Ať už se jedná o výzkumné práce nebo jakýkoli jiný typ dokumentu, tabulky mají obsahovat kvantitativní informace. Proto je velmi důležité, aby tabulky byly opatřeny legendami, které poskytnou publiku správný kontext.

Tuto logiku lze aplikovat i na čísla. Je však důležité zdůraznit, že mezi jednotlivými figurami existují zvláštnosti.

V tomto článku se dozvíte o definici legendy obrázku a tabulky, o jejich rozdílech a získáte užitečné tipy, jak je prezentovat v souladu s pokyny vybraného časopisu.

Co je to legenda tabulky a proč je důležitá?

Stejně jako obrázky jsou i tabulky vizuálními prostředky, které se většinou používají k ilustraci složitých témat a také k prezentaci údajů, které jste shromáždili během výzkumné fáze.

Legenda tabulky, známá také jako "nadpis tabulky", doplňuje obsah tabulky. Jejím hlavním účelem je podpořit informace v tabulce, aby si čtenáři z vašeho výzkumu odnesli správný závěr. Stejně tak jim skvěle pomůže interpretovat význam základních výsledků, pokud nějaké existují.

Totéž platí pro legendy obrázků. Existují však mezi nimi určité rozdíly, které je třeba vzít v úvahu.

Když už mluvíme o číslech, nezapomeňte použít Mind the Graph.

Vizuální stránka je po samotném výzkumu nejdůležitějším prvkem vaší výzkumné práce. Jsou zodpovědné za přilákání čtenářů, a to i těch, kteří nemají zrovna vědecké vzdělání.

Začněte vytvářet infografiky s Mind the Graph a využijte sílu vizuálů ve svůj prospěch.

Rozdíly mezi legendou obrázku a tabulky

Za předpokladu, že obrázek lze interpretovat mnoha způsoby, musí legenda k obrázku obsahovat více podrobností, a proto je již nyní rozsáhlejší než legenda k tabulce obecně. Dalším bodem je, že mohou být umístěny v jednom odstavci, bez ohledu na to, zda je nad obrázkem nebo pod ním. To se může lišit v závislosti na pokynech časopisu, takže si dejte pozor na všechny požadavky.

Na druhou stranu jsou legendy tabulky poměrně krátké a musí být umístěny nad tabulkou.

Pokud potřebujete uvést více informací, použijte poznámku pod čarou!

Poznámka pod čarou se umisťuje hned za tabulku a může sloužit k definování zkrácených pojmů, k uvedení významu symbolů v horním indexu (např. * pro označení P<0,05) a k jakékoli další poznámce, která čtenáři pomůže porozumět.

5 tipů, jak používat tabulky a legendy k tabulkám ve vědeckých pracích

1. Časopisy nechtějí, aby v textech byly uvedeny seznamy čísel, po nichž následuje tabulka obsahující stejná čísla. Mějte to na paměti!

2. Pokud vytváříte tabulku, která je poměrně krátká (pouze dva nebo tři řádky a sloupce), zvažte shrnutí informací do jedné nebo dvou vět namísto použití tabulky, protože v tomto případě nebude legenda tabulky potřeba.

3. Všechny tabulky použité k ilustraci vašeho výzkumu musí být citovány v textu.

4. Tabulky (a také obrázky) číslujte v pořadí, v jakém jsou uvedeny v textu.

5. Před odesláním výzkumné práce se seznamte s pokyny časopisu, abyste zvýšili její relevanci v rámci publikace.

Zde je příklad tabulky a legendy výzkumné práce:

legenda tabulky

V tomto příkladu převzatém z jednoho z našich Případy úspěchu stránce autor použil legendu tabulky jako způsob, jak čtenáře uvést do souvislostí, aby mohl výsledky chápat jako celek. Celý článek si můžete přečíst zde.

Jak citovat tabulky ve vědeckých pracích?

Obecně záleží na požadavcích časopisu na publikování. Dobrým tipem, který vás nebude stát žádný čas, je podívat se na příklady nedávno publikovaných článků z cílového časopisu. To by vám mohlo napovědět, jakým směrem se při tvorbě výzkumného dokumentu vydat.

Nejlepší by bylo, kdybyste měli na paměti, že slovo "tabulka" se v citacích v textu nikdy nesmí zkracovat. Vždy se uvádí jednoduše jako "tabulka" (např. tabulka 1). Dalším zásadním bodem je, že tabulka nemá části jako a, b nebo c. Pokud máte tabulku 1a a tabulku 1b, doporučujeme je sloučit do jedné nebo je rozdělit na tabulku 1 a tabulku 2.

Používejte vysoce kvalitní a vědecky přesné ilustrace ke zprostředkování vědeckých poznatků.

Soustřeďte se na vizuální stránku! Mind the Graph je dokonalým nástrojem pro správnou ilustraci vaší výzkumné práce.

Vyberte si plán, který vám nejlépe vyhovuje, předplaťte si ho a začněte vytvářet úžasné infografiky, které zvýší relevanci vašich novin.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony