Tento príspevok sa týka veľmi závažnej a dôležitej témy. Každý rok prekoná novú alebo opakovanú mozgovú príhodu takmer 800 000 ľudí. Takisto až 80 percentám mozgových príhod možno predísť. Preto je veľmi dôležité vedieť, ako predchádzať a aké sú hlavné príznaky mŕtvice. Keď som nad tým premýšľal, vytvoril som niekoľko infografik s použitím vedeckých ilustrácií na zobrazenie dôležitých lekárskych informácií.

Ale čo je to mŕtvica?

Podľa Národnej asociácie pre mŕtvicu v USA1, mŕtvica je "mozgový záchvat". Môže sa stať komukoľvek a kedykoľvek. Vzniká vtedy, keď sa preruší prietok krvi do niektorej oblasti mozgu. Keď sa to stane, mozgové bunky sú zbavené kyslíka a začnú odumierať. Keď mozgové bunky počas mŕtvice odumrú, stratia sa schopnosti ovládané touto oblasťou mozgu, napríklad pamäť a ovládanie svalov.

mŕtvica spôsobuje kardiológiu3

Príznaky mŕtvice

Ak sa u vás objavia niektoré z týchto príznakov, musíte sa poradiť so svojím lekárom a ísť do nemocnice. Je dôležité venovať pozornosť ľuďom vo vašom okolí a v prípade potreby im pomôcť. Počas cievnej mozgovej príhody je rozhodujúci čas a je veľmi dôležité, aby ste čo najskôr dostali lekársku diagnostiku.

príznaky mŕtvice kardiológia

Ak máte okrem týchto príznakov podozrenie, že niekto má mŕtvicu, požiadajte ho, aby sa usmial. Ak sa zdá, že jedna strana tváre klesá, zavolajte lekára.

Ako tomu zabrániť?

Vytvorenie zdravých návykov je najlepším spôsobom, ako predísť mŕtvici. Vykonávajte teda fyzické cvičenia, dobre sa stravujte, znížte hladinu stresu a nezabúdajte na bežné lekárske vyšetrenie.

rizikové faktory príznakov mŕtvice

Tieto infografiky som vytvoril pomocou Mind the Graph. Ak chcete ilustrovať svoj výskum, môžete tiež použiť Mind the Graph.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny