Bilimsel illüstrasyonları aramak için bir şekil tarayıcınız olsaydı ne olurdu? Kulağa harika geliyor, ama mantıklı mı? Bir şekle sahip olmak araştırmamızı daha görsel hale getirmenin yanı sıra geliştirir mi?şekil tarayıcıHer zaman iyi rakamlar içeren bilimsel makalelerin, içermeyenlerden daha iyi olduğu hissine kapılmışızdır. Bu çok makul bir varsayımdır ve yeni bir makaleyi okurken yaptığımız rutinle de desteklenebilir. Yaptığımız ilk şey başlığı ve özeti kontrol etmektir. İkinci olarak, fazla zaman harcamadan çalışmayı anlamamıza yardımcı olacak açıklayıcı şekiller bulmak için makaleyi tararız.
Bazı insanlar için iyi rakamlarla ilgili hislere sahip olmak yeterli değildi. Biraz daha derine inmeleri gerekiyordu.

Seattle'daki Washington Üniversitesi'nden Bill Howe ve bazı meslektaşlarının durumu buydu. Veri toplamaya ve makalenizin görünürlük kazanmasında rakamların önemi üzerine bir araştırma yapmaya karar verdiler.

şekil tarayıcı

Sonuç, iyi rakamlara sahip bilimsel makaleler hakkındaki hissiyatı desteklemiştir. Gerçekten de, bilimsel etki ile görsel bilgi kullanımı arasında anlamlı bir korelasyon bulmuşlardır - daha yüksek etkili makaleler daha fazla diyagram içerme eğilimindedir. Evet, nihayet "popüler bir söylenti" hakkında veri elde etmek şaşırtıcı. Ancak Howe ve ekibi bu araştırmayı yeni bir seviyeye taşıdı.

Şekil tarayıcısı fikrini hatırlıyor musunuz? Şekiller, diyagramlar, fotoğraflar, grafikler ve tabloların bilim iletişiminde önemli bir rolü olduğu sonucuna vardıktan sonra bir şekil tarayıcısı oluşturdular. Tarayıcının adı Viziometri herkesin makaleleri rakamlarına göre aramasını sağlar. Ne kadar harika değil mi?

şekil tarayıcı

Çoğu bilim insanı kendi çalışma alanına bağlıdır veya uzun metinlerden pek hoşlanmaz. Bir şekil tarayıcısı kullanmak, çalışma alanımızı geliştirmemize yardımcı olur. Araştırmanızı sadece şekiller kullanarak açıklayabilseydiniz ne olurdu? Belki de yapmalısınız stat şimdi yapıyor!şekil tarayıcı

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar