"Domnievame sa, že publikovanie článku nie je pre vedca konečným cieľom.". Urobili sme malý rozhovor s External Diffusion o ich práci a o tom, ako zlepšujú komunikáciu o vede. Pozrite si ho!

1. Čo bolo zlomovým bodom pre založenie spoločnosti External Diffusion?

Ako vedec cítil Damien potrebu podeliť sa o svoju prácu iným spôsobom, okrem vedeckých článkov a komunikácie na konferenciách. Založil si osobný blog a začal byť aktívny na Twitteri. Písanie blogových príspevkov o vedeckých prácach (jeho vlastných alebo o nejakom inom zaujímavom diele nájdenom v literatúre) bolo cvičením, ktoré ho veľmi bavilo. Ide o používanie alternatívneho komunikačného štýlu, mimo strohého plátna vedeckej komunikácie a vyhýbanie sa jej žargónu. Avšak aj napriek osvetovému úsiliu si pri pohľade na štatistiky webovej stránky uvedomil, že je veľmi zložité dostať tieto články do očí.

Na jar 2015 v rozhovore so svojím bratom Alexom, ktorý podniká v oblasti webových a sociálnych médií, vznikol nápad: webové centrum, ktoré by zaručilo relevantné a masívne publikum pre autorov vedeckých publikácií, ktorí chcú blogovať svoje články. Damien prišiel na to, čo všetko by autori radi využili. Alex prišiel s technickými riešeniami a návrhmi, ktoré by ponúkli ešte viac. Spoločne navrhli webovú stránku a začali s náborom prvých prispievateľov a sledovateľov na sociálnych sieťach. Webová stránka bola spustená v októbri 2015.

2. Ako môže externá difúzia pomôcť vedcom pri komunikácii ich zistení?

Domnievame sa, že publikovanie článok nie je pre vedca konečným bodom. Väčšina výskumníkov cíti potrebu hovoriť o svojich zisteniach doplnkovým spôsobom. Chodia napríklad prednášať na konferencie, aby sa uistili, že sa komunita dozvie o ich práci. Niekedy využívajú služby komunikačného oddelenia na univerzite, aby oslovili širokú verejnosť. Niektorí komunikujú aj priamo prostredníctvom sociálnych médií. Blogovanie je ďalším kanálom vedeckej komunikácie, šírenia, dosahu, propagácie (nazvite to, ako chcete). Na to, aby ste prostredníctvom blogovania dosiahli vplyv, nestačí len napísať skvelý obsah, potrebujete široké a relevantné publikum.

Príspevok na blogu Externá difúzia pozostáva zo stránky s viacerými sekciami, na ktorej sa môžu nachádzať rôzne typy pútavého obsahu (infografika, ilustrácia, viacero odkazov, životopis autora, video atď.). Obsah poskytuje autor na základe nami navrhnutej šablóny. Na požiadanie pomôžeme s vytvorením obsahu. Silnou stránkou externej difúzie je publikum a aktívny dosah na sociálne médiá. Po uvedení príspevku na webovú stránku aktivujeme skutočný komunikačný plán, aby sme zabezpečili, že o príspevku a článku bude diskutovať príslušná komunita online.

Ak chcete, aby niekto čítal váš výskum, potrebujete externú difúziu!

3. Aká bola odozva vedeckej komunity na vašu prácu?

Začali sme s niekoľkými príspevkami a prakticky bez sledovateľov na sociálnych sieťach. Teraz uverejňujeme jeden príspevok približne každý týždeň a publikum veľmi rýchlo rastie (napr. > 5000 sledovateľov na Twitteri). Dôležitá je vysoká miera zapojenia (RT, lajky atď.), ktorú naše príspevky na sociálnych sieťach generujú, a počet "preklikov" na skutočný vedecký článok, ktorý chcú autori propagovať. Od komunity dostávame veľa pozitívnych komentárov, a to nás veľmi teší!

4. Aké sú ďalšie kroky pre externú difúziu?

Ďalším krokom rozvoja začínajúceho podniku je vytvorenie udržateľného obchodného modelu. Hľadáme inštitucionálnych partnerov - univerzity, výskumné konzorciá, siete atď. - ktorí by chceli pravidelne využívať naše služby. Chceme pokračovať v budovaní nášho publika na sociálnych sieťach. Čoskoro ponúkneme aj spoplatnené služby na prípravu obsahu, ako sú infografiky, ilustrácie, videá a popularizačné články. Nakoniec máme stránka blogu pre hostí kde uverejňujeme externé príspevky na rôzne témy týkajúce sa publikovania vedeckých publikácií a výskumu; plánujeme túto stránku obohatiť, aby sme mohli pokračovať v diskusii s komunitou (návrhy sú vítané!).

Šírte svoj výskum pomocou externej difúzie!

5. Ako si predstavujete, že bude vyzerať vedecká komunikácia o niekoľko rokov?

Vedecká komunikácia má viacero foriem. Vždy budú existovať vedci, ktorí si myslia, že ich práce "hovoria samé za seba" a nepotrebujú žiadnu ďalšiu formu propagácie. A v niektorých prípadoch to môže skutočne fungovať pre to, čo chcú robiť. Vedecká vedecká komunikácia je však uprostred revolúcie: otvorený prístup, otvorená veda, otvorené údaje, preprinty, recenzné konanie po publikovaní, kolaboratívne publikácie atď. Sociálne médiá tiež znásobujú informačné zdroje. V tomto toku informácií bude z pohľadu vedeckého autora čoraz dôležitejšie vedieť vyniknúť. Preto bude riadenie online prítomnosti a elektronickej reputácie nevyhnutnosťou.

Z pohľadu čitateľa, ktorý sa musí vyrovnať so súčasným informačným preťažením, čítanie vedeckých blogov je dobrý nápad. Pokiaľ ide o formy komunikácie, inovácie už existujú vďaka interaktívnym plagátom, chatom na sociálnych sieťach, živým videám atď. Napriek tomu veríme, že starý dobrý papier prežije ešte dlhé roky, pretože vedecká komunikácia nie je len o odovzdávaní silného posolstva, ale aj o zdieľaní metód a údajov presným a podrobným spôsobom, aby komunita mohla stavať na existujúcej práci a ďalej napredovať. Pravdepodobne stále dôležitejším poslaním komunikátorov vedy bude angažovať sa v spoločnosti, médiách a dokonca aj v politickej sfére, aby pomohli racionalizovať tendenčné vedecké diskusie (migrácia, zmena klímy, vakcíny atď.). V dnešnom komunikačnom šialenstve sa ľahko prenášajú skrátené správy a vedci musia pomôcť vyvrátiť ich.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny