Skúmanie vírusov a ich vzťahov so živými organizmami je komplikovaná a rýchlo sa rozvíjajúca oblasť, v ktorej je potrebné ešte veľa zistiť o zložitosti a správaní týchto malých, ale silných pôvodcov chorôb a evolúcie.

Je dôležité poznamenať, že nie všetky vírusy sú nebezpečné pre ľudí alebo iné živé organizmy, avšak existuje niekoľko vírusov, ktoré môžu poškodiť ľudské zdravie, pričom jedným z nich je norovírus, ktorý je hlavnou témou tohto článku a niekedy sa označuje ako zimný zvracajúci vírus.

Našťastie sme o norovírusoch dobre informovaní, ale stále sa máme čo učiť. Norovírus bol objavený v roku 1972 a odvtedy sa uskutočnilo množstvo výskumov, aby sa lepšie pochopilo jeho správanie a vlastnosti.

Čo je norovírus a ako sa šíri?

Ak vás zaujíma, čo je norovírus, v prvom rade by ste mali vedieť, že norovírus je vysoko nákazlivé ochorenie. Norovírusová infekcia môže spôsobiť extrémne zvracanie a hnačku, ktoré sa objavujú náhodne. Norovírus je celosvetovo jednou z najrozšírenejších príčin gastroenteritídy, ktorá spôsobuje veľké množstvo ochorení z potravín.

Norovírus sa ľahko prenáša kontaminovanými potravinami alebo vodou; potraviny sa môžu kontaminovať v ktoromkoľvek štádiu výroby, spracovania alebo prípravy, zatiaľ čo voda sa môže infikovať v dôsledku problémov so zásobovaním vodou alebo nedostatočnej hygieny. Vírus sa môže šíriť aj kontaktom s infikovanými povrchmi a následným dotykom úst, nosa alebo očí, prípadne blízkym kontaktom s infikovanou osobou. 

Hoci norovírus môže postihnúť osoby všetkých vekových kategórií, z rôznych dôvodov sa častejšie vyskytuje u detí. Deti sú pravdepodobne náchylnejšie na norovírusy, pretože ich imunitný systém je menej vyvinutý, takže ich organizmus je náročnejší na boj s chorobami. Okrem toho sa deti často dostávajú do tesnejšej blízkosti iných detí v zariadeniach, ako sú školy a zariadenia starostlivosti o deti, čo môže zvyšovať riziko vírusovej infekcie.

Aké sú príznaky norovírusu?

Norovírus spôsobuje podráždenie žalúdka a čriev. Príznaky norovírusu sa zvyčajne objavujú 12 až 48 hodín po infekcii vírusom a môžu zahŕňať: 

 • Nevoľnosť a vracanie;
 • Slabosť a únava;
 • Vodnatá hnačka;
 • Nízka horúčka;
 • Bolesť tela;
 • Kŕče a nepríjemné pocity v bruchu;
 • Bolesť hlavy.

Príznaky zvyčajne trvajú jeden až tri dni a väčšina osôb sa zotaví bez ťažkostí. Na druhej strane, v závažných situáciách môže dôjsť k dehydratácii, najmä u malých detí, starších osôb a osôb so slabším imunitným systémom.

Podľa Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), norovírus v Spojených štátoch každoročne zabije 570 až 800 ľudí, pričom väčšinu obetí tvoria starší ľudia. Norovírus síce môže spôsobiť silné bolesti a v zriedkavých prípadoch aj vážne komplikácie, ale u zdravých ľudí zvyčajne nie je smrteľný.

Štandardná liečba zahŕňa pitie veľkého množstva tekutín, odpočinok a vyhýbanie sa pevným jedlám, pričom sa treba držať ľahko stráviteľných potravín.

Ako predchádzať norovírusovým infekciám?

Teraz, keď ste pochopili, čo je norovírus, je veľmi dôležité zvážiť preventívne opatrenia.

 1. Vyhnite sa priamemu kontaktu s chorými ľuďmi;
 2. Pravidelne a dôkladne si umývajte ruky mydlom a vodou, najmä po použití toalety, výmene plienok alebo pred prípravou jedla či konzumáciou potravín;
 3. Mäkkýše by mali byť pred konzumáciou úplne uvarené. Norovírus môže žiť v surových alebo nedostatočne tepelne upravených morských plodoch;
 4. Ak máte príznaky norovírusu, vyhnite sa príprave jedál pre ostatných;
 5. Ak sa necítite dobre, zostaňte doma, aby ste zabránili šíreniu infekcie na ostatných;
 6. Dodržiavajte dokonalú hygienu tým, že sa nebudete dotýkať tváre a pri kašľaní alebo kýchaní si zakryjete ústa a nos;
 7. Povrchy, ktoré mohli prísť do kontaktu s norovírusom, ako sú pracovné dosky, kľučky a kúpeľňové armatúry, by sa mali vyčistiť a vydezinfikovať.

Prečo sa nazýva "zimná choroba zvracania"?

Norovírus je ľudovo známy ako "zimná choroba", pretože sa častejšie vyskytuje v zimných mesiacoch a jedným z jeho hlavných príznakov je zvracanie. 

Ľudia trávia počas zimy viac času vo vnútri, v užšej interakcii s ostatnými a v preťaženejších situáciách. To môže zvýšiť pravdepodobnosť prenosu norovírusu prostredníctvom kontaktu s kontaminovanými povrchmi, potravinami alebo vodou, ako aj kontaktom s chorými ľuďmi.

Okrem toho je norovírus stabilnejší pri nižších teplotách, čo mu umožňuje žiť na povrchoch a v prostredí dlhší čas počas zimných mesiacov.

Žalúdočná chyba vs. norovírus

Výraz "žalúdočná chyba" sa vzťahuje na akúkoľvek chorobu, ktorá spôsobuje príznaky ako nevoľnosť, vracanie, hnačka a kŕče v bruchu. 

Norovírus je síce jednou z najčastejších príčin žalúdočných chrípok, ale podobné príznaky môže vyvolávať aj niekoľko ďalších vírusov a baktérií, napríklad baktérie Salmonella, Campylobacter a E. coli, ako aj vírusy, napríklad rotavírus a adenovírus.

Môže byť ťažké rozlíšiť rôzne príčiny žalúdočných chýb len na základe príznakov, avšak ak sa u vás objavia akékoľvek príznaky žalúdočnej chyby, je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ako aj piť veľa tekutín a odpočívať. 

Online tvorca infografiky pre vedu

Vedci môžu infografiky používať na lepšie sprostredkovanie svojho výskumu, môžu upútať pozornosť širšieho publika vrátane nevedeckej komunity tým, že svoje zistenia prezentujú vo formáte infografiky, zvyšujú povedomie o konkrétnej téme alebo obhajujú hodnotu vedeckého výskumu.

Pozor na graf vyvinula ideálny nástroj na bezproblémové vytváranie infografiky a ilustrácií tak jednoducho, ako si ich len dokážete predstaviť, na počesť zásadnej práce vedcov.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny