Minęło prawie 20 lat, odkąd naukowcy odkryli niebezpieczeństwo związane z mikrodrobinami plastiku - większość badań koncentrowała się na życiu morskim. 

Każdy fragment plastiku o długości poniżej 5 milimetrów jest określany jako mikroplastik.

Na początku badań nad mikroplastikiem naukowcy pracowali głównie nad mikrokulkami i pierwotnymi plastikowymi granulkami, których nie można było formować w produkty, w tym kawałkami dużych gruzu lub rozbitych butelek, które powoli się niszczyły.

Sprawdź Galeria Mind the Graph ilustracje związane z tematem tego wpisu na blogu. Kliknij na obrazek poniżej!

Galeria ilustracji Mind the Graph na temat tworzyw sztucznych i mikrodrobin plastiku

Zanieczyszczenia te spływają rzekami i zanieczyszczają oceany. Oceanografowie szacują, że wody powierzchniowe Ziemi zawierają od 15 do 51 bilionów cząsteczek plastiku.

Kilkaset badań wykazało obecność mikrodrobin plastiku w organizmach wodnych. Ponadto od tego czasu zidentyfikowano liczne źródła mikroplastiku, takie jak cząsteczki plastiku przewożone przez pojazdy na drogach i włókna syntetyczne zrzucane przez odzież. 

Ponadto ludzie spożywają lub wdychają plastik pochodzący z niezidentyfikowanych źródeł, ponieważ odpady unoszą się między morzem a lądem. Ważne jest również ustalenie, czy drobne kawałki plastiku mają jakikolwiek negatywny wpływ na ludzi lub zwierzęta. 

Mierząc narażenie na zanieczyszczenia, organy regulacyjne ds. środowiska robią pierwszy krok w kierunku ilościowego określenia zagrożeń dla zdrowia. W świetle wzrostu stężenia mikroplastiku i innych zaburzeń, które mogą być spowodowane spożywaniem owoców morza, jest to powód do poważnych obaw i nowych osiągnięć w przypadkach problemów z oddychaniem.

Jak dokładnie mikroplastiki szkodzą?

Przyczyny i skutki działania tych plastikowych cząstek były przedmiotem wielu badań. W zależności od ich wielkości lub zdolności do penetracji tkanek lub komórek, mogą one powodować podrażnienia samą swoją obecnością.

Największe obawy naukowców budzą nanoplastiki, czyli najmniejsze cząsteczki o średnicy większej niż mikrometr. Jeśli jakiekolwiek negatywne skutki wynikają z toksyczności chemicznej mikroplastików, mają one zwykle większy rozmiar.

Wiele dodatków stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych stanowi zagrożenie dla zdrowia poprzez negatywny wpływ na układ hormonalny. Niemniej jednak istnieje wiele czynników, które są badane w celu zrozumienia, w jaki sposób mikroplastik jest spożywany i jak długo trwa jego wpływ na organizm.

Badania na ludziach są ograniczone, a badania te znalazły się w centrum uwagi, mimo że jedyne dostępne badania wykorzystują eksperymenty laboratoryjne, które narażają komórki i tkanki ludzkie na mikrodrobiny plastiku lub badania na zwierzętach z udziałem gryzoni.

Szkody wyrządzane środowisku morskiemu przez mikrodrobiny plastiku

osoba w niebieskich rękawiczkach trzymająca przezroczystą plastikową butelkę
Źródło obrazu: Unsplash przez Brian Yurasits

Jeśli mówimy o organizmach morskich, najbardziej oczywistym sposobem, w jaki plastik może im zaszkodzić, jest połykanie przez nie drobnych plastikowych cząstek, które nie zapewniają zbyt wielu składników odżywczych, aby przetrwać. W swoich badaniach Lynch, która kieruje projektem Centrum badań nad odpadami morskimi na Uniwersytet Pacyfiku Hawajów w Honolulu, zbadała plastik i inne substancje chemiczne w jelitach żółwi morskich znalezionych na plażach.

Jej zespół przeprowadził serię analiz dziewięciu piskląt w wieku poniżej trzech tygodni w 2020 roku. Pomimo zaledwie 9 centymetrów długości, przewód pokarmowy jednego pisklęcia zawierał 42 kawałki plastiku. Większość z nich stanowiły mikroplastiki.

Chociaż uważa się, że mikrodrobiny plastiku nie są główną przyczyną śmierci, pozostają one niezwykle ważnym problemem. Co więcej, wielu czołowych naukowców dokonało różnych odkryć związanych z mikrodrobinami plastiku i organizmami morskimi.

Jako alternatywę dla kulek naukowcy stosują obecnie włókna lub fragmenty plastiku, które są bardziej realistyczne w warunkach środowiskowych. Wiele testów jest pokrytych substancjami chemicznymi, które są podobne do biofilmów, co zwiększa prawdopodobieństwo zjedzenia ich przez zwierzęta. W ten sposób nastąpiła pozytywna zmiana w rozpoznawaniu szkodliwości mikrodrobin plastiku.

Obecnie naukowcy uważają, że mikroplastiki i nanoplastiki nie są obecne w wystarczającym stężeniu, aby wpływać na zdrowie ludzi. Niemniej jednak oczekuje się, że ich liczba wzrośnie.

Jeśli przestawimy się na zrównoważony styl życia i zmniejszymy ilość toksycznych odpadów wyrzucanych do morza, nadal możemy kontrolować ten problem.

Szczegółowy opis artykułu można znaleźć w DOI wymienionym poniżej.

Lim, X. (2021). Mikrodrobiny plastiku są wszędzie - ale czy są szkodliwe? https://doi.org/10.1038/d41586-021-01143-3

Galeria Mind the Graph zawiera ilustracje związane z tworzywami sztucznymi i morzem.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony