"Bir makale yayınlamanın bir bilim insanı için son nokta olmadığını düşünüyoruz". External Diffusion ile çalışmaları ve bilim iletişimini nasıl geliştirdikleri hakkında küçük bir röportaj yaptık. Bir göz atın!

1. Dış Difüzyon'un kurulmasında dönüm noktası neydi?

Bir bilim insanı olarak Damien, bilimsel makalelere ve konferanslardaki iletişimlere ek olarak çalışmalarını farklı bir şekilde paylaşma ihtiyacı hissetti. Kişisel bir blog açtı ve Twitter'da aktif olmaya başladı. Bilimsel makaleler (kendi makaleleri ya da literatürde bulduğu başka ilginç makaleler) hakkında blog yazıları yazmak çok keyif aldığı bir alıştırmaydı. Önemli olan, bilimsel iletişimin katı tuvalinin dışında ve jargonundan kaçınarak alternatif iletişim tarzını kullanmaktır. Ancak, sosyal yardım çabalarına rağmen, web sitesi istatistiklerine bakarak bu makaleleri görmenin çok zor olduğunu fark etti.

2015 baharında, bir web ve sosyal medya girişimcisi olan kardeşi Alex ile sohbet ederken, fikir ortaya çıktı: makalelerini bloglamak isteyen bilim yayınlarının yazarları için ilgili ve geniş bir kitleyi garanti edecek bir web merkezi. Damien, yazarların faydalanmak isteyeceği her şeyi düşündü. Alex ise daha fazlasını sunmak için teknik çözümler ve öneriler geliştirdi. Birlikte web sitesini tasarladılar ve ilk katılımcıları ve sosyal medyadaki takipçileri işe almaya başladılar. Web sitesi Ekim 2015'te açıldı.

2. Dış Yayılım bilim insanlarının bulgularını iletmelerine nasıl yardımcı olabilir?

Biz yayıncılığın bir makale bir bilim insanı için son nokta değildir. Çoğu araştırmacı, bulguları hakkında tamamlayıcı şekillerde konuşma ihtiyacı hisseder. Örneğin, toplumun çalışmalarını duyduğundan emin olmak için konferanslarda konuşmaya giderler. Bazen genel basına ulaşmak için üniversitenin iletişim departmanının hizmetlerinden yararlanırlar. Bazıları da doğrudan sosyal medya aracılığıyla iletişim kurar. Blog yazmak, bilim iletişimi, yayma, sosyal yardım, tanıtım (nasıl isterseniz öyle adlandırın) için bir başka kanaldır. Blog yazarak etki yaratmak için harika içerik yazmak yeterli değildir; geniş ve ilgili bir kitleye ihtiyacınız vardır.

External Diffusion blog yazısı, çeşitli ilgi çekici içerik türlerini (infografik, illüstrasyon, çoklu bağlantılar, yazar biyografisi, video vb.) barındırabilen çok bölümlü bir sayfadan oluşur. İçerik, önerdiğimiz bir şablon temelinde yazar tarafından sağlanır. Talep edilmesi halinde içeriklerin oluşturulmasına yardımcı oluyoruz. External Diffusion'ın gücü kitlesi ve aktif sosyal medya erişimidir. Gönderi web sitesinde yayınlandıktan sonra, gönderinin ve makalenin ilgili topluluk tarafından çevrimiçi olarak tartışıldığından emin olmak için gerçek bir iletişim planını etkinleştiriyoruz.

Araştırmanızı birilerinin okumasını istiyorsanız, Dış Difüzyona ihtiyacınız var!

3. Bilim camiasının çalışmalarınıza tepkisi nasıl oldu?

Bir avuç gönderiyle ve sosyal medyada neredeyse hiç takipçimiz olmadan başladık. Şimdi, her hafta bir gönderi yayınlıyoruz ve takipçi kitlemiz çok hızlı büyüyor (örn. Twitter'da 5000 takipçi). Önemli olan, sosyal medya paylaşımlarımızın yarattığı yüksek etkileşim (RT, beğeni, vb.) oranı ve yazarların tanıtmak istediği gerçek bilimsel makaleye yönelik "tıklama" sayısıdır. Topluluktan çok sayıda olumlu yorum alıyoruz ve bundan çok mutluyuz!

4. Dış Yayılım için sonraki adımlar nelerdir?

Start-up'ın gelişimi için bir sonraki adım sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmaktır. Kurumsal ortaklar arıyoruz - üniversiteler, araştırma konsorsiyumları, ağlar vb. - Hizmetlerimizden düzenli olarak faydalanmak isteyen. Sosyal medya kitlemizi oluşturmaya devam etmek istiyoruz. Ayrıca yakında infografik, illüstrasyon, video ve popülerleştirme makaleleri gibi içeriklerin hazırlanması için ücretli hizmetler de sunacağız. Son olarak, bir misafir blog sayfası Bilim yayıncılığı ve araştırma ile ilgili çeşitli konularda dış katkıları yayınladığımız bu sayfayı, toplulukla sohbeti sürdürmek için zenginleştirmeyi planlıyoruz (önerilere açığız!).

External Diffusion ile araştırmanızı yayın!

5. Bilim iletişiminin birkaç yıl içinde nasıl olacağını hayal ediyorsunuz?

Bilim iletişiminin birden fazla biçimi vardır. Makalelerinin "kendi kendine konuştuğunu" ve herhangi bir ek sosyal yardım biçimine ihtiyaç duymadığını düşünen bilim insanları her zaman olacaktır. Ve bazı durumlarda bu gerçekten de yapmak istedikleri şey için işe yarayabilir. Ancak, bilimsel bilim iletişimi bir devrimin ortasındadır: açık erişim, açık bilim, açık veri, ön baskılar, yayın sonrası hakem değerlendirmesi, işbirliğine dayalı yayınlar, vb. Sosyal medya da bilgi kaynaklarını çoğaltıyor. Bu bilgi akışında, bilimsel yazarın bakış açısından, öne çıkabilmek giderek daha önemli hale gelecektir. Bu nedenle, çevrimiçi varlığı ve e-itibarı yönetmek bir zorunluluk olacaktır.

Mevcut aşırı bilgi yüküyle başa çıkmak zorunda olan bilim okuyucusunun bakış açısından, bilim bloglarını okumak iyi bir fikirdir. İletişim biçimleri açısından, interaktif posterler, sosyal medya sohbetleri ve canlı videolar vb. ile yenilikler zaten mevcut. Yine de eski güzel kâğıtların daha uzun yıllar varlığını sürdüreceğine inanıyoruz çünkü bilim iletişimi sadece güçlü bir mesaj iletmek değil, aynı zamanda topluluğun mevcut çalışmaların üzerine bir şeyler inşa etmesine ve daha da ilerlemesine olanak sağlayacak şekilde yöntem ve verileri kesin ve ayrıntılı bir şekilde paylaşmaktır. Muhtemelen, bilim iletişimcileri için önemi giderek artan bir misyon, önyargılı bilim tartışmalarının (göç, iklim değişikliği, aşılar, vb.) rasyonelleştirilmesine yardımcı olmak için toplumla, medyayla ve hatta siyasi alanla etkileşim kurmak olacaktır. Günümüzün iletişim çılgınlığında kesilmiş mesajlar kolaylıkla iletilebilmektedir ve bilim insanları bunun çürütülmesine yardımcı olmalıdır.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar