Bilimsel ve teknolojik yenilikler ışık hızıyla birlikte gelişirken, bilimsel iletişim somun bariyerini aşmayı başaramadı. Bunun çeşitli nedenleri vardır: bilim ve toplum arasındaki yabancılaşmanın yarattığı daha az bilimsel bilgi, daha fazla sahte toplum ve sonuç olarak bilim ve teknoloji için daha az finansman.

Nasıl 21. yüzyılda bilimsel iletişimin bir parçası olunur ve sadece eşler arasında kalmaktan kurtulunur?

Bir konunun veya makalenin daha fazla yankı uyandırması, daha fazla kişiye ulaşılması ve daha fazla para ve zaman harcanması anlamına gelir. Bu nedenle, yüksek bir etki yaratmak için, çok fazla çalışma ve çok sayıda bilgiden daha fazlasına ihtiyaç vardır, bunları nasıl sunacağınızı bilmeniz gerekir.

Sosyal medya bu arayışa ortak olmalıdır. Çalışmalarınızı neden bilimsel makaleler ve dergiler dışında paylaşmıyorsunuz? Bazı örneklere eşlik edin:

Mind the Graph kullanıcıları mükemmel bir görsel iletişim kuruyor:

Zika virüsünün gráfico özgeçmişine göz atın: nasıl olur da serebral kanamayı azaltır?

Bir araştırma çalışması, Zika virüsünün insan sinir sistemi bozukluklarındaki rolüne ilişkin ilginç kanıtlar ortaya koymuştur. Bu çalışma, hücre-tronco ve son olarak da hücresel yeniden programlama araştırmalarında uluslararası üne sahip bir araştırmacı olan Dr. Stevens Rehen'in grubunda gerçekleştirilmiştir. Science Magazine'de yayınlanan bu makaleyi buradan okuyabilirsiniz lê-lo aqui .

Capturar

O resumo gráfico foi criado no Mind the Graph e resume as descobertas do artigo. Twitter'da ve diğer sosyal ağlarda paylaşıldı. Daha fazla insana ulaşmanın yolu budur!

Afrikalı mamíferos etoburları ve predação

Samual T. Williams é biólogo conservacionista. Ele está se concentrando na ecologia dos carnívoros africanos. Yakın tarihli çalışmasında, tarımsal fosistemlerdeki kanatlı hayvanların biyolojik kontrolü için küçük etoburların potansiyelini araştırmıştır. O artigo intitula-se Kırsal agroekosistemlerde küçük memeli etoburların avlanması: yaygınlaşmamış bir ekosisteme hizmet mi? E você pode ler aqui.

Eleman ayrıca Mind the Graph'de bir grafik özgeçmiş hazırladı ve sosyal medya hesaplarında paylaştı:

Capturar

Çalışmalarımı da açıklamak istiyorum (1)

Son olarak, sosyal medya mecralarında kritik bir iletişim örneği:

NASA sosyal ağları bir uzay görevi olarak görüyor

NASA, bilimsel ve görsel iletişimi tüm sosyal medya mecralarında desteklemektedir. Sosyal medya mecralarında çok sayıda içerik var: Facebook, Twitter, Youtube, Google+, Vine, Instagram, Snapchat, Tumblr ve daha fazlası

Sosyal medya ile diğer medya türleri arasındaki en önemli farklardan biri, halkın sadece palestras almak yerine, tükettiği içerikle etkileşime girmeyi beklemesidir. İlgi çekici haberleri görmek ve kendi düşüncelerini yorumlamak, paylaşmak ve tepki vermek istiyorlar.

NASA da öyle. Heyecanınız ve merakınız bulaşıcıdır. Bir yandan eğitim verirken, bir yandan da halkınızın, kendileri için çok tehlikeli olan yan alanı ortadan kaldırmaya katılmasını isterler.

Capturar

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar