Virusų ir jų ryšių su gyvaisiais organizmais tyrimai yra sudėtinga ir sparčiai besiplečianti sritis, todėl dar daug ką reikia išsiaiškinti apie šių mažų, bet galingų ligų ir evoliucijos sukėlėjų sudėtingumą ir elgseną.

Svarbu pažymėti, kad ne visi virusai yra pavojingi žmonėms ar kitiems gyviems organizmams, tačiau yra keletas virusų, kurie gali pakenkti žmonių sveikatai, vienas iš jų - norovirusas, pagrindinė šio straipsnio tema, kartais vadinamas žiemos vėmimo bacila.

Laimei, esame gerai informuoti apie norovirusą, tačiau dar daug ką reikia išmokti. Norovirusas buvo atrastas 1972 m., ir nuo to laiko buvo atlikta daug tyrimų, siekiant geriau suprasti jo elgseną ir savybes.

Kas yra norovirusas ir kaip jis plinta?

Jei norite sužinoti, kas yra norovirusas, pirmiausia turėtumėte žinoti, kad norovirusas yra labai užkrečiama liga. Norovirusinė infekcija gali sukelti itin stiprų vėmimą ir viduriavimą, kuris atsiranda atsitiktinai. Norovirusas yra viena iš labiausiai paplitusių gastroenterito priežasčių pasaulyje, sukelianti daug per maistą plintančių susirgimų.

Norovirusas lengvai perduodamas per užterštą maistą arba vandenį; maistas gali būti užterštas bet kuriame gamybos, perdirbimo ar paruošimo etape, o vanduo gali būti užkrėstas dėl vandens tiekimo sutrikimų ar prastų sanitarinių sąlygų. Virusas taip pat gali plisti liečiantis prie užkrėstų paviršių, po to liečiant burną, nosį ar akis arba artimai bendraujant su užsikrėtusiu asmeniu. 

Nors norovirusas gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms, dėl įvairių priežasčių juo dažniau serga vaikai. Vaikai gali būti labiau linkę sirgti norovirusu, nes jų imuninė sistema yra mažiau išsivysčiusi, todėl jų organizmui sunkiau kovoti su ligomis. Be to, vaikai dažnai bendrauja su kitais vaikais tokiose įstaigose kaip mokyklos ir vaikų priežiūros įstaigos, o tai gali padidinti virusinės infekcijos riziką.

Kokie yra noroviruso simptomai?

Norovirusas sukelia skrandžio ir žarnyno dirginimą. Noroviruso simptomai paprastai pasireiškia praėjus 12-48 valandoms po užsikrėtimo virusu ir gali būti šie: 

 • Pykinimas ir vėmimas;
 • Silpnumas ir nuovargis;
 • vandeningas viduriavimas;
 • Mažo sunkumo karštligė;
 • Kūno skausmas;
 • Spazmai ir pilvo diskomfortas;
 • Galvos skausmas.

Simptomai paprastai trunka nuo vienos iki trijų dienų ir dauguma žmonių pasveiksta be sunkumų. Kita vertus, dehidratacija gali pasireikšti sunkiomis aplinkybėmis, ypač mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms ir asmenims, kurių imuninė sistema yra silpnesnė.

Pagal Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC), nuo noroviruso Jungtinėse Valstijose kasmet miršta nuo 570 iki 800 žmonių, o daugiausia aukų patiria pagyvenę žmonės. Apskritai, nors norovirusas gali sukelti stiprų skausmą ir, retais atvejais, rimtas komplikacijas, jis paprastai nėra mirtinas sveikiems žmonėms.

Standartinis gydymas - gerti daug skysčių, ilsėtis ir vengti kieto maisto, vartoti lengvai virškinamą maistą.

Kaip išvengti norovirusinės infekcijos?

Dabar, kai jau suprantate, kas yra norovirusas, labai svarbu apsvarstyti prevencijos priemones.

 1. Venkite tiesioginio kontakto su sergančiais žmonėmis;
 2. Reguliariai ir kruopščiai plaukite rankas su muilu ir vandeniu, ypač pasinaudoję tualetu, pakeitę sauskelnes, prieš ruošdami maistą ar valgydami;
 3. Prieš valgant vėžiagyvius reikia visiškai išvirti. Norovirusas gali gyventi žaliose arba nepakankamai termiškai apdorotose jūros gėrybėse;
 4. Jei jaučiate noroviruso simptomus, venkite ruošti maistą kitiems;
 5. Jei blogai jaučiatės, likite namuose, kad neplistų infekcija kitiems;
 6. Laikykitės puikios higienos - nelieskite veido ir užsidenkite burną bei nosį kosėdami ar čiaudėdami;
 7. Paviršius, kurie galėjo liestis su norovirusu, pavyzdžiui, stalviršius, durų rankenėles ir vonios kambario įrangą, reikėtų nuvalyti ir dezinfekuoti.

Kodėl jis vadinamas "žiemos vėmimo bacila"?

Norovirusas populiariai vadinamas "žiemos vėmimo bacila", nes jis dažniau pasitaiko žiemos mėnesiais, o vienas iš pagrindinių jo simptomų yra vėmimas. 

Žiemą žmonės daugiau laiko praleidžia viduje, glaudžiau bendrauja su kitais žmonėmis ir yra labiau apkrauti. Dėl to gali padidėti noroviruso perdavimo tikimybė per sąlytį su užterštais paviršiais, maistu ar vandeniu, taip pat per kontaktą su sergančiais žmonėmis.

Be to, norovirusas yra stabilesnis žemesnėje temperatūroje, todėl žiemos mėnesiais gali ilgiau gyventi ant paviršių ir aplinkoje.

Skrandžio klaida ir norovirusas

Žodžių junginys "skrandžio klaida" reiškia bet kokią ligą, kuri sukelia tokius simptomus kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir pilvo spazmai. 

Nors norovirusas yra viena iš labiausiai paplitusių skrandžio negalavimų priežasčių, panašius simptomus gali sukelti ir keletas kitų virusų bei bakterijų, pavyzdžiui, Salmonella, Campylobacter ir E. coli bakterijos, taip pat tokie virusai kaip rotavirusas ir adenovirusas.

Vien pagal simptomus gali būti sunku atskirti skirtingas skrandžio bėdų priežastis, tačiau jei jaučiate bet kokius skrandžio bėdų simptomus, svarbu laikytis prevencinių priemonių, gerti daug skysčių ir ilsėtis. 

Internetinis infografikų kūrėjas mokslui

Mokslininkai gali naudoti infografiką, kad geriau perteiktų savo tyrimus, pritraukti didesnės auditorijos, įskaitant ir ne mokslininkų bendruomenę, dėmesį, infografiko formatu pateikdami savo išvadas, didindami informuotumą apie konkrečią temą arba propaguodami mokslinių tyrimų vertę.

Atminkite grafiką sukūrė idealų įrankį, kuriuo galima lengvai kurti infografikas ir iliustracijas, taip lengvai, kaip tik galite įsivaizduoti, pagerbiant esminį mokslininkų darbą.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai