Araştırmacıların mikroplastiklerin tehlikesini keşfetmelerinin üzerinden neredeyse 20 yıl geçti - çalışmaların çoğu deniz yaşamına odaklandı. 

Uzunluğu 5 milimetrenin altındaki herhangi bir plastik parçası mikroplastik olarak adlandırılır.

Mikroplastik araştırmalarının ilk günlerinde, araştırmacılar öncelikle mikro boncuklar ve büyük döküntü parçaları veya yavaşça bozulan kırık şişeler de dahil olmak üzere ürünlere kalıplanamayan işlenmemiş plastik peletler üzerinde çalıştılar.

Kontrol et Mind the Graph Galeri Bu blog yazısının konusuyla ilgili illüstrasyonlar. Aşağıdaki resme tıklayın!

Plastikler ve mikroplastikler hakkında Mind the Graph illüstrasyon galerisi

Bu kirleticiler nehirlerden akarak okyanusları kirletiyor. Oşinograflar, dünyanın yüzey sularının 15 trilyon ila 51 trilyon plastik parçacığı içerdiğini tahmin etmektedir.

Yüzlerce çalışma, suda yaşayan organizmalarda mikroplastiklerin varlığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, o zamandan bu yana, karayollarında araçlar tarafından taşınan plastik parçacıklar ve giysilerden dökülen sentetik lifler gibi çok sayıda mikroplastik kaynağı tespit edilmiştir. 

Buna ek olarak, enkaz deniz ve kara arasında savrulduğu için insanlar tanımlanamayan kaynaklardan gelen plastiği yutmakta veya solumaktadır. Küçük plastik parçalarının insanlar veya hayvanlar üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığının belirlenmesi de önemlidir. 

Çevre düzenleyicileri, kirliliğe maruz kalmayı ölçerek sağlık risklerini ölçmeye yönelik ilk adımı atmış oluyorlar. Mikroplastik konsantrasyonlarındaki artış ve deniz ürünleri tüketiminden kaynaklanabilecek diğer rahatsızlıklar ışığında, bu durum büyük bir endişe kaynağı olmuş ve nefes alma sorunlarında yeni gelişmeler yaşanmıştır.

Mikroplastikler tam olarak nasıl zarar verir?

Bu plastik parçacıkların nedenleri ve etkileri bir dizi çalışmaya konu olmuştur. Boyutlarına veya dokulara veya hücrelere nüfuz etme yeteneklerine bağlı olarak, sadece varlıkları bile tahrişe neden olabilir.

Çapı bir mikrometreden daha büyük olan en küçük parçacıklar olan nano plastikler, araştırmacılar için en büyük endişe kaynağıdır. Mikroplastiklerin kimyasal toksisitesinden kaynaklanan herhangi bir olumsuz etki varsa, bunlar daha büyük boyutlara sahip olma eğilimindedir.

Plastik üretiminde kullanılan birçok katkı maddesi endokrin sistemi olumsuz etkileyerek sağlık riski oluşturmaktadır. Bununla birlikte, mikroplastiğin nasıl yutulduğunu ve vücut üzerindeki etkilerinin ne kadar sürede ortaya çıktığını anlamak için üzerinde çalışılan birçok faktör vardır.

Özellikle insanlar üzerinde yapılan çalışmalar sınırlıdır ve mevcut tek çalışma, hücreleri ve insan dokularını mikroplastiklere maruz bırakan laboratuvar deneylerini veya kemirgenleri içeren hayvan çalışmalarını kullanmasına rağmen bu araştırma odak noktasına getirilmiştir.

Mikroplastiklerin deniz çevresine verdiği zarar

elinde şeffaf plastik şişe tutan mavi eldivenli bir kişi
Resim kaynağı: Unsplash tarafından Brian Yurasits

Eğer deniz canlılarından bahsediyorsanız, plastiğin onlara zarar vermesinin en belirgin yolu, hayatta kalmak için çok fazla besin sağlamayan küçük plastik parçacıkları yutmalarıdır. Lynch, araştırmasında, deniz canlılarının Deniz Çöpleri Araştırma Merkezi at Hawaii Pasifik Üniversitesi Honolulu'da, sahillerde ölü bulunan deniz kaplumbağalarının bağırsaklarındaki plastik ve diğer kimyasalları inceledi.

Ekibi, 2020 yılında üç haftalıktan küçük dokuz yavru üzerinde bir dizi analiz gerçekleştirdi. Sadece 9 santimetre uzunluğunda olmasına rağmen, bir yavrunun gastrointestinal sisteminde 42 parça plastik vardı. Bunların çoğu mikroplastikti.

Mikroplastiklerin başlıca ölüm nedeni olduğuna inanılmasa da, son derece önemli bir endişe kaynağı olmaya devam etmektedirler. Ayrıca, birçok önde gelen bilim insanı mikroplastikler ve deniz organizmaları ile ilgili çeşitli keşifler yapmıştır.

Kürelere alternatif olarak, bilim insanları artık çevresel koşullar için daha gerçekçi olan lifler veya plastik parçaları kullanmaktadır. Birçok test tahlili, hayvanların bunları yeme olasılığını artıran biyofilmlere benzer kimyasallarla kaplanmıştır. Bu şekilde, mikroplastiklerin zararlılığının kabul edilmesinde olumlu bir değişim olmuştur.

Şu anda araştırmacılar mikroplastiklerin ve nano plastiklerin insan sağlığını etkileyecek yoğunlukta bulunmadığına inanmaktadır. Bununla birlikte, sayılarının artması beklenmektedir.

Sürdürülebilir bir yaşam tarzına geçersek ve denize atılan zehirli atıkları azaltırsak, bu sorunu kontrol altına alabiliriz.

Makalenin ayrıntılı açıklaması için lütfen aşağıda belirtilen DOI'ye bakınız.

Lim, X. (2021). Mikroplastikler her yerde ama zararlı mı? https://doi.org/10.1038/d41586-021-01143-3

Plastikler ve denizle ilgili illüstrasyonlar için Mind the Graph Galeri'ye göz atın.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar