Herhangi bir makalenin girişi bazen başlangıç olarak yanlış anlaşılır; ancak giriş aslında seçtiğiniz konuyu izleyicilere daha çekici hale getirecek ve okuyucularınızı daha fazla bilgiye susatacak şekilde sunmayı amaçlar. Başlık ve özetten sonra dinleyicileriniz giriş bölümünü okuyacaktır, bu nedenle sağlam bir başlangıç yapmak çok önemlidir.  

Bu makale aşağıdakilerle ilgili talimatları içerir araştırma makalesi için giriş nasıl yazılır Okuyucuyu araştırmanızın içine çekecek bir giriş. Formata ve birkaç temel ilkeye sadık kalırsanız, araştırma makaleniz için güçlü bir açılış yapabilirsiniz.

Bir araştırma makalesine giriş nedir?

Giriş bölümü, bir araştırma makalesinin açılış bölümüdür ve bir okuyucunun ilk okuyacağı bölümdür; burada sonraki yazının amacı ve hedefleri belirtilir. 

Giriş bölümü birçok amaca hizmet eder. Araştırmanız için bağlam sağlar, konunuzu ve hedeflerinizi açıklar ve çalışmanın ana hatlarını sunar. Sağlam bir giriş, makalenizin geri kalanının tonunu belirleyecek ve okuyucuları metodoloji, bulgular ve tartışma boyunca okumaya devam etmeye ikna edecektir. 

Girişler genellikle bir belgenin başında sunulsa da, bir girişi araştırmanızın başlangıcından ayırt etmeliyiz. Giriş, adından da anlaşılacağı üzere, konunuzu uzatmadan tanıtmalıdır. İlgili tüm bilgi ve gerçekler giriş bölümüne değil, gövde ve sonuç bölümüne yerleştirilmelidir.

Giriş bölümünün yapısı

Açıklamadan önce araştırma makalesi için giriş nasıl yazılırGirişinizi daha güçlü ve anlaşılır kılacak bir yapıyı kavramak gerekir.

İyi bir kanca

Kanca, en etkili araştırma giriş cümlelerinden biridir. Kancanın amacı, okuyucunun ilgisini çekerek araştırma makalesini okumaya teşvik etmektir. Güçlü bir kanca oluşturmak için kullanabileceğiniz çeşitli yaklaşımlar vardır: şaşırtıcı gerçekler, bir soru, kısa bir genel bakış veya hatta bir alıntı. 

Genel bakış

Mükemmel bir kancanın ardından, ana konunuza geniş bir genel bakış ve araştırmanızla ilgili bazı arka plan bilgileri sunmalısınız. Bir makale girişine nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, en iyi yaklaşım, belirli konulara girmeden önce konunuzun temel bir açıklamasını sunmaktır. Basitçe söylemek gerekirse, genel bilgilerle başlamalı ve ardından bunu ilgili konularınıza indirgemelisiniz.

Sorular

Araştırmanızın ana konusuyla ilgili bazı arka plan bilgileri sunduktan sonra, okuyuculara araştırmanız boyunca neleri ele alacağınızı daha iyi anlamalarını sağlamak için devam edin. Giriş bölümünüzün bu kısmında, önemli konu başlıklarınızı daha sonra ele alınacakları sırayla hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturmalı ve tez ifadenizi aşamalı olarak tanıtmalısınız. Giriş bölümünüzün bu kısmında ele almanız gereken bazı kritik soruları aşağıda bulabilirsiniz: Kim? Ne? Nerede? Ne zaman? Nasıl? Ve neden?

Tez açıklaması

Tüm araştırmanızın etrafında döndüğü için araştırmanızın başlangıç cümlesinde belirtilmesi gereken tez cümlesi, araştırmanızın en önemli bileşenidir.

Tez cümlesi, hedef kitlenize araştırmanın ana iddiası hakkında hızlı bir genel bakış sunar. Çalışmanızın gövde bölümünde, temel argümanınız, bu konuda ortaya koyacağınız veya tartışacağınız şeydir. Mükemmel bir tez ifadesi genellikle çok kısa, doğru, açık, net ve odaklanmış olur. Tipik olarak, teziniz giriş paragrafınızın/bölümünüzün sonunda yer almalıdır.

Güçlü bir giriş yazmak için ipuçları

İyi bir yapının yanı sıra, girişinizi güçlü ve doğru hale getirmek için işte birkaç ipucu:

 • Araştırmanızın amacını aklınızda tutun ve girişinizin bunu desteklediğinden emin olun.
 • Okuyucunun dikkatini hemen çeken çekici ve alakalı bir kanca kullanın.
 • Duruşunuzun ne olduğunu okuyucularınıza açıkça belirtin.
 • Konunuz hakkındaki bilginizi gösterin.
 • Araştırma boyunca neleri ele alacağınızı anlamalarına yardımcı olmak için okuyucunuza bir yol haritası sunun.
 • Kısa ve öz olun - açılış girişinizin makalenizdeki toplam kelime miktarının yaklaşık yüzde 8-9'unu oluşturması tavsiye edilir (örneğin, 2000 kelimelik bir makale için 160 kelime). 
 • Güçlü ve net bir tez cümlesi kurun.
 • Makalenin neden önemli olduğunu 1-2 cümleyle açıklayın.
 • İlginç tutmayı unutmayın.

Tanıtım yazınızda kaçınmanız gereken hatalar

Artık yapıyı bildiğinize göre neleri yapmamanız ve nelerden kaçınmanız gerektiğine göz atın ve araştırma makalesi için giriş nasıl yazılır.

 • Yön veya amaç duygusundan yoksun olmak.
 • Çok fazla veriyorum.
 • Uzun paragraflar oluşturmak.
 • Aşırı veya yetersiz arka plan, literatür ve teori.
 • Gövde ve sonuca yerleştirilmesi gereken materyaller de dahil olmak üzere.
 • Yeterince yazmamak veya aşırı yazmak.
 • Çok fazla alıntı kullanmak.

Mind the Graph ile İnfografiklerin Gücünü Ortaya Çıkarın

Araştırmanızın tam olarak iletişim kurmada etkili olmadığını veya estetik açıdan çekici olmadığını mı düşünüyorsunuz? Harika infografikler oluşturmak ve araştırmanıza daha fazla değer katmak için Mind The Graph aracını kullanın.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar