vědecké komunitě i mimo ni, čímž zvyšují dosah své práce a četnost a citovanost svých článků. 

K dosažení těchto cílů bohužel nestačí mít pouze účet. Ke zvýšení angažovanosti čtenářů je zapotřebí určitých strategií. A právě tehdy Vizuální abstrakty přicházejí v!

Vizuální abstrakty

Známé jako grafické abstrakty, informační grafika, infografika, vědecká čísla, všechny různé typy vizuální komunikace jsou strategií propagace a šíření výzkumu. 

Nové důkazy naznačují, že sociální média spolu s vizuálními abstrakty mají sílu ovlivnit tradiční bibliometrické ukazatele, jako jsou citace, přečtení, a alternativní ukazatele související se sociálními médii, jako jsou lajky, zapojení a retweety. Vizuální abstrakty shrnují příběh vědeckého článku pro čtenáře vizuálně přitažlivě a lákají je na celý článek.

Na rozdíl od běžných příspěvků na sociálních sítích, které se obvykle skládají pouze z textu, může přidání vizuální abstrakce zlepšit výkon z hlediska sdílení, lajků a zapojení. A několik nedávných studií to dokazuje.

Studie zveřejněná Časopis The Journal of Arthroplasty provedl křížová randomizovaná studie vizuálních abstraktů versus prostých textových tweetů pro šíření ortopedického výzkumu. Hlavním cílem studie bylo zjistit, zda články v recenzovaných časopisech sdílené na Twitteru pomocí grafických abstraktů zvyšují zapojení uživatelů a míru sdílení ve srovnání s prostými textovými tweety bez doprovodné vizuální infografiky. 

Výsledky studie ukazují, že šíření výzkumných tweetů s vizuálními abstrakty mělo větší angažovanost než tweety s prostým textem. Studie sdílela obsah z oblasti výzkumu artroplastiky na Twitteru a pozorovala, že míra zapojení (počet uživatelů, kteří vizualizovali příspěvek/počet uživatelů, kteří s příspěvkem interagovali) byla vyšší u skupiny tweetů s vizuálním abstraktem. 

"Vizuální abstrakty jsou pro uživatele vizuálně přitažlivější a atraktivnější, když procházejí své kanály," vysvětluje studie, "což vyvolává počáteční zájem, který vede k podrobnějšímu zkoumání." Navíc omezený počet znaků (alespoň na Twitteru) může mít vliv i na sdílení nebo opětovné zveřejnění grafiky namísto pouhého textu. 

Nezapomeňte však, že vizuální abstrakty nenahrazují článek. Poskytují pouze jednoduchý a rychlý náhled na studii, který pomáhá lékařům a výzkumným pracovníkům najít obsah, který se nejvíce vztahuje k tomu, co je více zajímá nebo co hledají.

V závěru studie autoři doporučují, aby "časopisy využívaly vizuální abstrakty ke zvýšení své angažovanosti u uživatelů platforem sociálních médií". 

Vizuální abstrakty v časopisech s vysokým impaktem

Chceme, abyste pochopili, že vizuální abstrakt může mít více forem a stylů a prezentovat různé informace. Shromáždili jsme pro vás několik grafických abstraktů / vizuálních abstraktů publikovaných v časopisech s vysokým impaktem.

Následující obrazový výtah je z předchozí zmíněné studie "Zkřížená randomizovaná studie vizuálních abstraktů versus prostých textových tweetů pro šíření ortopedického výzkumu". Studie byla publikována v časopise Časopis The Journal of Arthroplasty v srpnu 2021. Vizuální abstrakt shrnuje, zda mohou být rentgenové snímky ve flexi vsedě a ve stoji na jedné noze užitečné při předoperačním hodnocení pohyblivosti bederní páteře u THA.

Vizuální abstrakt
Příklad vizuální abstrakce

Další grafický abstrakt, vytvořený pomocí platformy Mind the Graph, je z programu. Příroda článek publikovaný v říjnu 2019 s názvem "Metabolická regulace genové exprese pomocí histonové laktylace". Studie byla provedena Laboratoř Becker. Podívejte se na jejich webové stránky a prohlédněte si další krásné grafické abstrakce, které vytvořili.

Grafický abstrakt
Grafický abstrakt

Další grafický abstrakt byl publikován v časopise Časopis Biological Psychiatry v květnu 2018. S názvem "Současný stav zvířecích modelů posttraumatické stresové poruchy: Budoucí výzvy pro zlepšení translace a behaviorální a biologické fenotypy," studie představuje tento grafický abstrakt s ilustrovaným schématem několika zvířecích modelů posttraumatické stresové poruchy a byla vytvořena pomocí Mind the Graph.

Vizuální abstrakt
Vizuální abstrakt

Tento vizuální abstrakt se nachází v The New England Journal of Medicines názvem "Vadadustat u anémie a CKD bez závislosti na dialýze". Vizuální abstrakt sdílí informace o dvou randomizovaných, otevřených studiích fáze 3, které porovnávají vadadustat s darbepoetinem alfa u pacientů s chronickým onemocněním ledvin, kteří nejsou závislí na dialýze. V tomto případě vizuální abstrakt sdílí výsledky studie a informace o metodice. 

Vizuální abstrakt
Vizuální abstrakt

 The New England Journal of Medicine má k dispozici mnoho vizuálních abstraktů, které si můžete prohlédnout; časopis velmi aktivně používá vizuální abstrakty svých článků. Určitě navštivte jejich webové stránky a podívejte se na ně. 

Příroda a grafické abstrakty?

Časopis Nature používá stále více vizuálních abstraktů, aby rozšířil šíření vědy. Přestože ne všechna portfolia časopisu Nature vyžadují grafický abstrakt, u rukopisů Nature Chemistry můžete nalézt Přírodní chemie Příprava podání stránku s následujícími pokyny pro grafické abstrakty:

  • Grafický abstrakt může obsahovat chemické struktury nebo obrázky; 
  • Textová prohlášení by měla být omezena na minimum;
  • Barevné grafické abstrakty jsou vítány a budou zveřejněny bez příplatku;
  • Obrázek musí mít takovou velikost, aby se vešel do obdélníku o rozměrech 90 mm na šířku × 50 mm na výšku;
  • Grafika by měla být předložena jako jeden soubor ve standardním formátu a bude zveřejněna v obsahu v tištěné i online verzi;
  • Všechny grafické abstrakty by měly být předkládány s bílým pozadím a obrázky by měly pokud možno vyplňovat dostupnou šířku.Další informace naleznete na stránce Nature Chemistry / Preparing your Submission. zdea nezapomeňte si také prohlédnout všechny pokyny k obrázkům, které se týkají požadavků na rozlišení. 

Další informace naleznete na stránce Nature Chemistry / Preparing your Submission. zdea nezapomeňte si také prohlédnout všechny pokyny k obrázkům, které se týkají požadavků na rozlišení. 

Jste připraveni začít s vizuální abstrakcí? Mind the Graph na vás čeká!

Klikněte na zde a začněte tvořit!

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony