Haberlerde yeni bir bulgunun "bilimsel bilgiye" dayandığını ne sıklıkla duyuyorsunuz?

Her geçen gün gelişen bilimsel araştırmalardan haberdar olmak için bilim insanı olmanıza gerek yok. Haber kanalları sürekli olarak bilim dünyasında nelerin trend olduğunu yayınlamakta ve sıradan izleyiciler için en alakalı keşiflerden bazılarını tanıtmaktadır.

Ancak, bilimin doğruluğuna soru işareti koyan çelişkili haberleri sık sık duymuyoruz. Sadece bazı bulgulara inanmak o kadar zor ki, bilimsel bilgileri popüler söylentilerle ilişkilendirmeye başlıyoruz.

John Oliver bu haftaki programında, doğru olmayan veya eksik bilimsel bilgilerin sonuçlarına ve medyanın bunda nasıl önemli bir rol oynadığına dikkat çekti:

John Oliver'ın konuşması genel anlamda iyi bir uyum içindeydi. Günümüzde çoğu insan inanabilecekleri bilgiler ve bilimin gerçekte ne kadar güvenilir olduğu konusunda şüpheye düşüyor. Eleştiriler daha çok medyaya ve "bilimsel dedikodu" pazarını besleyen kişilere yönelik olsa da, bilimsel iletişim gerçek bir meseledir.

Şüphesiz medya bilimsel bilginin yayılmasında önemli bir role sahip olabilir. Bununla birlikte, bunu yapabilecek en yetkin profesyoneller onlar değildir. Bilimsel bilgiyi iletmeye en hazır profesyoneller kimlerdir? Bilim insanları!

Sorun şu ki, bilim camiası kendi kitlesine çok kapalı - bilimin asıl amacının insan türünü olumlu yönde etkilemek olduğunu göz önünde bulundurursak bu biraz garip gelebilir. Bilim insanları bilimsel bilginin iletilmesinde en önemli role sahiptir. Ancak, bilim insanlarının yeni keşiflerinden insanları haberdar etmek amacıyla sıradan halka ulaşmaya çalıştıklarını pek görmüyoruz.infographic63724 (2)

 

Çoğumuz televizyona çıkıp bulgularımız hakkında konuşma fırsatı bulamayacağımıza göre, sağlam temellere dayanan bilgileri yaymanın ve meslekten olmayan izleyicilere ulaşmanın bir yolunu bulmalıyız.
İletişimin gelişimi bize bu görevde yardımcı olabilir. Sosyal medya bilgi alışverişinin büyük bir kısmından sorumlu olduğu için, bilim insanları bu hızlı ve etkili araçları bilimsel çalışmalar hakkında doğru bilgileri yaymak için kullanabilirler.

Birçok bilim insanı bunu yapmanın yollarını çoktan buldu. Kimden Doktora Çizgi Romanları için Nature Reviews Facebook sayfasıbilim insanları tarafından paylaşılan tüm bilimsel bilgiler, bilimi kolay ve güvenilir kılmak için büyük bir adımdır.

bi̇li̇msel bi̇lgi̇ler

İnteraktif araçlar Resimler, illüstrasyonlar, videolar, infografikler ve grafiksel özetler gibi araçlar, karmaşık bilgileri paylaşılabilir; sıradan insanların ilişki kurabileceği ve anlayabileceği bir şeye dönüştürmemize yardımcı olabilir.

Medyanın araştırmamızı geliştirmesine izin vermeyiz, değil mi? Öyleyse neden ana bulgularımızı bizim için yaymalarına izin veriyoruz?

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar