Pracovníci vedeckej komunity si uvedomujú, že vytvoriť niečo vizuálne príjemné alebo atraktívne pre publikum môže byť náročné, najmä ak ide o zložité témy. Preto sa musí brať do úvahy vizuálna estetika akejkoľvek štúdie alebo údajov, aby vynikli a boli prezentované čo najlepšie.

Stanovenie farebnej palety je nesmierne dôležité, keď sa snažíte urobiť výskumnú prácu alebo plagát esteticky atraktívnejším. Farby môžu o údajoch veľa vypovedať; napríklad použitie modrej a červenej farby na tepelnej mape vyvoláva v publiku predstavu tepla a chladu, alebo dokonca použitie inej farby môže zvýrazniť niečo dôležité vo vašich údajoch.

Prečo by ste sa mali starať o paleta farieb pre vedu?

Jedným z najdôležitejších spôsobov komunikácie je vizuálna komunikácia. Najväčším záujmom každého vedca je, aby čísla a ich informácie boli čo najpresnejšie a najzrozumiteľnejšie, preto je farba jednou z najsilnejších zložiek na dosiahnutie tohto cieľa, pretože dokáže vizuálne premeniť údaje na významy. 

Farebná paleta môže byť užitočná v rôznych oblastiach vrátane prvotného bezprostredného dojmu z hlasov odovzdaných v politických voľbách, mapovania klimatických zmien a dokonca aj vplyvu zrážok na úrodnosť poľnohospodárskej pôdy. 

Ak sú však farby použité zle, môžu byť neúčinné. Preto by ste pri výbere farebnej palety mali postupovať mimoriadne opatrne, aby ste sa vyhli manipulácii s údajmi tým, že by ste niektoré údaje zvýraznili na úkor iných, ignorovali potreby osôb s poruchami farebného videnia alebo odstránili ich význam pri čiernobielom zobrazení.

Ako používať farby vo svojej výskumnej práci?

V tejto časti sa zoznámite s niektorými základnými krokmi, ktoré vám pomôžu osvojiť si najlepšie postupy pre paleta farieb pre vedu.

Základy farieb

V prvom rade by ste mali pochopiť, že farba je vnem, ktorý ľudia vnímajú ako svetelné vlny. Naše oči detekujú informácie a údaje sa prenášajú z očí do mozgu, ktorý ich označí ako určitý odtieň. Predmety odrážajú svetlo v rôznych kombináciách vlnových dĺžok. Náš mozog tieto kombinácie vlnových dĺžok detekuje a premieňa ich na jav známy ako farba.

Existujú tri druhy farieb: primárne farby (červená, žltá, modrá), sekundárne farby (farby, ktoré vznikajú zmiešaním primárnych farieb: zelená, oranžová, fialová) a terciárne farby (farby vytvorené z primárnych a sekundárnych farieb, napríklad modrozelená alebo červenofialová). Toto je známe ako farebný kruh.

Zdroj: peachpit.com

Najlepšie paleta farieb pre vedu kombinácia

Farebné kombinácie s protichodnými odtieňmi na farebnom kruhu patria k najlepším voľbám; tieto farby môžu pomôcť pri pochopení údajov. Je však dôležité poznamenať, že by ste sa nemali cítiť obmedzení používaním len protikladných kombinácií, môžete použiť akúkoľvek farebnú kombináciu, pokiaľ je mimoriadne kontrastná, aj keď ide o iný odtieň toho istého odtieňa. 
Nástroje, ako napr. Paleta materiálov alebo Farebné koleso Adobe, vám môže pomôcť pri určovaní farby, ktorou chcete začať.

Čomu sa vyhnúť

  • Príliš veľa rôznych odtieňov: Typickou chybou je použitie príliš veľkého počtu výrazných farieb na obrázku. Väčšinou to ľudia robia preto, aby dosiahli realistickosť. Typickým príkladom je použitie zelenej a hnedej farby pre stromy. Ak to však urobíte pri každom diele, vznikne príliš neprehľadný obrázok.
  • Príliš nasýtené: Čím je farba sýtejšia, tým je intenzívnejšia a tým viac pozornosti na seba strháva, preto je najlepšie používať sýtosť na zvýraznenie alebo oblasti koncentrácie, a nie na celé formy, preto ju používajte opatrne. Použitie príliš veľkého množstva farieb v hlbokej sýtosti môže spôsobiť prúdovú alebo dúhovú farebnú mapu. 
  • Žiadny farebný kontext: Pri výbere farby zvážte kontext, v ktorom sa bude farba používať. Kontext je zodpovedný za fungovanie obmedzenej palety, sýtosti a kontrolovaných hodnôt. Aby všetko v obraze fungovalo efektívne, závisí od okolitých zložiek. Červená farba sa napríklad javí červenšia vedľa odtieňov zelenej; preto si pri určovaní, ktorý odtieň červenej farby použiť, dobre rozmyslite.
  • Výhľad na dostupnosť: Spor o prístupnosť dizajnu sa rozhorel. Mnohí dizajnéri však stále prehliadajú skutočnosť, že navrhovanie pre farboslepých používateľov alebo tých, ktorí používajú okuliare na predpis, je rovnako dôležité ako navrhovanie pre tých, ktorí ich nepoužívajú.

Farebná dostupnosť

Existuje množstvo zrakových chýb založených na farbách, ktoré sa spoločne nazývajú "farbosleposť". Farebný zrakový deficit (FZD) postihuje približne 8 % mužov a 0,5 % žien. V dôsledku toho takmer určite poznáte niekoho s CVD a niekto s CVD sa takmer pravdepodobne zaujíma o váš vedecký výskum.

Jednou z jednoduchých techník, ako si overiť, či je váš obrázok vhodný pre CVD, je zmeniť ho do odtieňov sivej a zistiť, či je graf stále zrozumiteľný rovnako efektívne, ako keď bol farebný. 

Môžete tiež použiť vynikajúci nástroj s názvom Paleta Viz aby ste zistili, či sú vaše farby prístupné osobám s rôznymi formami farboslepoty.

Vytvárajte vedecky presné infografiky za pár minút

Pozrite sa, ako vám nástroj Mind The Graph môže pomôcť pri kombinovaní farieb na vytvorenie vynikajúcej infografiky, ktorá dodá vašej vedeckej štúdii vizuálnu hodnotu.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny