ZIKV je nebezpečný virus, který pustoší svět. Proto autor v tomto případě studuje jeho replikaci v mozku dospělého člověka.

Virus Zika (ZIKV) infikuje mozkovou tkáň dospělých jedinců a způsobuje poruchy paměti u myší

Skupina z Farmaceutické fakulty pod vedením Claudie Figueiredo (2019) studovala, jak se virus zika replikuje v mozkové tkáni dospělých lidí a jak poškozuje synapse a paměť u myší. Virus zika je arbovirus patřící do čeledi Flaviviridae, který je zodpovědný za nedávnou velkou epidemii v Latinské Americe.

ZIKV byl nalezen v mozku a mozkomíšním moku dospělých pacientů. Imunoreaktivita NS2B kolokalizovala s NeuN-imunoreaktivními buňkami, ale ne s GFAP nebo F4/80, což naznačuje, že ZikV je ve zralé lidské tkáni cílen na neurony. U dospělých imunokompetentních myší infikovaných intracerebroventrikulární infuzí ZIKV byly zjištěny vysoké hladiny RNA ZikV ve frontální kůře a hipokampu a hlavním typem infikovaných buněk byly zralé neurony.

Byly ověřeny zvýšené hladiny TNF-α v mozku, intenzivní mikroglióza, zvýšená exprese proteinů komplementového systému (C1q a C3) a poškození hipokampálních synapsí.

Studie zahrnovala 9 stejných kvadrantů.

Zkontrolujte původní článek zde.

Grafické abstrakty založené na Mind the Graph

Vyrobeno s Mind the Graph

První obrázek představuje případ, kdy byly fragmenty lidské korové tkáně spánkového laloku rozřezány na 400 µm plátky a udržovány v kultuře po dobu 4 dnů před inkubací s virem ZIKV (107 PFU) nebo s mock médiem po dobu 1 h, po níž následovalo vymytí. 

Vyrobeno s Mind the Graph

Druhá ukázka ukazuje, že dospělé myši dostaly infuzi 105 PFU ZIKV, UV-inaktivovaného ZIKV nebo zesměšňujícího média do laterální mozkové komory.

Zdá se, že závěry potvrzují to, co bylo o tomto tématu známo již dříve: "ZIKV se zaměřuje na oblasti mozku související s pamětí bez ohledu na to, zda je cesta infekce centrální nebo periferní. Virus byl zjištěn v mozkomíšním moku dospělých pacientů s neurologickými komplikacemi," tvrdí Figueiredo.

Navrhují, že budoucí studie zaměřené na zkoumání dlouhodobého neurodegenerativního dopadu infekce virem ZIKV jsou opodstatněné. Identifikace způsobů, jak zabránit abnormalitám signalizace vedoucím k mozkové dysfunkci, by mohla otevřít cestu k intervenčním strategiím, které by oddálily nebo zabránily rozvoji závažných neurologických onemocnění.

Dokumenty Dopad a výkon

Můžeme analyzovat pomocí Altmetric údaje, že skóre online pozornosti tohoto článku je vyšší. než 95% všech ostatních článků podobného stáří v Nature Časopisy.

Zdroj: Altmetric

Využijte sílu infografiky i pro podporu svého článku! Začněte tvořit na Mind the Graph.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony