To, že dinosaury vyhynuli - približne pred 65,5 miliónmi rokov - nie je pre nikoho novinkou.

Dinosaury vládli povrchu a oblohe planéty Zem 140 miliónov rokov, zatiaľ čo my - ľudia - sme tu len 200 tisíc rokov.

Najrozšírenejšia teória o masovom vymieraní hovorí, že asteroid spôsobil smrť takmer všetkého živého na Zemi - vrátane dinosaurov - a spôsobil koniec éry plazov.

Pri skúmaní všetkých dostupných údajov o tejto téme niektorí paleobiológovia tvrdia, že k vyhynutiu dinosaurov by došlo, aj keby asteroid nezasiahol Zem, a to z dôvodu zjavnej evolučnej stagnácie dinosaurích druhov.

Iná skupina paleobiológov však tvrdí, že analýza dostupných údajov bola vyhodnotená chybne, a tvrdí, že bez zásahu asteroidom by tu možno dinosaury ešte boli - teda my nie.

Dinosaury žili v búrlivom období, na Zemi dochádzalo k rozsiahlym sopečným erupciám, rýchlo sa menila globálna teplota a hladina morí.

V roku 1980 bol publikovaný článok, v ktorom bola navrhnutá v súčasnosti uznávaná teória o asteroide, ktorý spôsobil kriedovo-terciárne vymieranie, posledné obdobie života dinosaurov.

Deň, keď asteroid dopadol na Zem, sa nazýva Krída - paleogén (K-Pg) vyhynutie. Teóriu podporujú dôkazy o tenkej vrstve sedimentov tzv. Hranica K-Pg.

Táto tenká vrstva obsahuje vysoké množstvo iridium, vzácny kov, ktorý sa nachádza na Zemi, ale je veľmi zastúpený v asteroidoch.

Zaujímavosťou je, že vrstva irídia sa nachádza na celom svete, ale na Yucatáne Polostrov sa vzácny kov nachádzal v oveľa väčšom množstve.

Začiatkom 90. rokov vedci objavili kráter po asteroide v Mexický záliv, potvrdzuje udalosť K-Pg.

Evolučná cesta dinosaurov je stále témou, ktorá vyvoláva vo vedeckej komunite spory.

V dôsledku rozdielov v odbere vzoriek a neštandardizovaných analytických metodík vzniklo niekoľko diskusií.

Úplné pochopenie a rekonštrukcia rozmanitých modelov tohto obdobia je mimoriadne náročná a subjektívna, pretože výskumníci majú tendenciu k hierarchickej predpojatosti.

Okrem toho sa v snahe korigovať tieto odlišné faktory používajú rôzne metódy, ktoré vedú vedcov k rôznym záverom.

Takže hlavná diskusia medzi vedci, či dinosaurie druhy boli na ústupe ešte pred udalosťou K-Pg, alebo či diverzifikácia druhov a evolúcia stále prebiehala, keď asteroid zasiahol Zem.

V článku uverejnenom v Royal Society Open Science Bonsor a jeho kolegovia z University of Bath a Prírodovedné múzeum sa pokúsili nájsť odpoveď na túto diskusiu.

Použitie evolučných stromov dinosaurov a špecializovaného štatistického modelovania. Štúdia zohľadňovala tendenciu rastu a evolúcie nových druhov, ktoré v tom čase vzrastali.

Vývojová cesta dinosaurieho druhu bola poznačená mnohými vzostupmi a pádmi.

Keď sa objavil nový druh vládcu, žil nejaký čas, kým sa neobjavil nový a silnejší druh, ktorý spôsobil úpadok a vyhynutie predchádzajúceho druhu.

"Predchádzajúce štúdie iných autorov použili rôzne metódy, aby dospeli k záveru, že dinosaury by aj tak vyhynuli, pretože ich počet ku koncu kriedy klesal.

Ukázali sme však, že ak rozšírime súbor údajov o novšie rodokmene dinosaurov a širší súbor typov dinosaurov, výsledky v skutočnosti nesmerujú k tomuto záveru - v skutočnosti k nemu smeruje len približne polovica z nich," uviedol vo vyhlásení Joe Bonsor, hlavný autor štúdie.

Bonsor a jeho výskumná skupina nepodporujú teóriu, že dinosaury boli na ústupe v čase K-Pg. Posledné druhy dinosaurov, ktoré boli na vzostupe, neboli zohľadnené v údajoch predchádzajúcich štúdií.

Tvrdia, že ak by asteroid nenarazil do polostrova Yucatán, dinosaury by pokračovali vo svojom vývoji a nepretržite by vládli planéte Zem. 

Bonsor však uznáva, že "do značnej miery nevyhnutné skreslenie fosílnych záznamov a nedostatok údajov môžu často ukázať úbytok druhov", ale zároveň hovorí, že veda nemôže úplne pochopiť realitu tohto obdobia.

"Možno sa nikdy nedozvieme skutočnú rýchlosť evolúcie dinosaurov, pretože jediný spôsob, ako to vedieť s istotou, je vyplniť medzery v zázname, aby sme dostali najlepšiu odpoveď, a my si jednoducho myslíme, že tam ešte nie sme," hovorí Bonsor.

Nebyť vymierania K-Pg, éra plazov by sa možno nikdy neskončila a cicavce by sa nikdy nevyvinuli a nedobyli by nové niky na súši, čo by viedlo k vzniku sveta, ako ho poznáme dnes.

Ak by dinosaury z nejakého dôvodu prežili a my by sme žili spolu, bolo by to ako s jednou z hlavných postáv filmu Jurský svet - Padlé kráľovstvo: "Keď prvýkrát uvidíte dinosaura, je to ako zázrak, čítate o nich v knihách, vidíte kosti v múzeách, ale neveríte tomu.

Sú ako mýty. A potom vidíte, že ten prvý žije."

Našťastie - na rozdiel od toho, čo sa deje vo filme - nemôžeme vidieť ani jedného dinosaura živého a pre nás a vedcov zostane záhadou, čo sa naozaj stalo.

Štúdie fosílií sú zatiaľ jedinou možnosťou, ako lepšie pochopiť realitu dinosaurov.  

Áno, všetci, Mind the Graph má pre vás ilustrácie dinosaurov. Môžete ich použiť na vizuálne a atraktívne zobrazenie svojho výskumu. 

Pomocou Mind the Graph môžete vytvárať ilustrácie, šablóny infografiky a grafické abstrakty pomocou našej galérie ilustrácií, ktorá je k dispozícii, od vedy o Zemi na geografia.

Ak však potrebujete veľmi špecifickú ilustráciu, navrhneme ju pre vás! Ak nemôžete nájsť dokonalé zdroje pre komunikáciu vašej vedy, môžete sa spoľahnúť na našu službu na požiadanie. Všetky sú vytvorené špeciálne pre vás profesionálnymi dizajnérmi a kurátormi nášho vedeckého tímu.

Začnite používať Mind the Graph práve teraz

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny