İster araştırma makalelerinde ister başka herhangi bir belge türünde olsun, tabloların nicel bilgiler içermesi amaçlanır. Bu nedenle, izleyicilerinize doğru bağlamı vermek için tabloların açıklamalarla birlikte gelmesi çok önemlidir.

Bu mantık rakamlara da uygulanabilir. Ancak her birinin kendine özgü özellikleri olduğunu vurgulamak önemlidir.

Bu makalede, şekil ve tablo açıklamalarının tanımı, farklılıkları hakkında bilgi edinecek ve bunları seçtiğiniz derginin yönergelerine göre nasıl sunacağınıza dair faydalı ipuçları alacaksınız.

Tablo açıklaması nedir ve neden önemlidir?

Şekiller gibi tablolar da çoğunlukla karmaşık konuları açıklamak ve araştırma aşamasında topladığınız verileri sunmak için kullanılan görsel kaynaklardır.

"Tablo başlığı" olarak da bilinen tablo açıklaması, tablonuzun içeriğinin bir tamamlayıcısıdır. Temel amacı, okuyucularınızın araştırmanızdan doğru sonucu çıkarabilmeleri için tablodaki bilgileri desteklemektir. Aynı şekilde, eğer varsa, altta yatan sonuçların anlamını yorumlamalarına yardımcı olmak için de harikadır.

Aynı şey şekil lejantları için de geçerlidir. Ancak aralarında göz önünde bulundurmanız gereken bazı farklılıklar vardır.

Rakamlardan bahsetmişken, Mind the Graph kullanmayı unutmayın.

Araştırmanın kendisinden sonra, görseller araştırma makalenizdeki en önemli varlıktır. Tam olarak bilim geçmişi olmayanlar da dahil olmak üzere okuyucuların ilgisini çekmekten sorumludurlar.

Mind the Graph ile infografikler oluşturmaya başlayın ve görsellerin gücünü kendi avantajınıza kullanın.

Şekil ve tablo açıklamaları arasındaki farklar

Bir şeklin birçok şekilde yorumlanabileceğini varsayarsak, bir şekil açıklamasının daha fazla ayrıntı içermesi gerekir ve bu zaten onları genel olarak tablo açıklamalarından daha büyük yapar. Bir başka nokta da, şeklin üstünde veya altında olmasına bakılmaksızın tek bir paragrafta yer alabilmeleridir. Bu, derginin yönergelerine göre değişebilir, bu nedenle tüm gerekliliklere karşı dikkatli olun.

Öte yandan, masa lejantları oldukça kısadır ve masanın üzerine gelmelidir.

Daha fazla bilgi eklemeniz gerekiyorsa, tablo dipnotunu kullanın!

Tablo dipnotu tablodan hemen sonra yer alır ve kısaltılmış terimleri tanımlamak, üst simge sembollerinin anlamını belirtmek (örneğin, P<0,05'i belirtmek için *) ve okuyucuya anlamaya yardımcı olacak başka herhangi bir not sağlamak için kullanılabilir.

5 Araştırma makalelerinde tabloların ve tablo açıklamalarının nasıl kullanılacağına dair ipuçları

1. Dergiler, metinlerdeki sayı listelerinin ardından aynı sayıları içeren bir tablo istemezler. Bunu aklınızda bulundurun!

2. Oldukça kısa bir tablo oluşturuyorsanız (yalnızca iki veya üç satır ve sütun), tablo kullanmak yerine bilgileri bir veya iki cümleyle özetlemeyi düşünün, çünkü bu durumda bir tablo açıklamasına gerek olmayacaktır.

3. Araştırmanızı göstermek için kullandığınız tüm tablolara metin içinde atıfta bulunulmalıdır.

4. Tablolarınızı (ve ayrıca şekilleri) metinde göründükleri sıraya göre numaralandırın.

5. Araştırma makalenizi göndermeden önce, yayın içindeki uygunluğunu artırmak için dergi yönergelerine bakın.

İşte bir araştırma makalesinin tablo ve tablo açıklamasına bir örnek:

Tablo Göstergesi

Bu örnekte, bizim bir örneğimizden alınmıştır Başarı Örnekleri sayfasında yazar, sonuçların bir bütün olarak anlaşılabilmesi için tablo göstergesini okuyucuyu bağlamsallaştırmanın bir yolu olarak kullanmıştır. Makalenin tamamını okuyabilirsiniz Burada.

Araştırma makalelerinde tablolara nasıl atıf yapılır?

Genel olarak bu, derginin yayın şartlarına bağlıdır. Size zaman kaybettirmeyecek iyi bir ipucu, örnekler için hedef derginizden yakın zamanda yayınlanmış bir makaleye bakmaktır. Bu size araştırma belgenizde izlemeniz gereken doğru yönü gösterebilir.

Metin içi alıntılarda "tablo" kelimesinin asla kısaltılmaması gerektiğini de aklınızda tutmanız en iyisi olacaktır. Her zaman basitçe "Tablo" olarak verilir (örneğin, Tablo 1). Bir başka önemli nokta da, bir tablonun a, b veya c gibi bölümleri olmamasıdır. Tablo 1a ve Tablo 1b'ye sahipseniz, bunları birleştirmenizi veya Tablo 1 ve Tablo 2 olarak ayırmanızı öneririz.

Biliminizi aktarmak için yüksek kalitede bilimsel olarak doğru illüstrasyonlar kullanın

Görsellere odaklanın! Mind the Graph, araştırma makalenizi düzgün bir şekilde göstermek için mükemmel bir araçtır.

Size en uygun planı seçin, hemen abone olun ve makalenizin alaka düzeyini artırmak için çarpıcı infografikler oluşturmaya başlayın.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar