To, że dinozaury wyginęły - około 65,5 miliona lat temu - nie jest dla nikogo nowością.

Dinozaury rządziły powierzchnią i niebem Ziemi przez 140 milionów lat, podczas gdy my - ludzie - jesteśmy tu zaledwie 200 tysięcy lat.

Najbardziej akceptowaną teorią na temat masowego wymierania jest to, że asteroida spowodowała śmierć prawie wszystkiego, co żyło na Ziemi - w tym dinozaurów - powodując koniec ery gadów.

Analizując wszystkie dostępne dane na ten temat, niektórzy paleobiolodzy twierdzą, że wyginięcie dinozaurów nastąpiłoby, nawet gdyby asteroida nie uderzyła w Ziemię, z powodu pozornej stagnacji ewolucyjnej gatunków dinozaurów.

Jednak inna grupa paleobiologów twierdzi, że analiza dostępnych danych została błędnie oceniona, twierdząc, że bez uderzenia asteroidy być może dinozaury nadal by tu były - w konsekwencji my byśmy nie byli.

Dinozaury żyły w burzliwych czasach, Ziemia była miejscem ogromnych erupcji wulkanicznych, globalna temperatura i poziom mórz gwałtownie się zmieniały.

W 1980 r. opublikowano artykuł, w którym zaproponowano obecnie akceptowaną teorię o asteroidzie, która spowodowała wymieranie kredowo-trzeciorzędowe, ostatni okres życia dinozaurów.

Dzień, w którym asteroida uderzyła w Ziemię nazywany jest Kreda-paleogen (K-Pg). Teoria ta jest wspierana przez dowody w postaci cienkiej warstwy osadu zwanej Granica K-Pg.

Ta cienka warstwa zawiera wysoki poziom iryd, rzadki metal występujący na Ziemi, ale bardzo obecny w asteroidach.

Jednym z interesujących faktów jest to, że warstwa irydu występuje na całym świecie, ale na Jukatanie Półwysep rzadki metal został znaleziony w znacznie większej ilości.

Na początku lat 90-tych naukowcy odkryli krater asteroidy w obszarze Zatoka Meksykańska, potwierdzające wydarzenie K-Pg.

Ścieżka ewolucji dinozaurów jest nadal tematem, który budzi nieporozumienia wśród społeczności naukowej.

Pojawiło się kilka dyskusji związanych z różnicami w pobieraniu próbek i niestandardowymi metodologiami analitycznymi.

Pełne zrozumienie i zrekonstruowanie różnorodnych wzorców tego okresu jest niezwykle trudne i subiektywne, ponieważ badacze mają tendencję do hierarchicznego nastawienia.

Ponadto, próbując skorygować te rozbieżne czynniki, stosuje się różne metody, co prowadzi naukowców do różnych wniosków.

Tak więc, główna dyskusja wśród Naukowcy zastanawiają się, czy gatunki dinozaurów były w zaniku jeszcze przed wydarzeniem K-Pg, czy też zróżnicowanie gatunków i ewolucja wciąż trwały, gdy asteroida uderzyła w Ziemię.

W artykule opublikowanym w Royal Society Open Science, Bonsor i współpracownicy z University of Bath i Muzeum Historii Naturalnej próbowały znaleźć odpowiedź na tę debatę.

Wykorzystując drzewa ewolucyjne dinozaurów i specjalistyczne modelowanie statystyczne. W badaniu uwzględniono tendencję wzrostu i ewolucji nowych gatunków, które pojawiły się w tym czasie.

Ścieżka ewolucyjna gatunku dinozaura była naznaczona wieloma wzlotami i upadkami.

Kiedy pojawił się nowy gatunek władcy, żył przez jakiś czas, aż pojawił się nowszy i silniejszy gatunek, powodując upadek i wyginięcie poprzedniego.

"Poprzednie badania przeprowadzone przez innych wykorzystały różne metody, aby wyciągnąć wniosek, że dinozaury i tak by wymarły, ponieważ pod koniec okresu kredowego ich liczebność spadła.

Pokazujemy jednak, że jeśli rozszerzysz zbiór danych o nowsze drzewa genealogiczne dinozaurów i szerszy zestaw typów dinozaurów, wyniki nie wskazują na ten wniosek - w rzeczywistości tylko około połowa z nich to robi ", powiedział Joe Bonsor, główny autor badania w oświadczeniu.

Bonsor i jego grupa badawcza nie popierają teorii, że dinozaury były w zaniku do czasu K-Pg. Ostatnie gatunki dinozaurów, które rosły, nie zostały uwzględnione w danych z poprzednich badań.

Twierdzą oni, że gdyby asteroida nie uderzyła w półwysep Jukatan, dinozaury nadal rosłyby i ewoluowały, nieprzerwanie rządząc planetą Ziemia. 

Bonsor przyznaje jednak, że "w dużej mierze nieuniknione uprzedzenia w zapisie kopalnym i brak danych mogą często wskazywać na spadek liczebności gatunków", ale jednocześnie mówi, że nauka nie może w pełni zrozumieć rzeczywistości tamtych czasów.

"Być może nigdy nie poznamy prawdziwego tempa ewolucji dinozaurów, ponieważ jedynym sposobem, aby wiedzieć na pewno, jest wypełnienie luk w zapisie, aby uzyskać najlepszą odpowiedź, a po prostu nie sądzimy, że jeszcze tam jesteśmy" - mówi Bonsor.

Gdyby nie wyginięcie K-Pg, era gadów być może nigdy by się nie zakończyła, a ssaki nigdy by nie wyewoluowały i nie zdobyły nowych nisz na lądzie, co doprowadziłoby do powstania świata, jaki znamy dzisiaj.

Gdyby dinozaury z jakiegoś powodu przetrwały, a my żylibyśmy razem, byłoby tak, jak powiedział jeden z głównych bohaterów filmu Jurassic World: Upadłe królestwo: "... kiedy pierwszy raz widzisz dinozaura, to jest jak cud, czytasz o nich w książkach, widzisz kości w muzeach, ale tak naprawdę w to nie wierzysz.

Są jak mity. A potem widzisz, że ten pierwszy żyje".

Na szczęście - w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w filmie - nie widzimy ani jednego żywego dinozaura, a dla nas i naukowców pozostanie tajemnicą, co tak naprawdę się stało.

Na razie badania skamieniałości są jedynym sposobem na lepsze zrozumienie rzeczywistości dinozaurów.  

Tak, Mind the Graph ma ilustracje dinozaurów do wykorzystania. Możesz ich użyć, aby pokazać swoje badania w wizualny i atrakcyjny sposób. 

Dzięki Mind the Graph możesz tworzyć ilustracje, szablony infografik i streszczenia graficzne, korzystając z naszej galerii ilustracji dostępnej od nauki o ziemi do geografia.

Jeśli jednak potrzebujesz bardzo konkretnej ilustracji, zaprojektujemy ją dla Ciebie! Jeśli nie możesz znaleźć idealnych zasobów do komunikacji naukowej, możesz liczyć na naszą usługę na żądanie. Wszystko stworzone specjalnie dla Ciebie przez profesjonalnych projektantów i wyselekcjonowane przez nasz zespół naukowy.

Rozpocznij korzystanie z Mind the Graph teraz

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony