Наука має бути про допитливість і запитання, а не про догми і консервовані відповіді. Отже, вчителі повинні не просто викладати проти теорії пласкої Землі. Ми повинні вчити, що теорія пласкої Землі науковий висувати гіпотези, проводити експерименти, досліджувати спостереження і відповідати на запитання. Вчитель фізики Ретт Аллен писав про те, як викладати геліоцентричну теорію, або, іншими словами, як показати, що Земля обертається навколо Сонця.

Стаття була опублікована на Wired1як Ретт Аллен2 описує себе, він "доцент кафедри фізики в Університеті Південно-Східної Луїзіани. Йому подобається викладати і говорити про фізику. Іноді він розбирає речі на частини і не може зібрати їх назад". 

"Одна з головних цілей цього курсу - допомогти студентам зрозуміти природа науки. Зокрема, про те, що наука - це побудова та тестування моделей. Протягом курсу студенти збирають дані та будують власні моделі, але вони також дізнаються про існуючі наукові моделі, такі як геліоцентрична (орієнтована на Сонце) модель Всесвіту. сонячний система."

Боротьба з фейковими новинами, як Пласка Земля та геоцентризм навчають науковому методу

03 Способи показати, що Земля обертається навколо Сонця

01. Фази Венери

Що вам знадобиться:

 • Бінокль
 • Деякий час
 • Цікавість.

Як це зробити:

 • Дізнайтеся, коли планета Венера. видно з вашого місцезнаходження. Ви можете знайти його в Google3. Якщо зараз його немає в небі, просто зачекайте кілька тижнів, і ви зможете побачити його знову (без необхідності вставати о 4 ранку).
 • За допомогою бінокля ви можете помітити щось, що не є зіркою і навіть не є круглим. Це відбувається тому, що Венера має фази, подібні до фаз Місяця.

Поглянь на це. інфографіка створений на Mind the Graph щоб показати фази Венери:

preview_84645

Але що це означає для геоцентричної та геліоцентричної моделей Сонячної системи?

На це питання відповідає викладач Ретт Аллен: "Спершу згадаймо, що спричиняє фази Місяця. Якщо коротко, то половина Місяця освітлена Сонцем. Оскільки ми дивимося на Місяць під різними кутами, ми бачимо лише частину освітленої половини Місяця, і це спричиняє фази. Те саме відбувається і з Венерою. Отже, якщо Венера має фази у формі півмісяця, це означає, що ми дивимося на "зворотний бік" Венери. Якщо ж у Венери повна фаза, то ми дивимося на "лицьову сторону". Єдиний спосіб для цього - якщо Венера рухається по орбіті навколо Сонця".

02. Супутники Юпітера 

Що вам знадобиться:

 • Бінокль
 • Деякий час
 • Цікавість.

Як це зробити:

 • Подивіться на Юпітер (коли його видно на небі). Ви не зможете розгледіти деталі планети Юпітер, але ви зможете побачити чотири великі супутники. Так, супутники Юпітера можна побачити за допомогою бінокля.

Так само, як і фази Венери, це не доводить, що геоцентрична модель невірна. Однак очевидно, що ці супутники обертаються навколо Юпітера, а не навколо Землі. Отже, Земля не є центром всього.

03. Ретроградний рух Марса

Що вам знадобиться:

 • Терпіння.
 • Деякий час

Як це зробити:

Вийдіть на вулицю вночі і зверніть увагу на розташування Марса по відношенню до фону зірки. Зробіть це знову наступної ночі, і ви помітите, що вона знаходиться в іншому місці (по відношенню до фонових зірок). Насправді, всі планети так поводяться - саме так ми знаємо, що вони не є зірками.

Однак, якщо ви продовжите стежити за рухом Марса, то помітите, що він рухається на схід - за винятком деяких особливих періодів. Іноді Марс на короткий час рухається на захід, а потім знову повертається на схід. Це називається ретроградним рухом.

Але що це означає для геоцентричної та геліоцентричної моделей Сонячної системи?

Розглянемо геоцентричну модель, в якій Марс обертається навколо Землі. Щоночі він буде рухатися далі на схід. Це має сенс. Але як пояснити час, коли він рухається на захід? Це просто божевілля.

Погляньте на цю модель Марса і Землі, що обертаються навколо Сонця:

У цій моделі і Земля, і Марс обертаються навколо Сонця - будь ласка, зверніть увагу, що ця модель не є масштабною. Це означає, що кутова швидкість планет зменшується зі збільшенням відстані до Сонця. Земля обертається "швидше", ніж Марс. Саме на цій ділянці, де Земля обганяє Марс, ми отримуємо ретроградний рух. Використання геліоцентричної моделі дає просте пояснення ретроградного руху Марса.

Ці експерименти показують, що Земля обертається навколо Сонця у формі кулі. Однак, як писав Ретт Аллен, "чи не полетіли б ми з Землі, що обертається? Чи не мали б птахи труднощів у польоті, щоб встигати за Землею? Насправді, нам просто не здається, що Земля рухається. Геоцентрична модель Сонячної системи є цілком обґрунтованою, доки ви не почнете збирати кращі дані. Або, якщо говорити про природу науки: Деякі моделі є досить хорошими, доки ви не зберете більше даних, які свідчать про те, що вони не є хорошими. Так працює наука".

Візуальна наука проти псевдонауки на кшталт пласкої Землі

Наведені вище експерименти набагато простіше зрозуміти, показуючи візуальний моделі та інфографіку. Наука має бути візуальною, щоб охопити більше людей.

Я створив інфографіку фаз Венери, використовуючи Mind the Graph. Якщо він вам сподобався і ви хочете створити такий для свого дослідження також можна спробувати Mind the Graph.

 1. Як показати, що Земля обертається навколо Сонця
 2. Ретт Аллен.
 3. Видимі планети - і не тільки.
logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони