Beyin sağlığı için gıdalar

Araştırmacılar, her gün en az yarım porsiyon flavonoid bakımından zengin gıdalar tüketen kişilerin, örneğin çilek, turunçgiller ve biber'nin bilişsel gerileme riskinin azaldığı görülmektedir.

Hem flavon hem de antosiyanin flavonoidleri türleri çalışmadaki en büyük anti-enflamatuar etkilere sahip olabilir. Bu çalışmada, diyetle alınan flavonoidlerin subjektif bilişsel gerileme (SCD) ile ilişkili olup olmadığını incelemeyi amaçlamışlardır.

Kontrol et Mind the Graph Galeri Bu blog yazısının konusuyla ilgili illüstrasyonlar. Aşağıdaki resme tıklayın!

Mind the Graph galerisinden gıda ve meyve illüstrasyonları.

Yemek hakkında renkli bir hikaye

Güçlü antioksidanlar olarak bilinen flavonoidler bitkilerde bulunan doğal bileşiklerdir.

Bu bileşikler şarap, çay ve çikolatada da bulunur. Flavonoidler ile vücudunuzu günlük toksinlere karşı koruyabilirsiniz.

Bir flavonoid, benzen halkasının flavonoidlere bağlı olup olmamasına bağlı olarak farklı alt gruplara ayrılabilir. Karbon halkası veya Karbon halkasının ne kadar desatürasyon ve oksidasyon geçirdiği. 

Alt gruplar flavonlar, flavonoller, flavanonlar, flavanonoller, kateşinler ve antosiyaninler ve kalkonlardır.

Bu çalışmanın araştırmacıları, flavonoidlerin yaşlanmaya bağlı bilişsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar olduğuna inanmaktadır. 

Bu çalışma, diyet değişikliklerinin bilişsel gerilemeyi yüzde 20 ila 25 oranında azaltabileceğini kanıtlamıştır.

Beyin gıdaları listesi

Ayrıca, flavonoidler ayrı ayrı incelenmiştir. Baharatlarda ve turuncu ya da sarı meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan bileşikler olan flavonlar, bilişsel işlev üzerinde, bilişsel gerileme riskini üç ila dört yıl azaltmaya benzer şekilde en büyük faydaları göstermiştir.

Her 100 g porsiyonda Biber yaklaşık 5 mg flavon içerir. Bir antosiyanin kaynağı şurada bulunabilir yaban mersini, kiraz ve böğürtlen. Her 100 gramlık yaban mersini porsiyonunda yaklaşık 164 mg antosiyanin bulunur.

Çalışmaya, çalışma başladığında ortalama yaşları 48 ve 51 olan 49.493 kadın ve 27.842 erkek katılmıştır. İnsanlar 20 yıldan uzun bir süre boyunca takip edilerek çeşitli gıda sıklığı anketlerini yanıtlamışlardır. 

Her bir flavonoid türü, alım miktarını hesaplamak için sıklığına bölünmüştür. Çalışma sırasında her katılımcı kendi bilişsel yeteneklerini iki kez değerlendirmiştir: "Yakın zamandaki olayları hatırlamakta zorluk çektiğinizi söyleyebilir misiniz?" ve "Kısa bir listeyi hatırlamakta zorlanıyor musunuz?"

OTP kullanımı, bir kişinin hafızasını, hafıza kaybına uğradığını bilecek kadar hafıza kaybı yaşadığı bir aşamada değerlendirmeyi içerir. problemlerancak bir tarama testinin tespit edebileceği kadar şiddetli olması gerekmez.

Çalışmaya göre, flavonoid tüketiminin en yüksek 20%'sinde yer alan kişiler günde yaklaşık 600 miligram (mg) tüketirken, en düşük 20%'sinde yer alan kişiler günde yaklaşık 150 mg tüketmiştir. Yaş ve beslenme ile ilgili faktörlerin ayarlandığı çalışmalarda, flavonoidler daha düşük bilişsel gerileme riski ile ilişkilendirilmiştir. Kendi kendine bildirilen bilişsel gerileme, yüksek flavonoid tüketen grupta düşük flavonoid tüketen gruba göre 20% daha düşüktü.

Çalışmanın en iyi sonuçları elde eden katılımcıları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere günde ortalama yarım porsiyon narenciye yedi portakal, greyfurt, greyfurt suyu, armut ve elma. Diğer fitokimyasallar bu etkiye katkıda bulunabilir, ancak uzun vadeli nöroprotektif fayda için flavonoidler, özellikle flavonlar ve antosiyaninler açısından zengin bir diyet iyi bir fikir gibi görünmektedir.

sebze ve meyve teşhir fotoğrafı
Resim Kaynağı: Unsplash tarafından Tom Brunberg.

Flavonoidlerle herhangi bir zamanda koruyucu bir ilişki kurmak mümkündür, çünkü araştırma bileşiklerin ne zaman ortaya çıktığından bağımsız olarak önemli olmadığını göstermektedir. Öyleyse gidin ve tüm o renkli meyve ve sebzeleri yiyip için.

Aşağıdaki referanslara göz atarak bu keşif hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yeh, Tian-Shin, et al. "ABD'li erkek ve kadınlarda uzun süreli diyetle protein alımı ve subjektif bilişsel gerileme." The American Journal of Clinical Nutrition (2021). DOI: 10.1212/WNL.0000000000012454

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar