Niezależnie od tego, czy chodzi o dokumenty badawcze, czy innego rodzaju dokumenty, tabele mają zawierać informacje ilościowe. Dlatego ważne jest, aby tabele były opatrzone legendami, aby zapewnić odbiorcom odpowiedni kontekst.

Tę logikę można również zastosować do liczb. Ale ważne jest, aby podkreślić, że istnieją osobliwości między każdym z nich.

W tym artykule dowiesz się o definicji legendy rysunku i tabeli, różnicach między nimi, a także uzyskasz przydatne wskazówki, jak zaprezentować je zgodnie z wytycznymi wybranego czasopisma.

Czym jest legenda tabeli i dlaczego jest ważna?

Podobnie jak rysunki, tabele są zasobami wizualnymi wykorzystywanymi głównie do ilustrowania złożonych tematów, a także prezentowania danych zebranych w fazie badawczej.

Legenda tabeli, znana również jako "tytuł tabeli", stanowi uzupełnienie treści tabeli. Jej głównym celem jest wspieranie informacji zawartych w tabeli, aby czytelnicy mogli wyciągnąć właściwe wnioski z badań. Podobnie, świetnie jest pomóc im zinterpretować znaczenie podstawowych wyników, jeśli takie istnieją.

To samo dotyczy legend postaci. Istnieją jednak pewne różnice między nimi, które należy wziąć pod uwagę.

Mówiąc o liczbach, nie zapomnij użyć Mind the Graph.

Po samych badaniach, wizualizacje są najważniejszym atutem artykułu naukowego. Są one odpowiedzialne za przyciągnięcie czytelników, w tym tych, którzy nie mają wykształcenia naukowego.

Zacznij tworzyć infografiki z Mind the Graph i wykorzystaj moc wizualizacji na swoją korzyść.

Różnice między legendą rysunku i tabeli

Zakładając, że rysunek może być interpretowany na wiele sposobów, legenda rysunku musi zawierać więcej szczegółów, a to już czyni je większymi niż legendy tabel w ogóle. Inną kwestią jest to, że można je umieścić w jednym akapicie, niezależnie od tego, czy znajduje się on nad, czy pod rysunkiem. Może się to różnić w zależności od wytycznych czasopisma, więc należy zwracać uwagę na wszystkie wymagania.

Z drugiej strony, legendy stołowe są dość krótkie i muszą znajdować się nad stołem.

Jeśli chcesz podać więcej informacji, skorzystaj z przypisu do tabeli!

Przypis do tabeli jest umieszczany bezpośrednio po tabeli i może być używany do definiowania skróconych terminów, wskazywania znaczenia symboli w indeksie górnym (np. * dla oznaczenia P<0,05) i dostarczania czytelnikowi wszelkich innych uwag, które pomagają w zrozumieniu.

5 Wskazówek dotyczących korzystania z tabel i legend tabel w artykułach naukowych

1. Czasopisma nie chcą list liczb w tekstach, po których następuje tabela zawierająca te same liczby. Należy o tym pamiętać!

2. W przypadku tworzenia tabeli, która jest dość krótka (tylko dwa lub trzy wiersze i kolumny), należy rozważyć podsumowanie informacji w zdaniu lub dwóch zamiast korzystania z tabeli, ponieważ w takim przypadku legenda tabeli nie będzie potrzebna.

3. Wszystkie tabele użyte do zilustrowania badań muszą być cytowane w tekście.

4. Ponumeruj tabele (a także rysunki) w kolejności, w jakiej pojawiają się w tekście.

5. Zapoznaj się z wytycznymi czasopisma przed przesłaniem artykułu badawczego, aby zwiększyć jego przydatność w publikacji.

Oto przykład tabeli i legendy tabeli w artykule naukowym:

legenda tabeli

W tym przykładzie zaczerpniętym z jednego z naszych Przypadki sukcesu Autor użył legendy tabeli jako sposobu na kontekstualizację czytelnika, aby wyniki można było zrozumieć jako całość. Możesz przeczytać cały artykuł tutaj.

Jak cytować tabele w artykułach naukowych?

Ogólnie rzecz biorąc, zależy to od wymagań czasopisma dotyczących publikacji. Dobrą wskazówką, która nie będzie cię kosztować czasu, jest przyjrzenie się niedawno opublikowanemu artykułowi z docelowego czasopisma w poszukiwaniu przykładów. Może to dać ci właściwy kierunek, w którym powinieneś podążać w swoim dokumencie badawczym.

Najlepiej byłoby również pamiętać, że słowo "tabela" nigdy nie może być skracane w cytatach w tekście. Zawsze podaje się je po prostu jako "Tabela" (np. Tabela 1). Kolejną istotną kwestią jest to, że tabela nie ma części takich jak a, b lub c. Jeśli masz tabelę 1a i tabelę 1b, zalecamy połączenie ich w jedną lub podzielenie na tabelę 1 i tabelę 2.

Używaj wysokiej jakości, naukowo dokładnych ilustracji, aby przekazywać wiedzę naukową.

Skup się na wizualizacjach! Mind the Graph to idealne narzędzie do prawidłowego zilustrowania pracy naukowej.

Wybierz plan, który najbardziej Ci odpowiada, subskrybuj teraz i zacznij tworzyć oszałamiające infografiki, aby zwiększyć znaczenie swojego artykułu.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony