Dünyadaki tüm bilimsel bilgiler daha kolay anlaşılır bir dile çevrilebilseydi ne olurdu? Ya uzun metinleri okumak için saatlerimizi harcamak zorunda kalmasaydık? Bunun yerine, sadece bir şeye bakıp yeni bir teknik öğrenebilseydik ya da yeni veriler keşfedebilseydik?

Etrafımızdaki dünya hızla dönüyor ve bilgi de aynı hızda üretiliyor. Her ne kadar inanılmaz olsa da bu hıza ayak uydurmak imkansız.

Her şeyi öğrenmeye çalışırken zorlansak da asla durmayız. Sadece bilim insanları değil, her insan yeni şeyler öğrenme ve dünyayı keşfetme dürtüsüne sahiptir. Bu nedenle, aşamayacağımız bir noktaya ulaştığımızda son derece hayal kırıklığına uğrarız. Hayatınızı sorularınıza cevap bulmaya çalışarak geçirdiğinizi ve asla bulamadığınızı hayal edebiliyor musunuz?

Bilimsel makale denen sözcükler okyanusunda her gün aşağı yukarı böyle yaşıyoruz.

Peki ya bilim, bulguları herkesin anlayabileceği ve öğrenebileceği bir şekilde iletmekle ilgili olsaydı? Dil ya da eğitim seviyesine bakılmaksızın her türlü bilgiyi anlaşılmaz kılmanın bir yolunu hayal edebiliyor musunuz? Ya sayfalarca yazılı bilgiyi bir görüntünün içine sıkıştırabilseydik? Ya da bir video? Ya da bir infografik?

Mind the Graph'nin arkasındaki fikir, farklı kitleleri etkilemek ve onlara ulaşmak için bilimsel içeriği paylaşabileceğimiz bir dünyadır. Ulaşmaktan da öte, bilimsel bilgiyi kolay anlaşılır kılmak.
Buradaki tek sorun şu: Bunu yapabilecek kaç bilim insanı tanıyorsunuz? araştırmalarını görsel bir şeye dönüştürmek?

İstemediklerinden değil ama bilimsel illüstrasyon bulmak zor. Üstelik bilimsel platformlarda iyi şekiller veya infografikler oluşturmaya yönelik araçlar da bulunmuyor. Bunu göz önünde bulundurarak, araştırmacıların bulgularını görsel olarak iletmelerine ne yardımcı olabilir? Peki, bir tasarımcı arkadaş.

grafiğimize dikkat et

Mind the Graph, her araştırmacının ihtiyaç duyduğu tasarımcı arkadaşı olacak şekilde ortaya çıktı. "You Mind. We Graph" bu anlama geliyor. Bilimi hemen şimdi farklı kılmaya hazır mısınız?grafiğimize dikkat et

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar