Çoğu insan bilim insanlarını bilgi üreticileri olarak düşünür ve iletişimdeki rollerini unutur. Bilimin amacı bu iki gruba yaklaşmak olsa da, bu yanlış kanı halk ile bilim insanları arasındaki uçurumu artırmaktadır. Aslında bilim yapmak, ancak üretilen bilginin diğer insanlar ve çevremizdeki dünya üzerinde naif bir etkisi varsa anlamlıdır.

Her gün yeni araştırmalar üretiliyor. Ancak bunların ne kadarından haberdar oluyoruz? Üretilen bilginin ne kadarı hedef kitlesini buluyor ve gelecekteki araştırmaları etkiliyor?Geleceğin MakalesiYeni araştırmaların sayısı dergileri ve diğer kanalları doldurdu. Medya araçları gelişmeye başladıkça, bilim insanları bilimsel bulguları yayınlamada ve kendi araştırmalarının görünürlüğünü artırmada genel izleyici kitlesinin gücünü fark etti. Ancak, düzenli bilimsel yayıncılık mekanizması bugün yaşadığımız aşırı yoğun dünyaya uymuyor.

Geleceğin Makalesi

Tüm bunların nedeni zamanın değişmiş olması. İnternet son 15 yılda geniş bir alana yayıldı ve bilgi giderek daha erişilebilir hale geliyor. Ancak bilimsel yayıncılık 19. yüzyıldan bu yana pek değişmedi.

Bunu akılda tutarak, birçok ünlü bilimsel kanal modern dünyaya uyum sağlamak için yeni teknikler geliştiriyor.

Elsevier dünyanın en büyük bilimsel dergilerinden biridir. Geçtiğimiz yıllarda Elsevier, araştırmaların yayınlanma şeklini değiştirmeye başladı ve Geleceğin Makalesi. Düşündüğünüzden çok daha kısa bir süre sonra, bir makale bir web sitesine çok benzeyen bir şeye dönüşecek. İşte Geleceğin Makalesi fikri budur.

Geleceğin Makalesi yapmak istiyor tüm bilgiler daha bağlantılı ve dinamik. Bu da klişeleşmiş rakamlar, yorum kutusu, dinamik indirme ve tıklama ölçümleri, grafik özetler ve hatta yazarların kayıtları anlamına geliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=1dXkmgkYuEg

Fark etmemiş olabilirsiniz, ancak bu öğelerden bazıları zaten tanıtıldı. Elsevier yavaş yavaş değişiyor, böylece alışabilirsiniz yeni araçlar.

Muhtemelen, araştırmanızın ana bulgularını gösteren bir "Araştırma Özeti" veya belki de makalenizin özünü özetleyen bir "Grafik Özet" sunmanız için bir talep aldınız.

Bunlar, bekleyebileceğimiz sıcak trendlerden sadece ikisi. Araştırmanızı henüz güncellemediniz mi?

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar