Poslední dny byly pro všechny vědce a nadšence do vědy vzrušující. Poprvé jsme viděli fotografii černé díry. Vědci tuto novinku oznámili během živého vysílání. Akci uspořádaly projekt Event Horizon Telescope (EHT), Evropská jižní observatoř a Národní vědecká nadace (NSF).

Výzkumníci propojili radioteleskopy po celém světě. Algoritmus vytvořený Dr. Katie Boumanovou a dalšími vědci dal dohromady data získaná z radioteleskopů rozesetých po celém světě pod záštitou mezinárodní spolupráce nazvané Event Horizon Telescope. V rámci projektu byly zkoumány dvě supermasivní černé díry: Sagittarius A (Via Lactea) a střed galaxie M87. Snímek zveřejnil ve zvláštním vydání časopis Astrophysical Journal Letters. Tento velký objev byl možný díky úsilí více než 200 vědců a špičkové technice.

Podívejte se na infografiku, kterou zveřejnil časopis Nature:

black-hole-graphic-ONLINE

Doktorka Katie Boumanová sdílela na svém Facebooku obrázek, na němž je vidět tým, který má na svědomí nové údaje o černých dírách.

"Jsem tak nadšená, že se konečně můžeme podělit o to, na čem jsme pracovali poslední rok! Dnes zobrazený snímek je kombinací snímků vytvořených několika metodami. Tento snímek nevytvořil jeden algoritmus ani jeden člověk, bylo k němu zapotřebí úžasného talentu týmu vědců z celého světa a let tvrdé práce na vývoji přístroje, zpracování dat, zobrazovacích metod a analytických technik, které byly nezbytné k provedení tohoto zdánlivě nemožného výkonu. Bylo mi opravdu ctí a jsem šťastný, že jsem měl možnost s vámi všemi spolupracovat."

57196017_10213326021082930_6382881246548066304_o

D30UGoHWwAEG9Tx

 

Pěkné, ale... Co je to černá díra?

 

Podle projektu EHT jsou černé díry mimořádné vesmírné objekty s obrovskými hmotnostmi, ale extrémně kompaktními rozměry. Přítomnost těchto objektů ovlivňuje jejich okolí extrémním způsobem, deformuje časoprostor a přehřívá veškerý okolní materiál.

"Pokud je černá díra ponořena do světlé oblasti, jako je disk žhavého plynu, očekáváme, že vytvoří tmavou oblast podobnou stínu - něco, co předpovídá Einsteinova obecná teorie relativity a co jsme nikdy předtím neviděli, vysvětlil předseda vědecké rady EHT Heino Falcke z Radboudovy univerzity v Nizozemsku. "Tento stín, způsobený gravitačním ohybem a zachycením světla horizontem událostí, odhaluje mnohé o povaze těchto fascinujících objektů a umožnil nám změřit obrovskou hmotnost černé díry M87."

Vícenásobné kalibrační a zobrazovací metody odhalily prstencovou strukturu s tmavou centrální oblastí - stínem černé díry - která přetrvávala během několika nezávislých pozorování EHT.

Černá díra má průměr 40 miliard kilometrů. To znamená, že je 3 milionkrát větší než naše planeta - a vědci ji označují za "monstrum". Její hmotnost je 6,5 miliardkrát větší než hmotnost Slunce. A odhadujeme, že je jednou z největších, které kdy existovaly.

Některé černé díry byly neaktivní, ale tato ne. A to znamená, že přeměňuje okolní plyn a hmotu na energii se stokrát vyšší účinností než jaderná fúze, která pohání hvězdy.

Černá díra má různé části a struktury. Podívejte se:

2017-04-12_black_holes_infographic-v2-1800x1275

 

Význam tohoto obrázku 

 

"Černá díra je velmi, velmi vzdálená a velmi kompaktní," Bouman říká. "[Vyfotografovat černou díru ve středu galaxie Mléčná dráha je] ejako kdybyste vyfotili grapefruit na Měsíci, ale pomocí radioteleskopu. Pro zobrazení něčeho tak malého bychom potřebovali dalekohled o průměru 10 000 kilometrů, což je nepraktické, protože průměr Země nedosahuje ani 13 000 kilometrů."

994dbc7c76822fd0cc2d335aa786f57a

20190410-78m-800x466

 

Podívejte se na video z časopisu Nature, které ukazuje reakci vědců na tento objev:

Kromě toho je tento obrázek silným potvrzením teorie gravitace Alberta Einsteina neboli obecné teorie relativity, publikované v roce 1915. Zní to divně, když stále opakujeme, že Einstein má pravdu. Nicméně pokaždé, když je jeho obecná teorie relativity potvrzena, "zabijeme mračno alternativních teorií" a získáme lepší porozumění pro vytvoření ještě komplexnější teorie přírodního světa.

Obrázek vydá za tisíc slov

Na oslavu tohoto objevu ilustrujeme černou díru. Ilustrace jsou k dispozici všem pozor na graf uživatelů. Neváhejte ji používat a navrhnout nové ilustrace:

 

 

náhled_72773 (1)

 

náhled_250

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony