Jacquemontia (Convolvulaceae) nový druh

Výskumníci objavili päť nových druhov Jacquemontia (Convolvulaceae) v dvoch rôznych juhoamerických krajinách, Bolívii a Peru. Nižšie sa dozviete, ktoré to sú. 

Vyhľadajte v galérii Mind the Graph položku "kvety".
Vyhľadajte v galérii Mind the Graph položku "kvety". Kliknutím na obrázok prejdite do galérie.

V Bolívii a Peru objavili vedci päť nových druhov rastlín. 

Všetky nájdené druhy patria do rodu Jacquemontia, ktorý má pekné modré kvety s prepletanými stonkami alebo cestičkami. 

Rod Jacquemontia Choisy obsahuje približne 120 druhov, z ktorých mnohé sú neotropické, pričom najväčšia rozmanitosť sa vyskytuje v Brazílii.

Podľa správ sa druhy tohto rodu navzájom miešajú a ťažko sa rozlišujú, čo dáva tomuto rodu ako celku mätúcu povesť. 

Predpokladá sa, že ich opeľujú včely alebo podobný hmyz. 

Tibouchina Kvetinová fronta
Tibouchina Flower Front. Kliknutím na obrázok prejdete do galérie.

Nový poklad botaniky: nové objavy 

Študijné tímy v Exeteri a Oxford Univerzity a Kráľovské botanické záhrady v Kew klasifikovali a opísali 28 nových druhov Jacquemontia, ktoré boli objavené v Bolívii a Peru. 

Najväčšia rozmanitosť druhov je na východe Bolívie, napriek tomu, že všetky endemity krajiny sú andské. 

V Peru sa najväčšou rozmanitosťou a endemizmom vyznačujú severné suché oblasti pri hraniciach s Ekvádorom.

Veda tvrdí, že existuje veľké množstvo rastlín, ktoré neboli kategorizované a identifikované, hlavne v tropických oblastiach. 

Študijný tím s pomocou miestnych odborníkov identifikoval päť nových druhov Jacquemontia v Bolívii. Na základe ich doterajšieho výskumu sa zdá, že takmer všetky sú pomerne vzácne.  

Flóra Jacquemontia v Bolívii a Peru je dosť odlišná, hoci tieto dva národy susedia a majú niekoľko spoločných druhov.

Keďže väčšina druhov Jacquemontia kvitne počas obdobia dažďov a bezprostredne po ňom, najlepšie je hľadať ich medzi februárom a júnom.

Päť nedávno objavených druhov dostalo mená: Jacquemontia cuspidata, Jacquemontia mairae, Jacquemontia longipedunculata, Jaquemontia chuquisacensis a Jacquemontia boliviana. 

Existuje množstvo druhov Jacquemontia, ktoré rastú na trávnatých, krovinatých alebo otvorených stanovištiach, zatiaľ čo niektoré druhy prosperujú a vyvíjajú sa aj bez pôdy alebo vody, iné druhy potrebujú oheň na iniciovanie klíčenia semien. 

V rámci tohto výskumu chcú vedci zistiť, ako sa tieto druhy líšia, kde sa vyskytujú a či sú niektoré z nich endemické, keďže niektoré sa vyskytujú len v určitých častiach sveta. 

Rastliny rastúce v uzavretých priestoroch sú ohrozené mnohými hrozbami vrátane exotických druhov, degradácie biotopov, poľnohospodárskej činnosti, banskej činnosti a výstavby ciest a nádrží. 

Anacardium Occidentale Kešu kvet
Anacardium Occidentale Kešu kvet. Kliknutím na obrázok prejdete do galérie.

Štúdia sa zameriava najmä na

V tejto štúdii sa zamerali najmä na skalné výchozy, kde boli pozorované niektoré druhy Jacquemontia, ako aj novo opísané druhy nájdené na andských svahoch. 

Horniny Južnej Ameriky sú tvorené rôznymi geologickými formami a sú domovom rôznych rastlín. Okrem určovania rastlín skúmajú ekosystémy, v ktorých žijú, a ich úlohu vo väčších ekosystémoch. 

Keďže Jacquemontia a iné rastliny na skalných výbežkoch prežili drsné podmienky tisíce rokov, výskumníci dúfajú, že sa od týchto rastlín dozvedia, ako sa prispôsobujú novým klimatickým zmenám a iným podmienkam prostredia.

Identifikácia rastlinných druhov je kľúčovým krokom k ochrane rýchlo sa zmenšujúcej biodiverzity v Južnej Amerike a na celom svete. Vďaka tomuto novému objavu objavíme úplne nový svet. V budúcnosti sa o nich dozvieme veľa nového a tiež veľa príležitostí. 

Viac informácií o tomto objavu nájdete v nižšie uvedených odkazoch. 

Wood, J.R.I., Clegg, R. Jacquemontia (Convolvulaceae) in Bolivia and Peru. Kew Bull(2021). https://doi.org/10.1007/s12225-021-09936-5

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny