Tai, kad dinozaurai išnyko - maždaug prieš 65,5 mln. metų - niekam nėra naujiena.

Dinozaurai Žemės paviršių ir dangų valdė 140 milijonų metų, o mes, žmonės, esame čia tik 200 tūkstančių metų.

Labiausiai paplitusi teorija apie masinį išnykimą yra ta, kad asteroidas išprovokavo beveik visko, kas gyva Žemėje, įskaitant dinozaurus, žūtį, ir tai lėmė roplių eros pabaigą.

Išnagrinėję visus turimus duomenis šia tema, kai kurie paleobiologai teigia, kad dinozaurai būtų išnykę, net jei į Žemę nebūtų pataikęs asteroidas, nes dinozaurų rūšių evoliucija akivaizdžiai sustojo.

Tačiau kita paleobiologų grupė teigia, kad turimų duomenų analizė buvo klaidingai įvertinta, ir teigia, kad be asteroido smūgio galbūt dinozaurai vis dar būtų čia - vadinasi, mūsų nebūtų.

Dinozaurai gyveno neramiais laikais, Žemėje vyko didžiuliai ugnikalnių išsiveržimai, sparčiai keitėsi pasaulio temperatūra ir jūros lygis.

1980 m. buvo paskelbtas straipsnis, kuriame siūloma šiuo metu priimta teorija apie asteroidą, sukėlusį kreidos ir terciaro išnykimą - paskutinį dinozaurų gyvenimo laikotarpį.

Diena, kai asteroidas atsitrenkė į Žemę, vadinama Kreidos ir paleogeno (K-Pg) išnykimas. Šią teoriją patvirtina plonas nuosėdų sluoksnis, vadinamas K-Pg riba.

Šiame ploname sluoksnyje yra daug iridžio, retai Žemėje aptinkamas metalas, tačiau labai paplitęs asteroiduose.

Įdomu tai, kad iridžio sluoksnis yra visame pasaulyje, tačiau Jukatane Pusiasalis retojo metalo rasta daug daugiau.

Devintojo dešimtmečio pradžioje mokslininkai atrado asteroido kraterį Meksikos įlanka, patvirtinantis K-Pg įvykį.

Dinozaurų evoliucijos kelias vis dar kelia nesutarimų mokslo bendruomenėje.

Keletas diskusijų kilo dėl mėginių ėmimo skirtumų ir nestandartizuotų analizės metodikų.

Visapusiškai suprasti ir rekonstruoti įvairius to laikotarpio modelius yra labai sunku ir subjektyvu, nes tyrėjai yra linkę vadovautis hierarchiniu šališkumu.

Be to, bandant ištaisyti šiuos skirtingus veiksnius, taikomi skirtingi metodai, todėl mokslininkai daro skirtingas išvadas.

Taigi, pagrindinė diskusija tarp mokslininkai, ar dinozaurų rūšių skaičius mažėjo dar prieš K-Pg įvykį, ar rūšių įvairovė ir evoliucija tebevyko, kai į Žemę nukrito asteroidas.

Straipsnyje, paskelbtame žurnale "Royal Society Open Science", Bonsoras ir jo kolegos iš University of Bath ir Gamtos istorijos muziejus bandė rasti atsakymą į šią diskusiją.

Naudojant dinozaurų evoliucinius medžius ir specializuotą statistinį modeliavimą. Atliekant tyrimą atsižvelgta į tuo metu atsiradusių naujų rūšių augimo ir evoliucijos tendencijas.

Dinozaurų rūšies evoliucijos kelyje buvo daug pakilimų ir nuosmukių.

Atsiradus naujai valdovų rūšiai, jie kurį laiką gyveno, kol atsirado naujesnė ir stipresnė rūšis, dėl kurios ankstesnioji rūšis sunyko ir išnyko.

"Ankstesniuose kitų mokslininkų tyrimuose įvairiais metodais buvo daroma išvada, kad dinozaurai vis tiek būtų išmirę, nes jų skaičius kreidos periodo pabaigoje mažėjo.

Tačiau mes parodome, kad, išplėtus duomenų rinkinį ir įtraukus naujesnius dinozaurų giminės medžius bei platesnį dinozaurų tipų rinkinį, iš tikrųjų ne visi rezultatai leidžia daryti tokią išvadą - iš tikrųjų tik maždaug pusė jų leidžia daryti tokią išvadą", - pareiškime teigė pagrindinis tyrimo autorius Joe Bonsoras.

Bonsoras ir jo tyrėjų grupė nepalaiko teorijos, kad dinozaurų populiacija sumažėjo K-Pg laikotarpiu. Ankstesnių tyrimų duomenimis, paskutinės dinozaurų rūšys, kurių populiacija augo, nebuvo įtrauktos į ankstesnių tyrimų duomenis.

Jie teigia, kad jei asteroidas nebūtų atsitrenkęs į Jukatano pusiasalį, dinozaurai būtų toliau augę ir vystęsi, nuolat valdydami Žemės planetą. 

Vis dėlto Bonsoras pripažįsta, kad "dėl iš esmės neišvengiamų iškastinių fosilijų duomenų paklaidų ir duomenų trūkumo dažnai galima įžvelgti rūšių nykimą", tačiau kartu, pasak jo, mokslas negali iki galo suprasti to meto tikrovės.

"Galbūt niekada nesužinosime tikrojo dinozaurų evoliucijos greičio, nes vienintelis būdas tai tiksliai sužinoti - užpildyti duomenų spragas, kad gautume geriausią atsakymą, o mes paprasčiausiai nemanome, kad tai jau padaryta", - sako Bonsoras.

Jei ne K-Pg išnykimas, roplių era galbūt niekada nebūtų pasibaigusi, o žinduoliai niekada nebūtų išsivystę ar užkariavę naujų nišų sausumoje, todėl pasaulis būtų toks, kokį jį pažįstame šiandien.

Jei dinozaurai dėl kokių nors priežasčių išliko, ir mes gyvename kartu, tai būtų kaip vienas iš pagrindinių filmo "Juros periodo pasaulis" (Jurassic World the Fallen Kingdom) veikėjų, sakė: "Kai pirmą kartą pamatai dinozaurą, tai tarsi stebuklas, skaitai apie juos knygose, matai kaulus muziejuose, bet nelabai tuo tiki.

Jie panašūs į mitus. Ir tada pamatysi, kad pirmasis iš jų gyvas".

Laimei, priešingai nei filme, mes nematome nė vieno gyvo dinozauro, todėl mums ir mokslininkams liks paslaptis, kas iš tikrųjų nutiko.

Kol kas fosilijų tyrimai yra vienintelis būdas geriau suprasti dinozaurų tikrovę.  

Taip, Mind the Graph turi dinozaurų iliustracijų, kurias galite naudoti. Galite jas naudoti, kad vaizdžiai ir patraukliai parodytumėte savo tyrimus. 

Naudodamiesi Mind the Graph galite kurti iliustracijas, infografikos šablonus ir grafines santraukas, naudodamiesi mūsų iliustracijų galerija. žemės mokslai į geografija.

Tačiau jei jums reikia labai konkrečios iliustracijos, mes ją sukursime! Jei nerandate tobulų šaltinių savo mokslui perteikti, galite pasikliauti mūsų užsakomąja paslauga. Visas jas specialiai jums sukūrė profesionalūs dizaineriai ir kuruoja mūsų mokslo komanda.

Pradėkite naudoti Mind the Graph dabar

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai