Bilim dogmalar ve hazır cevaplarla değil, merak ve sorularla ilgili olmalıdır. Dolayısıyla, öğretmenlerin düz Dünya teorisine karşı öğretmekten daha fazlasına ihtiyacı vardır. Öğretmemiz gereken şey bilimsel Hipotez kurma yöntemi, gözlemleri keşfetmek ve soruları yanıtlamak için deneyler yapmak. Bir fizik öğretmeni olan Rhett Allain, güneş merkezli teorinin nasıl öğretileceğini ya da başka bir deyişle Dünya'nın Güneş etrafında döndüğünün nasıl gösterileceğini yazdı.

Makale Wired'da yayınlandı1, Rhett Allain olarak2 kendini şöyle tarif eder "Southeastern Louisiana Üniversitesi'nde Fizik Doçenti olarak görev yapmaktadır. Öğretmekten ve fizik hakkında konuşmaktan hoşlanıyor. Bazen bir şeyleri parçalara ayırıyor ve bir daha birleştiremiyor." 

"Bu dersteki en önemli hedeflerden biri, öğrencilerin aşağıdakileri anlamalarına yardımcı olmaktır doğa bilimin. Özellikle de bilimin model oluşturmak ve test etmekten ibaret olduğu fikri. Ders boyunca öğrenciler veri toplar ve kendi modellerini oluştururlar, ancak aynı zamanda güneş merkezli (heliosentrik) dünya modeli gibi mevcut bilimsel modeller hakkında da bilgi edinirler. güneş sistemi."

Bilimsel yöntemi öğreten Düz Dünya ve yermerkezcilik gibi yalan haberlerle mücadele

03 Dünya'nın Güneş etrafında döndüğünü göstermenin yolları

01. Venüs'ün Evreleri

Neye ihtiyacınız olacak?

 • Bir çift dürbün
 • Biraz zaman
 • Merak

Nasıl yapılır?

 • Gezegenin ne zaman Venüs bulunduğunuz yerden görülebilir. Google'da bulabilirsiniz3. Eğer şu anda gökyüzünde değilse, sadece birkaç hafta bekleyin ve onu tekrar görebileceksiniz (sabah 4'te kalkmak zorunda kalmadan).
 • Dürbünü kullanarak yıldız olmayan ve hatta dairesel bile olmayan bir şey fark etmelisiniz. Bunun nedeni Venüs'ün Ay'ın evrelerine benzer evreler geçirmesidir.

Şuna bak. infografik üzerinde oluşturuldu Mind the Graph Venüs'ün evrelerini göstermek için:

preview_84645

Peki, bu güneş sisteminin yer merkezli ve güneş merkezli modelleri hakkında ne anlama geliyor?

Öğretmen Rhett Allain buna cevap veriyor: "Öncelikle, ayın evrelerine neyin sebep olduğunu hatırlayalım. Kısaca, ayın yarısı güneş tarafından aydınlatılır. Ay'a farklı açılardan baktığımız için, Ay'ın sadece aydınlatılmış yarısının bir kısmını görürüz ve bu da evrelere neden olur. Aynı şey Venüs için de geçerlidir. Yani, eğer Venüs hilal şeklinde bir evreye sahipse, bu Venüs'ün "arka tarafına" baktığımız anlamına gelir. Eğer Venüs tam bir evreye sahipse, "ön tarafına" bakıyoruz demektir. Bunun gerçekleşmesinin tek yolu Venüs'ün Güneş'in yörüngesinde dönmesidir."

02. Jüpiter'in Ayları 

Neye ihtiyacınız olacak?

 • Bir çift dürbün
 • Biraz zaman
 • Merak

Nasıl yapılır?

 • Jüpiter'e bir göz atın (gökyüzünde görünür olduğunda). Jüpiter gezegeniyle ilgili ayrıntıları tam olarak göremezsiniz ama dört büyük uydusunu görebilirsiniz. Evet, Jüpiter'in uydularını dürbünle görebilirsiniz.

Tıpkı Venüs'ün evrelerinde olduğu gibi, bu da yermerkezli modelin yanlış olduğunu kanıtlamaz. Ancak, bu uyduların Dünya'nın değil Jüpiter'in yörüngesinde döndüğü açıktır. Yani, Dünya her şeyin merkezi değildir.

03. Mars'ın Retrograd Hareketi

Neye ihtiyacınız olacak?

 • Sabır
 • Biraz zaman

Nasıl yapılır?

Gece dışarı çıkın ve Mars'ın arka plana göre konumuna dikkat edin Yıldızlar. Bunu ertesi gece tekrar yapın ve farklı bir konumda olduğunu göreceksiniz (arka plandaki yıldızlara göre). Aslında, tüm gezegenler bunu yapar - yıldız olmadıklarını bu şekilde anlarız.

Bununla birlikte, Mars'ın hareketini izlemeye devam ederseniz, bazı özel zamanlar dışında doğuya doğru hareket ettiğini fark edeceksiniz. Bazen Mars kısa bir süreliğine batıya hareket eder ve sonra tekrar doğuya hareket eder. Buna geri hareket denir.

Peki, bu güneş sisteminin yer merkezli ve güneş merkezli modelleri hakkında ne anlama geliyor?

Mars'ın Dünya'nın yörüngesinde döndüğü yer merkezli modeli düşünelim. Her gece daha doğuya doğru hareket eder. Bu mantıklı. Ama batıya doğru hareket ettiği zamanları nasıl açıklıyorsunuz? Bu çok saçma.

Mars ve Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesini gösteren şu modele bakın:

Bu modelde, hem Dünya hem de Mars bir güneşin yörüngesinde dönmektedir - bu modelin ölçekli olmadığını lütfen unutmayın. Bu da gezegenlerin açısal hızlarının yörünge mesafesi ile azaldığı anlamına gelmektedir. Dünya Mars'tan "daha hızlı" yörüngede döner. İşte Dünya'nın Mars'ı geçtiği bu bölgede geriye doğru hareket söz konusudur. Güneş merkezli bir model kullanmak Mars'ın geriye doğru hareketinin basit bir açıklamasını yapar.

Bu deneyler Dünya'nın Güneş'in etrafında nasıl küre şeklinde döndüğünü göstermektedir. Ancak, Rhett Allain'in yazdığı gibi, "Dönen bir Dünya'dan uçmaz mıydık? Kuşlar Dünya'ya ayak uydurmak için uçmakta zorlanmazlar mıydı? Aslında, Dünya hareket ediyormuş gibi hissettirmiyor. Güneş sisteminin jeosentrik modeli, daha iyi veriler toplamaya başlayana kadar tamamen makuldür. Ya da bunu Bilimin Doğası ile ilgili olarak söylemek gerekirse: Bazı modeller, siz onların iyi olmadığını söyleyen daha fazla veri toplayana kadar oldukça iyidir. Bilim bu şekilde işler."

Düz Dünya gibi sözde bilime karşı Görsel Bilim

Yukarıdaki deneylerin gösterdiklerini anlamak çok daha kolaydır görsel modeller ve infografikler. Bilimin daha fazla insana ulaşması için görsel olması gerekiyor.

Venüs'ün evrelerini gösteren infografiği Mind the Graph. Beğendiyseniz ve kendiniz için bir tane oluşturmak istiyorsanız araştırma siz de Mind the Graph'yi deneyebilirsiniz.

 1. Dünya'nın Güneş'in Yörüngesinde Döndüğü Nasıl Gösterilir?
 2. Rhett Allain.
 3. Görünür gezegenler - ve daha fazlası.
logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar