Virüslerin ve canlı organizmalarla ilişkilerinin araştırılması karmaşık ve hızla genişleyen bir alandır ve bu küçük ama güçlü hastalık ve evrim etkenlerinin karmaşıklığı ve davranışları hakkında keşfedilecek çok şey vardır.

Tüm virüslerin insanlar veya diğer canlı organizmalar için tehlikeli olmadığını belirtmek önemlidir, ancak insan sağlığına zarar verebilecek birkaç virüs vardır, bunlardan biri de bu makalenin ana konusu olan ve bazen kış kusma böceği olarak da adlandırılan Norovirüs'tür.

Neyse ki, norovirüs hakkında oldukça bilgiliyiz, ancak hala öğrenmemiz gereken çok şey var. Norovirüs 1972 yılında keşfedildi ve o zamandan beri davranışını ve özelliklerini daha iyi anlamak için önemli araştırmalar yapıldı.

Norovirüs nedir ve yayılır mı?

Norovirüsün ne olduğunu merak ediyorsanız, bilmeniz gereken ilk şey norovirüsün oldukça bulaşıcı bir hastalık olduğudur. Norovirüs enfeksiyonu, rastgele ortaya çıkan aşırı kusma ve ishale neden olabilir. Norovirüs, küresel olarak gastroenteritin en yaygın nedenlerinden biridir ve büyük miktarda gıda kaynaklı hastalığa neden olur.

Norovirüs kontamine gıda veya su ile kolayca bulaşır; gıdalar üretim, işleme veya hazırlamanın herhangi bir aşamasında kontamine olabilirken, su temini zorlukları veya yetersiz sanitasyon nedeniyle su enfekte olabilir. Virüs ayrıca enfekte yüzeylerle temas ve ardından ağız, burun veya gözlere dokunmak veya enfekte bir kişiyle yakın temas yoluyla da yayılabilir. 

Norovirüs her yaştan bireyi etkileyebilse de, çeşitli nedenlerden dolayı çocuklarda daha yaygındır. Çocuklar muhtemelen norovirüse daha yatkındır çünkü bağışıklık sistemleri daha az gelişmiştir, bu da vücutlarının hastalıklarla savaşmasını daha zor hale getirir. Ayrıca, çocuklar okullar ve çocuk bakım tesisleri gibi ortamlarda diğer çocuklarla sık sık bir araya gelmekte ve bu da viral enfeksiyon riskini artırabilmektedir.

Norovirüsün belirtileri nelerdir?

Norovirüs mide ve bağırsak tahrişine neden olur. Norovirüs belirtileri genellikle virüs enfeksiyonundan 12 ila 48 saat sonra ortaya çıkar ve şunları içerebilir: 

 • Mide bulantısı ve kusma;
 • Zayıflık ve yorgunluk;
 • Sulu ishal;
 • Düşük şiddetli ateş;
 • Vücudum ağrıyor;
 • Kramplar ve karın rahatsızlığı;
 • Baş ağrısı.

Semptomlar tipik olarak bir ila üç gün sürer ve bireylerin çoğu zorluk çekmeden iyileşir. Öte yandan dehidrasyon, özellikle küçük çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ciddi durumlarda ortaya çıkabilir.

Buna göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)norovirüs her yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde 570 ila 800 kişinin ölümüne neden olmakta ve bu ölümlerin büyük çoğunluğunu yaşlılar oluşturmaktadır. Genel olarak, norovirüs şiddetli ağrıya ve nadir durumlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilse de, sağlıklı kişilerde genellikle ölümcül değildir.

Standart tedavi bol sıvı tüketmeyi, dinlenmeyi ve katı gıdalardan kaçınmayı, sindirimi kolay yiyeceklere bağlı kalmayı içerir.

Norovirüs enfeksiyonları nasıl önlenir?

Artık norovirüsün ne olduğunu anladığınıza göre, önleme tedbirlerini düşünmek çok önemlidir.

 1. Hasta kişilerle doğrudan temastan kaçının;
 2. Özellikle tuvaleti kullandıktan, çocuk bezini değiştirdikten sonra veya yemek hazırlamadan ya da yemeden önce ellerinizi düzenli olarak sabun ve suyla iyice yıkayın;
 3. Kabuklu deniz ürünleri yenmeden önce tamamen pişirilmelidir. Norovirüs çiğ veya az pişmiş deniz ürünlerinde yaşayabilir;
 4. Norovirüs semptomlarınız varsa, başkaları için yemek hazırlamaktan kaçının;
 5. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, enfeksiyonun başkalarına bulaşmasını önlemek için evde kalın;
 6. Yüzünüze dokunmayarak ve öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatarak mükemmel hijyen sağlayın;
 7. Tezgahlar, kapı kolları ve banyo armatürleri gibi norovirüs ile temas etmiş olabilecek yüzeyler temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Neden buna "kış kusma böceği" deniyor?

Norovirüs, kış aylarında daha sık görüldüğü ve başlıca semptomlarından biri kusma olduğu için halk arasında "kış kusma böceği" olarak bilinir. 

İnsanlar kış boyunca içeride, başkalarıyla daha yakın etkileşim halinde ve daha sıkışık ortamlarda daha fazla zaman geçirir. Bu durum, kirlenmiş yüzeylere, yiyeceklere veya suya maruz kalmanın yanı sıra hasta insanlarla temas yoluyla norovirüs bulaşma olasılığını artırabilir.

Ayrıca, norovirüs daha soğuk sıcaklıklarda daha kararlıdır ve kış ayları boyunca yüzeylerde ve çevrede uzun süre yaşamasına izin verir.

Mide böceği vs. Norovirüs

"Mide bulantısı" ifadesi bulantı, kusma, ishal ve karın krampları gibi semptomlara neden olan herhangi bir hastalık anlamına gelir. 

Norovirüs mide rahatsızlıklarının en yaygın nedenlerinden biri olsa da, Salmonella, Campylobacter ve E. coli gibi bakterilerin yanı sıra rotavirüs ve adenovirüs gibi virüsler de benzer semptomlara yol açabilir.

Sadece semptomlara bakarak mide böceklerinin farklı nedenlerini ayırt etmek zor olabilir, ancak kendinizi mide böceğinin herhangi bir semptomunu yaşarken bulursanız, bol miktarda sıvı içmek ve dinlenmenin yanı sıra önleyici tedbirleri uygulamak önemlidir. 

Bilim için çevrimiçi infografik oluşturucu

Bilim insanları araştırmalarını daha iyi aktarmak için infografikleri kullanabilir, bulgularını infografik formatında sunarak, belirli bir konu hakkında farkındalık yaratarak veya bilimsel araştırmanın değerini savunarak bilim dışı topluluklar da dahil olmak üzere daha geniş bir kitlenin dikkatini çekebilirler.

Grafiğe Dikkat Edin bilim insanlarının temel çalışmalarını onurlandırmak için hayal edebileceğiniz kadar kolay bir şekilde infografikler ve illüstrasyonlar oluşturmak için ideal bir araç geliştirdi.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar