Akademik ve bilimsel yayın, akademik söylemin önemli bir parçasıdır ve bir dergiye makale göndermek bu süreçte önemli bir adımdır.

Ancak, bir dergiye makale göndermek, özellikle akademik yayıncılıkta yeni olan kişiler için karmaşık ve zor bir prosedür olabilir. Dergi başvuruları için gerekli ön koşullar yayıncıya, dergiye ve araştırma konusuna göre büyük farklılıklar gösterebilir. 

Ayrıca, akran değerlendirme süreci ciddi olabilir ve bir makalenin yayına kabul edilmesi için birkaç tur değişiklik yapılması gerekebilir.

Bu makalede Mind The Graph, araştırmacılara dergi başvuru sürecinde yardımcı olacak, doğru dergiyi seçmekten etkileyici bir ön yazı hazırlamaya ve başarıyı artırmaya yönelik stratejilere kadar her şeyi kapsayan adım adım bir kılavuz sunacaktır.

Dergi başvurusu nedir?

Akademik veya bilimsel bir makalenin bilimsel bir dergide yayınlanmak üzere gönderilmesi sürecine dergi gönderimi denir. Dergi gönderimleri, araştırmacıların araştırma bulgularını iletmelerine ve alanlarındaki bilgi birikimini artırmalarına olanak sağladığından akademik yayın sürecinin önemli bir parçasıdır.

Dergi gönderim süreci, makalenin derginin biçimlendirme ve atıf standartlarını içeren gönderim yönergelerine uygun olarak hazırlanmasını gerektirir. Makale daha sonra titiz bir hakem değerlendirme sürecinden geçerek alanında uzman bir ekip tarafından incelenmek üzere dergiye gönderilir. 

Hakem değerlendirme süreci, araştırmanın kalitesini, özgünlüğünü ve alan için önemini değerlendirmeyi ve çalışmalarını geliştirmelerine yardımcı olmak için araştırmacılara geri bildirim sağlamayı içerir. Makale yayınlanmak üzere onaylanırsa, araştırmacılardan değişiklik yapmaları istenebilir ve metin genellikle yayınlanmadan önce redakte edilir ve dizilir. 

Dergi gönderiminin faydaları

Araştırmacılar, bir dergiye makale göndermenin aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı faydalarını elde edebilirler:

  • Araştırma yaygınlaştırma: Dergi gönderimi, araştırmacıların araştırma bulgularını daha geniş bir kitleye iletmelerini sağlayarak çalışmalarının görünürlüğünü ve etkisini artırır. 
  • Araştırmanın doğrulanması: Dergi başvurusunda yer alan hakem değerlendirme süreci, çalışmanın en yüksek standartlara ve güvenilirliğe ulaşmasına yardımcı olarak araştırmanın ve araştırmacıların itibarını artırabilir. 
  • Bilgi birikimine katkı: Dergilerde yayın yapan araştırmacılar, kendi alanlarındaki bilgi birikimine katkıda bulunur ve bu da daha fazla araştırma ve iyileştirmeye yol açabilir. 
  • Profesyonel gelişim: Araştırmacılar prestijli dergilerde yayın yaptıklarında mesleki itibarları artar ve bu da akademik terfilerde, kadro kararlarında ve iş başvurularında dikkate alınabilir. 
  • Finansmana erişim: Araştırmacılar, bilim camiasının ilgisini çekecek yüksek kalitede araştırma yapma kabiliyetlerini kanıtlayan dergilerde yayın yaparak gelecekteki araştırmaları için fon elde edebilirler. 

Bir araştırmayı bir dergiye gönderme adımları

Çeşitli nedenlerden dolayı, bir makaleyi bir yayına göndermek için bir oyun planına sahip olmak çok önemlidir. 

Her şeyden önce, iyi yürütülen bir gönderim stratejisi makalenin onaylanma şansını artırabilir. Araştırmacılar, uygun dergiyi dikkatlice seçerek ve gönderim kurallarına uyarak başarı şanslarını artırabilirler. Net bir plan, yazarların zamanlarını doğru bir şekilde yönetmelerine yardımcı olarak son teslim tarihlerine uymalarını ve gerekirse değişiklikler için yeterli zamana sahip olmalarını sağlayabilir. Ayrıca, araştırmacıların yanlış yayına gönderme veya gönderim gerekliliklerini yerine getirmeme gibi sık yapılan hatalardan kaçınmalarına da yardımcı olur.

Prosedürünüzü kolaylaştırmak ve başarılı olma olasılığını artırmak için Mind The Graph bu adım adım kılavuzu geliştirdi:

Adım 1 - Doğru dergi

Araştırmanız için en iyi dergiyi seçin. Derginin kapsamını, okuyucu kitlesini ve yayın ilkelerini değerlendirin. Mümkünse, hedeflediğiniz derginin kabul oranını ve etki faktörünü keşfederek sizin için uygun ve en iyi alternatif olup olmadığını belirlemeye çalışın. Oku "Dergi kabul oranları için bir rehber" ve "Araştırma Dergisi Etki Faktörü: Eksiksiz Bir Kılavuz ve Kıyaslama" daha fazla bilgi edinmek için.

Adım 2 - Taslak

Makaleyi derginin yayın kurallarına uygun olarak hazırlayın. Uygun uzunluk, stil ve atıf formatını karşıladığını teyit edin. Read "Araştırma Makalesi için Nasıl Makale Yazılacağına İlişkin Kılavuz" yazınızı gönderime hazır hale getirdiğinizden emin olmak için.

Adım 3 - Ön yazı

Araştırmanızın önemini vurgulayan, makalenin neden yayınlanmaya uygun olduğunu açıklayan ve olası çıkar çatışmalarını ifşa eden cazip bir ön yazı oluşturun.

Adım 4 - Gönderim

Derginin yönergelerine bağlı olarak, makaleyi çevrimiçi başvuru sistemi aracılığıyla veya e-posta ile gönderin. Makalenizin yönergeleri karşıladığını, doğru yazıldığını ve ilgili tüm belgeleri gönderinize eklediğinizi iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. 

Adım 5 - Hakem değerlendirmesi

Makale, kapsamlı bir hakem değerlendirme sürecine tabi tutulacaktır. Gönderinin yayın için uygunluğu derginin editörleri tarafından belirlenecek ve araştırmanın kalitesi ve geçerliliği profesyonel hakemler tarafından değerlendirilecektir. Hakemler, iyileştirmeler için önerilerde bulunabilir veya başvuruyu tamamen reddedebilir. Oku "Hakemli makale nedir ve nerede bulabiliriz?" daha fazlasını anlamak için.

Adım 6 - Revizyon

Makalenin gözden geçirilmesi gerekiyorsa, hakemler tarafından belirtilen değişiklikleri yapın ve yeniden gönderin. Bu süreç, çalışma yayınlanmak üzere kabul edilene kadar gerektiği kadar tekrarlanabilir.

Adım 7 - Kabul

Makaleniz yayınlanmak üzere onaylanırsa, dergi size bir kabul mektubu gönderecektir. Düzeltmeler, redaksiyon veya biçimlendirme ayarlamaları gibi derginin diğer gereksinimlerini hızlı bir şekilde yanıtlayın. Göz atın "Editing ve Proofreading: Önemi, Farkları ve İpuçları" daha fazla bilgi için.

Adım 8 - Yayın

Makale tamamlandıktan sonra, derginin formatına bağlı olarak basılı veya çevrimiçi olarak yayınlanacaktır.

Büyük dergilerde gönderim sistemi

Dergi AdıGönderim SistemiMakale YönergeleriAkran Değerlendirme SüreciYayın Zaman Çizelgesi
DoğaNature Online Makale GönderimiMakalenin biçimlendirilmesi ve yapılandırılması için ayrıntılı yönergelerNature tek-kör hakemlik yöntemini kullanır, ancak makaleleri için uygun olduğuna inanan yazarlar için "çift-kör" bir hakemlik süreci de sağlar4-6 ay
BilimBilim İçeriği Takip SistemiMakalenin biçimlendirilmesi ve yapılandırılması için ayrıntılı yönergelerBilim, bir hakem değerlendirme prosedürünün tek kör mü yoksa çift kör mü olacağını şart koşmaz3-6 ay
The New England Journal of MedicineNEJM Çevrimiçi GönderimMakalenin biçimlendirilmesi ve yapılandırılması için ayrıntılı yönergelerTek kör hakem değerlendirme süreci4-6 ay
HücreEditoryal Yönetici SistemiMakalenin biçimlendirilmesi ve yapılandırılması için ayrıntılı yönergelerÇift kör hakem değerlendirme süreci2-3 ay
The LancetEditoryal Yönetici SistemiMakalenin biçimlendirilmesi ve yapılandırılması için ayrıntılı yönergelerTek kör hakem değerlendirme süreci2-3 ay

Etkinizi artırmak için 70.000'den fazla doğru bilimsel rakam

Birçok derginin, özellikle de araştırma makaleleri için, araştırmacılardan makalelerine şekil eklemesini talep ettiğini biliyor muydunuz? Şekiller, araştırma makalenizin etkisini artırmak ve yayınlanma şansınızı yükseltmek için harika bir araç olabilir, ancak yalnızca doğru ve verimli bir şekilde kullanılırlarsa. Deneyin Grafiğe Dikkat Edin Çalışmanıza rakam eklemenin ne kadar basit ve etkili olduğunu görmek için.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar