Jacquemontia (Convolvulaceae) nový druh

Vědci objevili pět nových druhů žakémií (Convolvulaceae) ve dvou různých jihoamerických zemích, Bolívii a Peru. Níže se podívejte, které to jsou. 

Vyhledejte v galerii Mind the Graph položku "květiny".
Vyhledejte v galerii Mind the Graph položku "květiny". Kliknutím na obrázek přejdete do galerie.

V Bolívii a Peru objevili vědci pět nových druhů rostlin. 

Všechny nalezené druhy pocházejí z rodu Jacquemontia, který nese krásné modré květy se spletitými stonky nebo stezkami. 

Rod Jacquemontia Choisy obsahuje přibližně 120 druhů, z nichž mnohé jsou neotropické, přičemž největší rozmanitost se vyskytuje v Brazílii.

Podle zpráv jsou druhy tohoto rodu vzájemně promíchány a obtížně rozlišitelné, což dává rodu jako celku matoucí pověst. 

Předpokládá se, že je opylují včely nebo podobný hmyz. 

Tibouchina Flower Front
Tibouchina Flower Front. Kliknutím na obrázek přejdete do galerie.

Nový poklad botaniky: nové objevy 

Studijní týmy v Exeteru a Oxford Univerzity a Královské botanické zahrady v Kew klasifikovaly a popsaly 28 nových druhů rodu Jacquemontia, které byly objeveny v Bolívii a Peru. 

Největší rozmanitost druhů je na východě Bolívie, přestože všechny endemity země jsou andské. 

V Peru se největší rozmanitostí a endemismem vyznačují severní suché oblasti u hranic s Ekvádorem.

Věda tvrdí, že existuje velké množství rostlin, které nebyly kategorizovány a identifikovány, a to především v tropických oblastech. 

Studijní tým s pomocí místních odborníků identifikoval v Bolívii pět nových druhů rodu Jacquemontia. Na základě dosavadního výzkumu se zdá, že téměř všechny jsou poměrně vzácné.  

Flóra Jacquemontia v Bolívii a Peru je poměrně odlišná, přestože oba národy spolu sousedí a mají několik společných druhů.

Vzhledem k tomu, že většina druhů rodu Jacquemontia kvete v období dešťů a bezprostředně po něm, je nejlepší hledat je mezi únorem a červnem.

Pět nedávno objevených druhů dostalo jména: Jacquemontia cuspidata, Jacquemontia mairae, Jacquemontia longipedunculata, Jaquemontia chuquisacensis a Jacquemontia boliviana. 

Existuje řada druhů žakémií, které rostou na travnatých, křovinatých nebo otevřených stanovištích, zatímco některým druhům se daří a vyvíjejí se i bez půdy nebo vody, jiné druhy potřebují k iniciování klíčení semen oheň. 

V rámci tohoto výzkumu chtějí vědci zjistit, jak se tyto druhy liší, kde se vyskytují a zda jsou některé z nich endemické, protože některé se vyskytují pouze v určitých částech světa. 

Rostliny rostoucí v uzavřených porostech jsou ohroženy mnoha faktory, včetně exotických druhů, degradace stanovišť, zemědělské činnosti, těžební činnosti a výstavby silnic a nádrží. 

Anacardium Occidentale Kešu květ
Anacardium Occidentale Kešu květ. Kliknutím na obrázek přejdete do galerie.

Studie se zaměřuje především na

V současné studii se zaměřili především na skalní výchozy, kde byly pozorovány některé druhy rodu Jacquemontia, a také na nově popsané druhy nalezené na andských svazích. 

Jihoamerické horniny jsou tvořeny různými geologickými formami a jsou domovem různých rostlin. Kromě určování rostlin zkoumají ekosystémy, ve kterých žijí, a jejich úlohu ve větších ekosystémech. 

Vzhledem k tomu, že Jacquemontia a další rostliny na skalních výchozech přežily drsné podmínky po tisíce let, vědci doufají, že se od těchto rostlin dozvědí, jak se přizpůsobují novým klimatickým změnám a dalším podmínkám prostředí.

Identifikace rostlinných druhů je zásadním krokem k ochraně rychle se snižující biologické rozmanitosti v Jižní Americe i na celém světě. Díky tomuto novému objevu objevíme zcela nový svět. V budoucnu se o nich dozvíme spoustu zajímavostí a také mnoho příležitostí. 

Více informací o tomto objevu najdete v níže uvedených odkazech. 

Wood, J.R.I., Clegg, R. Jacquemontia (Convolvulaceae) in Bolivia and Peru. Kew Bull(2021). https://doi.org/10.1007/s12225-021-09936-5

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony