ZIKV to niebezpieczny wirus, który pustoszy świat. Dlatego w tym przypadku autor bada jego replikację w mózgu dorosłego człowieka.

Wirus Zika (ZIKV) infekuje tkankę mózgową dorosłych i powoduje zaburzenia pamięci u myszy

Grupa ze School of Pharmacy kierowana przez Claudię Figueiredo (2019) badała, w jaki sposób wirus Zika replikuje się w tkance mózgowej dorosłego człowieka oraz upośledza synapsy i pamięć u myszy. Wirus Zika to arbowirus należący do rodziny Flaviviridae, odpowiedzialny za niedawny poważny wybuch epidemii w Ameryce Łacińskiej.

ZIKV wykryto w mózgach i płynie mózgowo-rdzeniowym dorosłych pacjentów. Immunoreaktywność NS2B kolokalizowała się z komórkami immunoreaktywnymi NeuN, ale nie z GFAP lub F4/80, wskazując, że neurony są celem ZIKV w dojrzałej tkance ludzkiej. U dorosłych immunokompetentnych myszy zakażonych przez infuzję dokomorową ZIKV, wysokie poziomy RNA ZikV są wykrywane w korze czołowej i hipokampie, a dojrzałe neurony są głównym typem zakażonych komórek.

Zweryfikowano podwyższony poziom TNF-α w mózgu, intensywną mikroglejozę, zwiększoną ekspresję białek układu dopełniacza (C1q i C3) oraz uszkodzenie synaps hipokampa.

Badanie obejmowało 9 równych kwadrantów.

Sprawdź oryginalny artykuł tutaj.

Abstrakcje graficzne obsługiwane przez Mind the Graph

Wykonane z Mind the Graph

Pierwszy rysunek przedstawia przypadek, w którym fragmenty tkanki kory ludzkiego płata skroniowego zostały pocięte na plastry o grubości 400 µm i utrzymywane w hodowli przez 4 dni przed inkubacją z ZIKV (107 PFU) lub pożywką mock przez 1 godzinę, a następnie wypłukane. 

Wykonane z Mind the Graph

Drugi pokazuje, że dorosłe myszy otrzymały infuzję 105 PFU ZIKV, ZIKV inaktywowanego promieniowaniem UV lub pożywki mock do bocznej komory mózgu.

Wnioski wydają się potwierdzać to, co wcześniej było wiadomo na ten temat: "ZIKV atakuje regiony mózgu związane z pamięcią, niezależnie od tego, czy droga zakażenia jest centralna czy obwodowa. Wirus został wykryty w płynie mózgowo-rdzeniowym dorosłych pacjentów z powikłaniami neurologicznymi" - twierdzi Figueiredo.

Proponują oni, aby przyszłe badania mające na celu zbadanie długoterminowego neurodegeneracyjnego wpływu zakażenia ZIKV były uzasadnione. Identyfikacja sposobów zapobiegania nieprawidłowościom sygnalizacyjnym prowadzącym do dysfunkcji mózgu może utorować drogę do strategii interwencyjnych mających na celu opóźnienie lub zapobieganie rozwojowi poważnych schorzeń neurologicznych.

Dokumenty Wpływ i wydajność

Możemy analizować za pomocą Altmetric dane, że wynik uwagi online tego artykułu jest wyższy niż 95% wszystkich innych artykułów w podobnym wieku w Nature Czasopisma.

Źródło Altmetric

Wykorzystaj moc infografiki, aby wzmocnić swój artykuł! Rozpocznij tworzenie w Mind the Graph.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony