Osoby ze społeczności naukowej zdają sobie sprawę, że stworzenie czegoś przyjemnego wizualnie lub atrakcyjnego dla odbiorców może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze złożonymi tematami. Dlatego też estetyka wizualna każdego badania lub danych musi być brana pod uwagę, aby wyróżniała się i była prezentowana w najlepszy możliwy sposób.

Ustalenie palety kolorów jest niezwykle ważne, gdy próbujemy uczynić artykuł badawczy lub plakat bardziej atrakcyjnym estetycznie. Kolory mogą przekazywać wiele informacji na temat danych; na przykład użycie niebieskiego i czerwonego na mapie cieplnej powoduje, że odbiorcy myślą o cieple i zimnie, a nawet użycie innego koloru może podkreślić coś ważnego w danych.

Dlaczego warto dbać o naukowa paleta kolorów?

Jednym z najważniejszych sposobów komunikacji jest komunikacja wizualna. Największym zainteresowaniem każdego naukowca jest uczynienie liczb i ich informacji tak dokładnymi i jasnymi, jak to tylko możliwe, dlatego kolor jest jednym z najpotężniejszych elementów, aby to osiągnąć, ponieważ może wizualnie przekształcić dane w znaczenia. 

Paleta kolorów może być przydatna w różnych obszarach, w tym w początkowym natychmiastowym wrażeniu głosów oddanych w wyborach politycznych, mapowaniu zmian klimatu, a nawet wpływie opadów deszczu na żyzność rolnictwa. 

Jeśli jednak kolory są źle użyte, mogą być nieefektywne. Dlatego przy wyborze palety kolorów należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć manipulacji danymi poprzez podkreślanie niektórych danych nad innymi, ignorowanie potrzeb osób z wadami widzenia kolorów lub usuwanie znaczenia, gdy są wyświetlane w czerni i bieli.

Jak używać kolorów w artykule naukowym?

Ta sekcja przeprowadzi cię przez kilka podstawowych kroków, które pomogą ci nauczyć się najlepszych praktyk dla naukowa paleta kolorów.

Podstawy kolorów

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrozumieć, jest to, że kolor jest percepcją, kolory są postrzegane przez ludzi jako fale świetlne. Nasze oczy wykrywają informacje, a dane są przesyłane z oczu do mózgu, który wskazuje je jako określony odcień. Obiekty odbijają światło w różnych kombinacjach długości fal. Nasz mózg wykrywa te kombinacje długości fal i przekształca je w zjawisko znane jako kolor.

Istnieją trzy rodzaje kolorów: kolory podstawowe (czerwony, żółty, niebieski), kolory drugorzędne (kolory powstałe po zmieszaniu kolorów podstawowych: zielony, pomarańczowy, fioletowy) i kolory trzeciorzędne (kolory powstałe z kolorów podstawowych i drugorzędnych, takie jak niebiesko-zielony lub czerwono-fioletowy). Jest to znane jako koło kolorów.

Źródło: peachpit.com

Najlepszy naukowa paleta kolorów połączenie

Kombinacje kolorów z przeciwstawnymi odcieniami na kole kolorów są jednymi z najlepszych wyborów; kolory te mogą pomóc w zrozumieniu danych. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie powinieneś czuć się ograniczony, używając tylko przeciwnych kombinacji, możesz użyć dowolnej kombinacji kolorów, o ile jest ona wyjątkowo kontrastowa, nawet jeśli jest to inny odcień tego samego odcienia. 
Narzędzia, takie jak Paleta materiałów lub Koło kolorów Adobemoże pomóc w określeniu koloru, od którego chcesz zacząć.

Rzeczy, których należy unikać

  • Zbyt wiele różnych odcieni: Typowym błędem jest stosowanie zbyt wielu różnych kolorów na obrazie. W większości przypadków ludzie robią to, aby osiągnąć realizm. Typowym przykładem jest użycie zieleni i brązu dla drzew. Ale jeśli zrobisz to dla każdego elementu, skończysz z nadmiernie zagraconym obrazem.
  • Zbyt nasycony: Im bardziej nasycony jest kolor, tym większą ma intensywność i tym bardziej przyciąga uwagę, dlatego najlepiej jest stosować nasycenie dla świateł lub obszarów koncentracji, a nie całych form, więc używaj go ostrożnie. Użycie zbyt wielu kolorów w głębokim nasyceniu może spowodować powstanie mapy kolorów odrzutowych lub tęczowych. 
  • Brak kontekstu kolorystycznego: Aby wybrać odpowiedni kolor, należy wziąć pod uwagę kontekst, w jakim będzie on używany. Kontekst jest odpowiedzialny za działanie ograniczonej palety, nasycenia i kontrolowanych wartości. Aby działać skutecznie, wszystko na obrazie zależy od otaczających go elementów. Na przykład czerwienie wydają się bardziej czerwone obok odcieni zieleni; więc zastanów się dokładnie, określając, którego odcienia czerwieni użyć.
  • Z widokiem na dostępność: Kłótnia na temat dostępności projektu jest coraz gorętsza. Jednak wielu projektantów nadal pomija fakt, że projektowanie dla użytkowników niewidomych na kolory lub tych, którzy używają okularów korekcyjnych, jest tak samo ważne, jak projektowanie dla tych, którzy tego nie robią.

Dostępność kolorów

Istnieje wiele wad wzroku opartych na kolorach, które są zbiorczo znane jako "ślepota barw". Deficyt widzenia barwnego (CVD) dotyka około 8 procent mężczyzn i 0,5 procent kobiet. W rezultacie prawie na pewno znasz kogoś z CVD, a ktoś z CVD jest prawie na pewno zainteresowany twoimi badaniami naukowymi.

Jedną z prostych technik potwierdzających, że dana figura jest przyjazna dla CVD, jest przełączenie jej na skalę szarości i sprawdzenie, czy nadal można zrozumieć wykres tak skutecznie, jak wtedy, gdy był kolorowy. 

Możesz także skorzystać z doskonałego narzędzia o nazwie Viz Palette aby sprawdzić, czy kolory są dostępne dla osób z różnymi formami ślepoty barw.

Tworzenie naukowo dokładnych infografik w kilka minut

Sprawdź, w jaki sposób narzędzie Mind The Graph może pomóc Ci w łączeniu kolorów w celu stworzenia doskonałej infografiki, która doda wartości wizualnej Twoim badaniom naukowym.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony