"Domníváme se, že publikování článku není pro vědce konečným cílem.". Udělali jsme malý rozhovor s External Diffusion o jejich práci a o tom, jak zlepšují komunikaci o vědě. Podívejte se na něj!

1. Co bylo zlomovým bodem pro založení společnosti External Diffusion?

Jako vědec cítil Damien potřebu podělit se o svou práci jiným způsobem, kromě vědeckých článků a sdělení na konferencích. Založil si osobní blog a začal být aktivní na Twitteru. Psaní blogových příspěvků o vědeckých pracích (vlastních nebo o nějakém jiném zajímavém díle nalezeném v literatuře) bylo cvičením, které ho velmi bavilo. Jde o to používat alternativní komunikační styl, který se vymyká strohému plátnu vědecké komunikace a vyhýbá se jejímu žargonu. Nicméně i přes snahu o osvětu si při pohledu na statistiky webových stránek uvědomil, že je velmi složité tyto články dostat do očí.

Na jaře 2015 při rozhovoru se svým bratrem Alexem, který podniká v oblasti webových a sociálních médií, vznikl nápad: webové centrum, které by zaručilo relevantní a masivní publikum pro autory vědeckých publikací, kteří chtějí blogovat své články. Damien přišel na to, co všechno by autoři rádi využili. Alex přišel s technickými řešeními a návrhy, které by nabídly ještě více. Společně navrhli webové stránky a začali nabírat první přispěvatele a sledující na sociálních sítích. Webové stránky byly spuštěny v říjnu 2015.

2. Jak může vnější difúze pomoci vědcům při sdělování jejich výsledků?

Domníváme se, že publikování článek není pro vědce konečnou stanicí.. Většina výzkumníků cítí potřebu hovořit o svých zjištěních doplňujícím způsobem. Například chodí vystupovat na konference, aby se ujistili, že se o jejich práci dozví komunita. Někdy využívají služeb komunikačního oddělení univerzity, aby se dostali k širokému tisku. Někteří také komunikují přímo prostřednictvím sociálních médií. Blogování je dalším kanálem vědecké komunikace, šíření, osvěty, propagace (říkejte tomu, jak chcete). Abyste prostřednictvím blogování dosáhli dopadu, nestačí jen psát skvělý obsah, ale potřebujete i široké a relevantní publikum.

Příspěvek na blogu External Diffusion se skládá ze stránky s více oddíly, na které lze umístit různé typy poutavého obsahu (infografiky, ilustrace, více odkazů, životopis autora, video atd.). Obsah poskytuje autor na základě námi navržené šablony. Na požádání pomůžeme s tvorbou obsahu. Silnou stránkou Externí difúze je publikum a aktivní působení na sociálních sítích. Jakmile je příspěvek na webu živě zveřejněn, aktivujeme skutečný komunikační plán, abychom zajistili, že příspěvek a článek budou diskutovány online příslušnou komunitou.

Pokud chcete, aby si někdo přečetl váš výzkum, potřebujete vnější difúzi!

3. Jaká byla reakce vědecké komunity na vaši práci?

Začínali jsme s hrstkou příspěvků a prakticky žádnými sledujícími na sociálních sítích. Nyní publikujeme jeden příspěvek zhruba každý týden a publikum velmi rychle roste (např. > 5000 sledujících na Twitteru). Významná je vysoká míra zapojení (RT, lajků atd.), kterou naše příspěvky na sociálních sítích generují, a počet "prokliků" ke skutečnému vědeckému článku, který chtějí autoři propagovat. Od komunity dostáváme mnoho pozitivních komentářů, a to nás velmi těší!

4. Jaké jsou další kroky pro vnější difúzi?

Dalším krokem pro rozvoj začínajícího podniku je vytvoření udržitelného obchodního modelu. Hledáme institucionální partnery - univerzity, výzkumná konsorcia, sítě atd. - kteří by chtěli pravidelně využívat naše služby. Chceme pokračovat v budování našeho publika na sociálních sítích. Brzy také nabídneme zpoplatněné služby pro přípravu obsahu, jako jsou infografiky, ilustrace, videa a popularizační články. V neposlední řadě máme stránka blogu pro hosty kde zveřejňujeme externí příspěvky na různá témata související s publikováním a výzkumem; plánujeme tuto stránku obohatit, abychom mohli pokračovat v konverzaci s komunitou (návrhy vítány!).

Rozšiřte svůj výzkum pomocí externí difúze!

5. Jak si představujete, že bude vypadat vědecká komunikace za pár let?

Vědecká komunikace má více podob. Vždy budou existovat vědci, kteří si myslí, že jejich práce "mluví samy za sebe" a nepotřebují žádnou další formu osvěty. A v některých případech to skutečně může fungovat pro to, co chtějí dělat. Vědecká komunikace se však nachází uprostřed revoluce: otevřený přístup, otevřená věda, otevřená data, preprinty, postpublikační recenzní řízení, kolaborativní publikace atd. Sociální média také znásobují zdroje informací. V tomto toku informací bude z pohledu vědeckého autora stále důležitější umět vyniknout. Řízení online přítomnosti a e-reputace tak bude nutností.

Z pohledu čtenáře, který se musí vypořádat se současným informačním přetlakem, čtení vědeckých blogů je dobrý nápad. Co se týče forem komunikace, inovace se již objevily v podobě interaktivních plakátů, chatů na sociálních sítích, živých videí atd. Přesto věříme, že starý dobrý papír přežije ještě dlouhá léta, protože vědecká komunikace není jen o předávání silných sdělení, ale také o přesném a podrobném sdílení metod a dat, které umožní komunitě navázat na stávající práci a dále postupovat. Pravděpodobně stále důležitějším úkolem pro komunikátory vědy bude zapojení společnosti, médií a dokonce i politické sféry, aby pomohli racionalizovat předpojaté vědecké debaty (migrace, změna klimatu, vakcíny atd.). V dnešní komunikační horečce lze snadno předávat zkratkovitá sdělení a vědci musí pomoci toto vyvracet.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony