Anglies dioksidas yra įprastos atmosferoje esančios dujos. Kartu su kitomis dujomis, pavyzdžiui, metanu, jis atlieka svarbų vaidmenį šiltnamio efekte. Šiltnamio efektas leidžia gyvybei Žemėje gyvuoti, sulaikydamas šilumą. Įprastai Žemės anglies ciklas palaiko natūralią anglies dioksido pusiausvyrą atmosferoje, sausumoje ir vandenynuose "kvėpuojant planetai". Tačiau žmogaus veikla, pavyzdžiui, iškastinio kuro išmetimas, pažeidžia anglies ciklo pusiausvyrą, todėl klimatas pakeisti.

Kaip veikia anglies dioksido ciklas

Vandenynai atlieka svarbų vaidmenį anglies dioksido apytakos cikle. Dujų mainai užtikrina pusiausvyrą tarp atmosferos ir vandenynų. Tuo tarpu dumbliai ir kiti autotrofiniai organizmai fotosintezės metu sugauna anglies dioksidą ir aprūpina deguonimi. Šie procesai kartu su gyvūnų kvėpavimu ir žmogaus veikla yra trumpalaikio ciklo dalis.

Tačiau yra ir ilgalaikis ciklas, kuris vyksta ilgesnį laiką. Nacionalinių akademijų duomenimis, "Per milijonus metų ore esantis anglies dioksidas kartu su lietaus vandeniu sudaro silpnas rūgštis, kurios labai lėtai tirpdo uolienas. Šias mineralines medžiagas upės ir upeliai neša į vandenynus, kur iš jų gyvūnai formuoja koralinius rifus ir kriaukles bei padeda subalansuoti vandenyno pH. Per dar ilgesnį laiką organinė anglis (susidariusi iš jūros gyvybės liekanų) kaupiasi giliai Žemės plutoje ir sudaro iškastinį kurą, pavyzdžiui, naftą ir gamtines dujas. Dalį šios anglies vulkanai vėl išlaisvina į atmosferą ir taip užbaigia ciklą."

Žmogaus veikla - iškastinio kuro išmetimas ir pramonės procesai - didina CO2 kiekį atmosferoje. Todėl vandenynas sugeria vis daugiau anglies dioksido. Šis procesas daro įtaką jūros vandens cheminei sudėčiai ir sukelia problemą, vadinamą vandenynų rūgštėjimas.

Pažvelkite į šį infografika kad aš padariau Mind the Graph paaiškinti anglies ciklą:

vandenynų rūgštėjimas anglies ciklas

Anglies dioksido dujos ir šiltnamio efektas

Šiltnamio efektas yra svarbus, kad Žemė išliktų šilta ir joje būtų galima gyventi. Peržiūrėkite šį infografiką, kuriame parodyta, kas yra šiltnamio efektas:

Žaliojo namo efektas Mind the Graph

Tačiau dėl iškastinio kuro išmetimo, taršos ir kitos žmogaus veiklos daugėja tokių dujų kaip metanas ir anglies dioksidas, todėl keičiasi planetos temperatūra ir prisideda prie klimato kaitos. pasaulinis atšilimas ir klimato kaita.

Peržiūra_88004

Pasekmės

2018 m. Žemės paviršiaus temperatūra buvo ketvirta šilčiausia nuo 1880 m., kai buvo pradėta vykdyti šiuolaikinė apskaita. Šiuos duomenis pateikė NASA1. NASA Goddardo kosmoso tyrimų instituto (GISS) Niujorke mokslininkų duomenimis, 2018 m. temperatūra pasaulyje buvo 1,5 laipsnio pagal Farenheitą (0,83 laipsnio pagal Celsijų) aukštesnė nei vidutinė 1951-1980 m. temperatūra. Visame pasaulyje 2018 m. temperatūra atsilieka nuo 2016 m., 2017 m. ir 2015 m. temperatūros. Pastarieji penkeri metai kartu yra šilčiausi metai per visą šiuolaikinę istoriją.

Vaizdiniai ištekliai, pvz., infografikos ir vaizdo įrašai yra veiksmingas būdas bendrauti mokslas. Sukūriau visus šiuos infografikus (išskyrus vaizdo įrašas), naudojant Atkreipkite dėmesį į grafiką, internetinė platforma, kurioje mokslininkai gali kurti patrauklią medžiagą.

  1. Pasaulinis atšilimas nuo 1880 iki 2020 m.
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai