Ako často počujete v správach, že nové zistenie je založené na "vedeckých informáciách"?

Nemusíte byť vedec, aby ste si boli vedomí každodenného vývoja vedeckých výskumov. Spravodajské kanály neustále zverejňujú, čo je vo svete vedy trendové, a propagujú niektoré z najdôležitejších objavov pre laickú verejnosť.

Neraz však počujeme protichodné správy, ktoré spochybňujú pravdivosť vedeckých poznatkov. Nielenže niektorým zisteniam je tak ťažké uveriť, že si vedecké informácie začneme spájať s populárnymi fámami.

John Oliver vo svojej relácii tento týždeň poukázal na dôsledky nepravdivých alebo neúplných vedeckých informácií a na to, že médiá v nich zohrávajú významnú úlohu:

Prejav Johna Olivera bol dobre zladený so všeobecným zmyslom. V súčasnosti sa väčšina ľudí ocitá na pochybách, akým informáciám môžu veriť a nakoľko je veda skutočne dôveryhodná. Aj keď kritika smerovala najmä k médiám a ľuďom, ktorí živia trh "vedeckých klebiet", vedecká komunikácia je skutočným problémom.

Médiá určite môžu zohrávať významnú úlohu pri šírení vedeckých informácií. Napriek tomu nie sú na to najschopnejšími odborníkmi. Kto sú najschopnejší odborníci na sprostredkovanie vedeckých informácií? No predsa vedci!

Problémom je, že vedecká komunita je veľmi uzavretá vo svojom vlastnom publiku - čo môže znieť trochu zvláštne, ak vezmeme do úvahy, že hlavným cieľom vedy je pozitívne ovplyvňovať ľudský druh. Vedci majú najdôležitejšiu úlohu pri sprostredkovaní vedeckých informácií. Avšak takmer nevidíme, že by sa vedci snažili osloviť laickú verejnosť s cieľom informovať ľudí o svojich nových objavoch.infografika63724 (2)

 

Keď väčšina z nás nebude mať možnosť ísť do televízie a hovoriť o svojich zisteniach, musíme nájsť spôsob, ako šíriť dobre podložené informácie a osloviť laickú verejnosť.
Pri tejto úlohe nám môže pomôcť samotný rozvoj komunikácie. Keďže sociálne médiá sú zodpovedné za veľkú časť výmeny informácií, vedci by mohli využiť tieto rýchle a účinné nástroje na šírenie pravdivých informácií o vedeckej práci.

Mnohí vedci už našli svoje spôsoby, ako to urobiť. Z PhD Comics na Stránka Nature Reviews na Facebooku, všetky vedecké informácie, o ktoré sa vedci delia, sú veľkým krokom k tomu, aby bola veda jednoduchá a dôveryhodná.

vedecké informácie

Interaktívne nástroje ako sú obrázky, ilustrácie, videá, infografiky a grafické abstrakty, nám môžu pomôcť pri transformácii zložitých informácií do podoby, ktorú možno zdieľať; niečo, s čím sa môžu laickí používatelia stotožniť a čomu môžu porozumieť.

Nedovolili by sme médiám rozvíjať náš výskum, však? Tak prečo ich nechávame šíriť naše hlavné zistenia za nás?

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny