Jak często słyszysz w wiadomościach, że nowe odkrycie opiera się na "informacjach naukowych"?

Nie trzeba być naukowcem, aby codziennie być świadomym rozwoju badań naukowych. Kanały informacyjne stale informują o trendach w świecie nauki i promują niektóre z najbardziej istotnych odkryć dla laików.

Nieczęsto jednak słyszymy sprzeczne wiadomości, które stawiają pod znakiem zapytania prawdziwość nauki. Mało tego, niektóre odkrycia są tak trudne do uwierzenia, że zaczynamy kojarzyć informacje naukowe z popularnymi plotkami.

W swoim programie w tym tygodniu John Oliver zwrócił uwagę na konsekwencje nieprawdziwych lub niekompletnych informacji naukowych oraz na to, jak dużą rolę odgrywają w tym media:

Przemówienie Johna Olivera było dobrze dopasowane do ogólnego sensu. W dzisiejszych czasach większość ludzi ma wątpliwości co do tego, w jakie informacje mogą wierzyć i jak wiarygodna jest nauka. Chociaż krytyka dotyczyła głównie mediów i ludzi, którzy zasilają rynek "naukowych plotek", komunikacja naukowa jest prawdziwym problemem.

Z pewnością media mogą odgrywać ważną rolę w rozpowszechnianiu informacji naukowych. Niemniej jednak, nie są one najbardziej kompetentnymi profesjonalistami w tym zakresie. Kto jest najlepiej przygotowany do przekazywania informacji naukowych? Cóż, naukowcy!

Problem polega na tym, że społeczność naukowa jest bardzo zamknięta we własnym gronie - co może brzmieć nieco dziwnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że głównym celem nauki jest wywieranie pozytywnego wpływu na rodzaj ludzki. Naukowcy odgrywają najważniejszą rolę w przekazywaniu informacji naukowych. Jednak rzadko widzimy naukowców próbujących dotrzeć do laików, aby poinformować ludzi o swoich nowych odkryciach.infographic63724 (2)

 

Ponieważ większość z nas nie będzie miała okazji wystąpić w telewizji i mówić o swoich odkryciach, musimy znaleźć sposób na rozpowszechnianie dobrze opartych informacji i dotarcie do laików.
Sam rozwój komunikacji może nam w tym pomóc. Ponieważ media społecznościowe są odpowiedzialne za ogromną część wymiany informacji, naukowcy mogliby wykorzystać te szybkie i wydajne narzędzia do rozpowszechniania prawdziwych informacji o pracy naukowej.

Wielu naukowców znalazło już na to swoje sposoby. Od PhD Comics do Strona Nature Reviews na FacebookuWszystkie informacje naukowe udostępniane przez naukowców są wielkim krokiem w utrzymaniu łatwości i wiarygodności nauki.

informacje naukowe

Narzędzia interaktywne takie jak obrazy, ilustracje, filmy, infografiki i streszczenia graficzne mogą pomóc nam w przekształceniu złożonych informacji w coś, co można udostępnić; coś, co laicy mogą odnieść i zrozumieć.

Nie pozwolilibyśmy mediom rozwijać naszych badań, prawda? Dlaczego więc pozwalamy im rozpowszechniać nasze główne odkrycia?

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony