Zdravé potraviny pro mozek

Vědci zjistili, že lidé, kteří denně konzumují alespoň polovinu porce potravin bohatých na flavonoidy, jako jsou např. jahody, citrusové plody a papriky., se zdá, že se u nich snižuje riziko zhoršení kognitivních funkcí.

Největší protizánětlivé účinky mohou mít ve studii flavonoidy flavonového i antokyaninového typu. V této studii bylo jejich cílem zjistit, zda flavonoidy ve stravě souvisejí se subjektivním zhoršením kognitivních funkcí (SCD).

Podívejte se na Galerie Mind the Graph ilustrace související s tématem tohoto příspěvku. Klikněte na obrázek níže!

Ilustrace potravin a ovoce z galerie Mind the Graph.

Barevný příběh o jídle

Flavonoidy jsou známé jako silné antioxidanty a jsou to přírodní sloučeniny obsažené v rostlinách.

Tyto sloučeniny se objevují také ve víně, čaji a čokoládě. Pomocí flavonoidů můžete své tělo chránit před každodenními toxiny.

Flavonoidy lze rozdělit do různých podskupin podle toho, zda je jejich benzenový kruh připojen k uhlíkovému kruhu nebo jakou desaturací a oxidací uhlíkový kruh prošel. 

Podskupiny jsou flavony, flavonoly, flavanony, flavanonoly, katechiny a antokyany a chalkony.

Výzkumníci této studie se domnívají, že flavonoidy jsou silné antioxidanty, které pomáhají zpomalovat úbytek kognitivních funkcí související se stárnutím. 

Tato studie prokázala, že změna stravy může snížit pokles kognitivních funkcí až o 20 až 25 procent.

Seznam potravin pro mozek

Flavonoidy byly navíc studovány jednotlivě. Flavony, přirozeně se vyskytující sloučeniny obsažené v koření a oranžovém nebo žlutém ovoci a zelenině, vykazovaly největší přínos pro kognitivní funkce, podobně jako snížení rizika poklesu kognitivních funkcí o tři až čtyři roky.

Každá porce 100 g pepř obsahuje přibližně 5 mg flavonů. Zdrojem antokyaninu je např. borůvky, třešně a ostružiny.. Každá 100gramová porce borůvek obsahuje přibližně 164 mg antokyanů.

Studie se zúčastnilo 49 493 žen a 27 842 mužů, kterým bylo v době zahájení studie v průměru 48 a 51 let. Lidé, kteří byli sledováni více než 20 let, odpovídali na několik dotazníků o frekvenci stravování. 

Každý typ flavonoidu byl vydělen jeho četností, aby se vypočítal jeho příjem. Během studie každý účastník dvakrát hodnotil své vlastní kognitivní schopnosti, včetně: "Řekl/a byste, že máte potíže se vzpomínáním na nedávné události?" a "Je pro vás obtížné vybavit si krátký seznam položek?".

Při použití OTP se paměť posuzuje ve fázi, kdy už člověk utrpěl dostatečnou ztrátu paměti, aby věděl, že má problémy, ale ne nutně natolik závažné, aby je mohl odhalit screeningový test.

Podle studie lidé s nejvyšší 20% spotřebou flavonoidů konzumovali přibližně 600 miligramů (mg) denně, zatímco lidé s nejnižší 20% konzumovali přibližně 150 mg denně. Ve studiích upravujících faktory související s věkem a výživou byly flavonoidy spojeny s nižším rizikem poklesu kognitivních funkcí. Vlastní hlášený pokles kognitivních funkcí byl 20% nižší ve skupině konzumentů s vysokým obsahem flavonoidů než ve skupině konzumentů s nízkým obsahem flavonoidů.

Účastníci studie, kteří dosáhli nejlepších výsledků, jedli v průměru půl porce citrusových plodů denně, včetně pomeranče, grapefruity, grapefruitový džus, hrušky a jablka.. K tomuto účinku mohou přispívat i jiné fytochemikálie, ale pro dlouhodobý neuroprotektivní účinek se zdá být strava bohatá na flavonoidy, zejména flavony a antokyany, dobrým nápadem.

zelenina a ovoce foto
Zdroj obrázku: Unsplash podle Tom Brunberg.

Ochranný vztah s flavonoidy je možné vytvořit kdykoli, protože výzkum ukazuje, že nezáleží na tom, kdy byly sloučeniny zavedeny. Takže se do toho pusťte a jezte a pijte všechno to barevné ovoce a zeleninu.

Více informací o tomto objevu najdete v níže uvedených odkazech.

Yeh, Tian-Shin a kol. "Dlouhodobý příjem bílkovin ve stravě a subjektivní zhoršení kognitivních funkcí u mužů a žen v USA." The American Journal of Clinical Nutrition (2021). DOI: 10.1212/WNL.0000000000012454

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony