To, že dinosauři vyhynuli před 65,5 miliony let, není pro nikoho novinkou.

Dinosauři vládli povrchu a obloze planety Země 140 milionů let, zatímco my - lidé - jsme tu jen 200 tisíc let.

Nejpřijatelnější teorie o masovém vymírání říká, že asteroid způsobil smrt téměř všeho živého na Zemi - včetně dinosaurů - a tím i konec éry plazů.

Při zkoumání všech dostupných údajů o tomto tématu někteří paleobiologové tvrdí, že k vyhynutí dinosaurů by došlo, i kdyby asteroid na Zemi nedopadl, a to z důvodu zjevné evoluční stagnace dinosauřích druhů.

Jiná skupina paleobiologů však tvrdí, že analýza dostupných dat byla vyhodnocena chybně, a tvrdí, že nebýt zásahu asteroidem, možná by tu dinosauři ještě byli - tedy my ne.

Dinosauři žili v neklidné době, na Zemi docházelo k rozsáhlým sopečným erupcím, rychle se měnila globální teplota a hladina moří.

V roce 1980 byl publikován článek, v němž byla navržena dnes uznávaná teorie o asteroidu, který způsobil křídové a třetihorní vymírání, poslední období života dinosaurů.

Den, kdy asteroid dopadl na Zemi, se označuje jako tzv. Křída-paleogén (K-Pg) vymírání. Teorii podporují důkazy o tenké vrstvě sedimentu, tzv. Hranice K-Pg.

Tato tenká vrstva obsahuje vysoké množství iridium, vzácný kov, který se vyskytuje na Zemi, ale je velmi zastoupen v asteroidech.

Zajímavostí je, že vrstva iridia se vyskytuje po celém světě, ale na Yucatánu Poloostrov se vzácný kov vyskytoval v mnohem větším množství.

Na počátku 90. let objevili vědci kráter po asteroidu v oblasti. Mexický záliv, potvrzující událost K-Pg.

Evoluční cesta dinosaurů je stále tématem, které vyvolává ve vědecké komunitě neshody.

Kvůli rozdílům v odběru vzorků a nestandardizovaným analytickým metodikám bylo vyvoláno několik diskusí.

Plně pochopit a rekonstruovat rozmanité vzorce tohoto období je nesmírně obtížné a subjektivní, protože badatelé mají tendenci k hierarchickému přístupu.

Kromě toho se ve snaze korigovat tyto rozdílné faktory používají různé metody, které vedou vědce k různým závěrům.

Hlavní diskuse mezi vědci, jestli dinosauřích druhů ubývalo už před událostí K-Pg, nebo jestli diverzifikace druhů a evoluce probíhala i v době, kdy na Zemi dopadl asteroid.

V článku publikovaném v Royal Society Open Science Bonsor a jeho kolegové z University of Bath a Přírodovědné muzeum se pokusily najít odpověď na tuto debatu.

Pomocí evolučních stromů dinosaurů a specializovaného statistického modelování. Studie zohlednila tendenci růstu a evoluce nových druhů, které v té době vznikaly.

Vývojová cesta dinosauřího druhu byla poznamenána mnoha vzestupy a pády.

Když se objevil nový druh vládce, žil nějakou dobu, dokud se neobjevil nový a silnější druh, který způsobil úpadek a vyhynutí toho předchozího.

"Předchozí studie provedené jinými autory používaly různé metody, aby dospěly k závěru, že dinosauři by stejně vyhynuli, protože ke konci křídového období jejich počet klesal.

Ukázali jsme však, že pokud rozšíříme soubor dat o novější rodokmeny dinosaurů a širší soubor typů dinosaurů, výsledky ve skutečnosti nevedou k tomuto závěru - ve skutečnosti k němu vede jen asi polovina z nich," uvedl ve svém prohlášení Joe Bonsor, hlavní autor studie.

Bonsor a jeho výzkumná skupina nepodporují teorii, že dinosauři byli na ústupu v době K-Pg. Poslední druhy dinosaurů, které byly na vzestupu, nebyly v datech předchozích studií zohledněny.

Tvrdí, že kdyby se asteroid nerozbil o poloostrov Yucatán, dinosauři by pokračovali v růstu a vývoji a nepřetržitě by vládli planetě Zemi. 

Bonsor však uznává, že "z velké části nevyhnutelné zkreslení fosilního záznamu a nedostatek dat mohou často ukazovat na úbytek druhů", ale zároveň říká, že věda nemůže plně pochopit tehdejší realitu.

"Je možné, že se nikdy nedozvíme, jaká byla skutečná rychlost vývoje dinosaurů, protože jediný způsob, jak to s jistotou zjistit, je vyplnit mezery v záznamech, abychom získali co nejlepší odpověď, a my si prostě myslíme, že tam ještě nejsme," říká Bonsor.

Kdyby nedošlo k vymírání K-Pg, éra plazů by možná nikdy neskončila a savci by se nikdy nevyvinuli a nedobyli by nové niky na souši, což by vedlo ke vzniku světa, jak ho známe dnes.

Pokud by dinosauři z nějakého důvodu přežili, a my žijeme společně, bylo by to jako jedna z hlavních postav filmu Jurský svět Padlé království, řekl: "Když poprvé uvidíte dinosaura, je to jako zázrak, čtete o nich v knihách, vidíte kosti v muzeích, ale moc tomu nevěříte.

Jsou jako mýty. A pak vidíte, že ten první žije."

Naštěstí - na rozdíl od toho, co se děje ve filmu - nemůžeme vidět ani jednoho dinosaura živého, a tak pro nás i pro vědce zůstane záhadou, co se vlastně stalo.

Studie fosilií jsou zatím jedinou možností, jak lépe pochopit dinosauří realitu.  

Ano, všichni, Mind the Graph má pro vás ilustrace dinosaurů. Můžete je použít k názornému a atraktivnímu zobrazení svého výzkumu. 

S Mind the Graph můžete vytvářet ilustrace, šablony infografik a grafické abstrakty pomocí naší dostupné galerie ilustrací, od vědy o Zemi na zeměpis.

Pokud však potřebujete velmi specifickou ilustraci, navrhneme ji pro vás! Pokud nemůžete najít dokonalé zdroje pro komunikaci vaší vědy, můžete se spolehnout na naši službu na vyžádání. Všechny jsou vytvořeny speciálně pro vás profesionálními designéry a kurátorem našeho vědeckého týmu.

Začněte používat Mind the Graph právě teď

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony