Son birkaç gün tüm bilim insanları için heyecan vericiydi. Bilim meraklıları. İlk kez bir kara deliğin fotoğrafını gördük. Bilim insanları haberi bir canlı yayın etkinliği sırasında duyurdu. Etkinliği Event Horizon Teleskobu (EHT projesi), Avrupa Güney Gözlemevi ve Ulusal Bilim Vakfı (NSF) düzenledi.

Araştırmacılar dünyanın dört bir yanındaki radyo teleskoplarını birbirine bağladı. Dr. Katie Bouman ve diğer bilim insanları tarafından oluşturulan algoritma, Event Horizon Telescope adı verilen uluslararası bir işbirliğinin himayesinde, dünyanın dört bir yanına dağılmış radyo teleskoplarından toplanan verileri bir araya getirdi. Proje, Sagittarius A (Via Lactea) ve M87 galaksisinin merkezi olmak üzere iki süper kütleli kara deliği inceliyordu. The Astrophysical Journal Letters dergisi bu fotoğrafı özel bir sayısında yayınladı. Bu büyük keşif 200'den fazla bilim insanının çabaları ve yüksek teknoloji sayesinde mümkün oldu.

Şuna bir göz atın infografik tarafından yayınlandı Doğa:

karadelik-grafik-ONLINE

Doktor Katie Bouman, Facebook hesabında kara deliklerle ilgili yeni verilerden sorumlu ekibi gösteren bir fotoğraf paylaştı.

"Son bir yıldır üzerinde çalıştığımız şeyi nihayet paylaşabildiğimiz için çok heyecanlıyım! Bugün gösterilen görüntü, birden fazla yöntemle üretilen görüntülerin birleşimidir. Bu görüntüyü tek bir algoritma ya da kişi oluşturmadı. inanılmaz Dünyanın dört bir yanından bilim insanlarından oluşan bir ekibin yeteneği ve bu imkansız gibi görünen başarıyı gerçekleştirmek için gerekli olan cihazı, veri işlemeyi, görüntüleme yöntemlerini ve analiz tekniklerini geliştirmek için yıllarca süren sıkı çalışma. Bu benim için gerçekten bir onurdu ve sizlerle birlikte çalışma fırsatı bulduğum için çok şanslıyım."

57196017_10213326021082930_6382881246548066304_o

D30UGoHWwAEG9Tx

 

Güzel, ama.. Kara delik nedir?

 

EHT projesine göre, kara delikler muazzam kütlelere sahip ancak son derece kompakt boyutlarda olağanüstü kozmik nesnelerdir. Bu nesnelerin varlığı, çevrelerini aşırı şekillerde etkiler, uzayzamanı büker ve çevredeki herhangi bir materyali aşırı ısıtır.

"Parlayan bir gaz diski gibi parlak bir bölgeye daldırılmışsa, bir kara deliğin gölgeye benzer karanlık bir bölge oluşturmasını bekliyoruz - Einstein'ın genel göreliliği tarafından öngörülen ve daha önce hiç görmediğimiz bir şey, EHT Bilim Konseyi başkanını açıkladı Heino Falcke Radboud Üniversitesi, Hollanda. "Kütleçekimsel bükülmenin ve ışığın olay ufku tarafından yakalanmasının neden olduğu bu gölge, bu büyüleyici nesnelerin doğası hakkında çok şey ortaya koyuyor ve M87'nin kara deliğinin muazzam kütlesini ölçmemizi sağlıyor."

Çoklu kalibrasyon ve görüntüleme yöntemleri halka benzeri bir yapı Birden fazla bağımsız EHT gözlemi boyunca devam eden karanlık bir merkezi bölge - kara deliğin gölgesi - ile.

Kara deliğin çapı 40 milyar kilometre. Bu, gezegenimizin 3 milyon katı büyüklüğünde olduğu anlamına geliyor ve bilim insanları tarafından bir "canavar" olarak tanımlanıyor. Güneş'ten 6,5 milyar kat daha büyük bir kütleye sahip. Ve şimdiye kadar var olmuş en büyüklerden biri olduğunu tahmin ediyoruz.

Bazı kara delikler aktif değildi, ama bu değil. Bu da yakındaki gaz ve maddeyi, diğer karadeliklerden 100 kat daha fazla verimle enerjiye dönüştürdüğü anlamına geliyor. nükleer füzyon güç veren Yıldızlar.

Bir kara deliğin farklı parçaları ve yapıları vardır. Bir göz atın:

2017-04-12_black_holes_infographic-v2-1800x1275

 

Bu resmin önemi 

 

"Bir kara delik çok çok uzakta ve çok küçüktür," Bouman diyor ki. "[Samanyolu galaksisinin merkezindeki kara deliğin fotoğrafını çekmek] eAy'daki bir greyfurtun görüntüsünü radyo teleskopuyla çekmeye eşdeğerdir. Bu kadar küçük bir şeyi görüntülemek için 10.000 kilometre çapında bir teleskoba ihtiyacımız var ki bu da pratik değil çünkü Dünya'nın çapı 13.000 kilometre bile değil."

994dbc7c76822fd0cc2d335aa786f57a

20190410-78m-800x466

 

Şuna bak. Video Nature dergisinden, keşfe tepki gösteren bilim insanlarını gösteriyor:

Dahası, bu resim Albert Einstein'ın 1915 yılında yayınladığı yerçekimi ya da genel görelilik teorisinin güçlü bir teyididir. Einstein'ın haklı olduğunu söyleyip durmak kulağa garip geliyor. Ancak, onun genel görelilik teorisi her doğrulandığında, "alternatif teoriler bulutunu öldürüyoruz" ve doğal dünyanın daha da kapsamlı bir teorisini oluşturmak için daha iyi bir anlayış kazanıyoruz.

Bir resim bin kelimeye bedeldir

Bu keşfi kutlamak için kara deliği resmediyoruz. İllüstrasyon herkese açıktır grafiğe dikkat edin kullanıcılar. Kullanmaktan çekinmeyin ve yeni illüstrasyonlar önerin:

 

 

preview_72773 (1)

 

preview_250

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar