Bu yazı çok ciddi ve önemli bir konu hakkındadır. Her yıl yaklaşık 800.000 kişi yeni veya tekrarlayan bir inme geçirmektedir. Ayrıca, inmelerin yüzde 80'i önlenebilir. Bu nedenle, inmenin nasıl önleneceğini ve başlıca inme belirtilerinin neler olduğunu bilmek çok önemlidir. Bunu düşünerek, aşağıdakileri kullanarak birkaç infografik oluşturdum bilimsel önemli noktaları göstermek için tıbbi Bilgi.

Ama inme nedir?

ABD Ulusal İnme Derneği'ne göre1İnme bir "beyin krizi "dir. Herhangi bir zamanda herkesin başına gelebilir. Beynin bir bölgesine giden kan akışı kesildiğinde meydana gelir. Bu olduğunda, beyin hücreler oksijensiz kalır ve ölmeye başlar. İnme sırasında beyin hücreleri öldüğünde, hafıza ve kas kontrolü gibi beynin o bölgesi tarafından kontrol edilen yetenekler kaybolur.

inme kardiyolojiye neden olur3

İnme belirtileri

Bu belirtilerden herhangi birini göstermeye başlarsanız, doktorunuzla konuşmanız ve hastaneye gitmeniz gerekir. Etrafınızdaki insanlara dikkat etmeniz ve gerekirse yardım etmeniz önemlidir. İnme sırasında zaman çok önemlidir ve mümkün olan en kısa sürede tıbbi bir teşhis almak çok önemlidir.

inme belirtileri kardiyoloji

Bu belirtilerin yanı sıra, birinin felç geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, kişiden gülümsemesini isteyin. Eğer yüzün bir tarafı düşüyor gibi görünüyorsa, bir doktor çağırın.

Nasıl önlenir?

İnmeyi önlemenin en iyi yolu sağlıklı alışkanlıklar edinmektir. Bu nedenle, fiziksel egzersizler yapın, iyi beslenin, stres düzeyini azaltın ve rutin fizik muayeneyi unutmayın.

inme belirtileri risk faktörleri

Bu infografikleri şu araçları kullanarak oluşturdum Mind the Graph. Eğer örnek vermek isterseniz araştırmaMind the Graph'yi de kullanabilirsiniz.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar