Bu makalede yazar Mind the Graph'yi kullanarak Psychedelic-Assisted Psychotherapy'yi (PAP) üç eksenli psikiyatrik krizle eşleştirerek açıklayan bir infografik oluşturmuştur.

İlaç endüstrisine odaklanarak psikiyatri dünyasında yaşanan kriz

Eduardo Schenberg (2018) psychedelic destekli psikoterapi üzerine çalışmıştır. Ruhsal bozukluklar artarken yeni psikiyatrik ilaçların geliştirilmesi azalmaktadır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından psikiyatrik durumlar için yeni moleküler varlıkların onaylanması 1996'da 13 iken 2016'da bire düşmüştür.

Psikiyatrik teşhisle ilgili sorunlar 2010 yılında Birleşik Krallık Tıbbi Araştırma Konseyi'nin ruh sağlığı için bir strateji yayınlamasıyla su yüzüne çıkmıştır. Radikal yenilik, psychedelic destekli psikoterapidir (PAP): ketamin, MDMA, psilosibin, LSD ve ibogainin profesyonel olarak denetlenen kullanımı. PAP, ilaca bağlılık sorunlarını ve çoklu ilaç kullanımını azaltabilir, hatta ortadan kaldırabilir.

Çalışmaya 100 gönüllü dahil edilmiştir.

Kontrol edin orijinal makale burada.

Mind the Graph tarafından desteklenen Grafik Özet

ile yapılmıştır Mind the Graph

Bu makalenin yukarıdaki Grafik Özeti'nde Psychedelic Destekli Psikoterapi'nin (PAP) üç eksenli psikiyatrik krizle eşleştirildiğini görüyoruz.

Merkezdeki simge, mevcut psikiyatrik krizin üç eksenini yansıtan üçgenin içinde yer alan PAP modelini temsil etmektedir: terapötikler (ALTTA), teşhis (SAĞDA)ve açıklama (SOLDA).

En dıştaki siyah daire, mevcut psikiyatri teorisindeki her bir eksen için ana kavramsal formülasyonu, yani belirli ilaçlarla tedavi edilen ayrı kategorik bozukluklar olarak teşhis edilen beyin işlev bozukluklarını temsil etmektedir. En içteki beyaz daire ise PAP tarafından desteklenen kavramları temsil etmektedir: bütünsel olarak tedavi edilen çok boyutlu spektrumlar olarak teşhis edilen zihinsel yaralanmalar.

Sonuçlar, bu konudaki önceki araştırmalara potansiyel olarak meydan okumaktadır: "PAP çok boyutlu bir spektrumu desteklemektedir. Ancak, RDoC gibi öneriler biyomedikal indirgemeciliği nedeniyle eleştirilmiştir. Psychedelic araştırma, set ve ayar kavramını elde edilen sonuçlar için çok önemli olarak kabul etmektedir."

Belgeler Etki ve Performans

ile analiz edebiliriz Altmetric bu makalenin sahip olduğu veriler daha fazla görüntülenme 99% diğer tüm Frontier maddelerinin. Ayrıca atıflarda da daha yüksek bir performans görüyoruz, bu makale Tüm Frontiers makalelerinin 96%'sinden daha fazla atıf.

altmetric
altmetric

İlham mı aldınız? Hemen şimdi kendi tasarımınızı oluşturmaya başlayın!

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar