Jacquemontia (Convolvulaceae) nowy gatunek

Naukowcy odkryli pięć nowych gatunków Jacquemontia (Convolvulaceae) w dwóch różnych krajach Ameryki Południowej, Boliwii i Peru. Sprawdź poniżej, które z nich. 

Wyszukiwanie w galerii Mind the Graph dla "kwiatów".
Badania w Galerii Mind the Graph dla "kwiatów". Kliknij na obrazek, aby przejść do Galerii.

Boliwia i Peru są domem dla pięciu nowych gatunków roślin odkrytych przez naukowców. 

Wszystkie znalezione gatunki należą do rodzaju Jacquemontia, który ma ładne niebieskie kwiaty z wijącymi się łodygami lub szlakami. 

Rodzaj Jacquemontia Choisy obejmuje około 120 gatunków, z których wiele to gatunki neotropikalne, przy czym największa różnorodność występuje w Brazylii.

Według doniesień, gatunki z tego rodzaju są mieszane i trudne do rozróżnienia, co sprawia, że rodzaj ten jako całość ma oszałamiającą reputację. 

Przypuszcza się, że są one zapylane przez pszczoły lub owady podobnego typu. 

Tibouchina Flower Front
Tibouchina Flower Front. Kliknij na obrazek, aby przejść do galerii.

Nowy skarb botaniki: nowe odkrycia 

Zespoły badawcze w Exeter i Oxford Uniwersytety i Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew sklasyfikowały i opisały 28 nowych gatunków Jacquemontia, które zostały odkryte w Boliwii i Peru. 

Największa różnorodność gatunków występuje na wschodzie Boliwii, mimo że wszystkie endemity tego kraju to gatunki andyjskie. 

W Peru, północne suche tereny w pobliżu granicy z Ekwadorem charakteryzują się największą różnorodnością i endemizmem.

Nauka twierdzi, że istnieje ogromna liczba roślin, które nie zostały sklasyfikowane i zidentyfikowane, głównie w regionach tropikalnych. 

Zespół badawczy z pomocą lokalnych ekspertów zidentyfikował pięć nowych gatunków Jacquemontia w Boliwii. Prawie wszystkie z nich wydają się być stosunkowo rzadkie na podstawie dotychczasowych badań.  

Flora Jacquemontia Boliwii i Peru jest raczej odmienna, mimo że oba kraje sąsiadują ze sobą i dzielą kilka gatunków.

Ze względu na to, że większość gatunków Jacquemontia kwitnie w porze deszczowej i bezpośrednio po niej, najlepiej szukać ich między lutym a czerwcem.

Pięciu niedawno odkrytym gatunkom nadano nazwy: Jacquemontia cuspidata, Jacquemontia mairae, Jacquemontia longipedunculata, Jaquemontia chuquisacensis i Jacquemontia boliviana. 

Istnieje wiele gatunków Jacquemontia, które rosną w trawiastych, krzewiastych lub otwartych siedliskach, podczas gdy niektóre gatunki kwitną i rozwijają się nawet bez gleby lub wody, inne gatunki potrzebują ognia, aby zainicjować kiełkowanie nasion. 

W ramach tych badań naukowcy chcą zrozumieć, czym różnią się te gatunki, ich lokalizacje i czy są endemiczne, ponieważ niektóre z nich występują tylko w niektórych częściach świata. 

Istnieje wiele zagrożeń dla roślin rosnących w zamknięciu, w tym gatunki egzotyczne, degradacja siedlisk, działalność rolnicza, działalność wydobywcza oraz budowa dróg i zbiorników wodnych. 

Anacardium Occidentale Kwiat nerkowca
Anacardium Occidentale Kwiat nerkowca. Kliknij obraz, aby przejść do galerii.

Badanie koncentruje się głównie na

W obecnym badaniu skupili się głównie na wychodniach skalnych, gdzie zaobserwowano niektóre gatunki Jacquemontia, a także nowo opisane gatunki znalezione na andyjskich zboczach. 

Południowoamerykańskie skały są uformowane z różnych geologii i są domem dla różnych roślin. Oprócz identyfikacji roślin, badają ekosystemy, w których żyją i ich rolę w większych ekosystemach. 

Ponieważ Jacquemontia i inne rośliny na wychodniach skalnych przetrwały trudne warunki przez tysiące lat, naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się od tych roślin, w jaki sposób dostosowują się do nowych zmian klimatycznych i innych warunków środowiskowych.

Identyfikacja gatunków roślin jest kluczowym krokiem w kierunku ochrony szybko malejącej różnorodności biologicznej w Ameryce Południowej i na całym świecie. Dzięki temu nowemu odkryciu odkryjemy zupełnie nowy świat. Przyszłość przyniesie wiele informacji na ich temat, a także wiele możliwości. 

Możesz dowiedzieć się więcej o tym odkryciu, sprawdzając poniższe referencje. 

Wood, J.R.I., Clegg, R. Jacquemontia (Convolvulaceae) w Boliwii i Peru. Kew Bull(2021). https://doi.org/10.1007/s12225-021-09936-5

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony